ALİ ERBAŞ POLATLI’DA HAFIZLIK İCAZET TÖRENİNE KATILDI

Bu haber 29 Ekim 2022 saat 11:45 'de eklendi.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Polatlı İlçe Müftülüğü tarafından Köşk Düğün Salonunda 56 hafız için düzenlenecek Hafızlık İcazet Merasimine katıldı. Erbaş, daha sonra Selçuklu Kur’an Kursu ve Külliyesinin açılışına katıldı.

Polatlı Hafızlık İcazet Merasimi Köşk Düğün Salonunda gerçekleştirildi. Polatlı İlçe Müftülüğü bünyesindeki Kur’an kurslarında hıfzını tamamlayan 56 hafız için düzenlenen Hafızlık İcazet Merasimine Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’da katılım sağladı. Erbaş, daha sonra Selçuklu Kur’an Kursu ve Külliyesinin açılışına katıldı. Programa Polatlı Kaymakamı Murat Bulacak, Polatlı Belediye Başkan Yardımcısı Salih Tekeli, Ankara İl Müftüsü Hasan Çınar, Diyanet İşleri Başkanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürü Mehmet Bilgin, Polatlı İlçe Müftüsü Hayri Cihangeri, siyasi parti ilçe başkanları, kamu kurum ve kuruluşu temsilcileri, sivil toplum örgütleri, belediye meclis üyeleri ve binlerce vatandaş katıldı. İcazet töreninde 3 ay 10 günde hafız olan Medet Fırat ve 66 yaşında hafız olan eski din görevlisi Mehmet Aktaş’da icazetlerini aldı. İcazet merasiminin tamamını Polatlı Postası sosyal medya hesabından izleyebilirsiniz.

 

56 HAFIZA BELGELERİ VERİLDİ

Kurra Hafız Şıh Mehmet Emektarın açılışını yaptığı, Hafızlık İcazet Merasimi Diyanet İlahi Korosunun ilahi dinletisi, Kurra Hafız Mustafa Demir’in ve Diyanet İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Hafız Davut Kaya’nın Kur’an-ı Kerim Tilaveti, Kurra Hafız Mustafa Demir’in Kasidesi, Polatlı İlçe Müftüsü Hayri Cihangeri selamlama konuşması ile devam etti. Kaymakam Murat Bulacak’ın konuşmasının ardından Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş konuşma gerçekleştirdi. Hafızlık İcazet Merasimi belge ve hediye takdimi ile son buldu. Hafızlık İcazet Merasiminin ardından Selçuklu Külliyesinin açılış programı yapıldı.

CİHANGERİ: POLATLI, TÜRKİYE’NİN KÜÇÜLTÜLMÜŞ HALİ DİYEBİLECEĞİMİZ ÖZEL BİR ŞEHİRDİR

Konuşma gerçekleştiren Polatlı İlçe Müftüsü Hayri Cihangeri şunları söyledi; “Polatlı tarihin derinliklerinde birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Polatlı, Osmanlının Viyana Kuşatmasından sonra başlayan toprak kaybının sona erdiği ve Sakarya Meydan Muharebesiyle Mehmetçiğin yeniden ayağa kalkıp, atağa geçtiği yerdir. Polatlı, bu savaşta verilen 5713 şehitle birlikte,1974’den bu yana verilen 41 şehidin mekân tuttuğu, ev sahipliği yaptığı mukaddes bir beldedir. Polatlı ülkemizin her bölgesinden gelen güzel insanların oluşturduğu nüfusu 125000’i aşan, Türkiye’nin küçültülmüş hali diyebileceğimiz özel bir şehirdir.”

HALKIMIZA DİN HİZMETİNİ AKTİF BİR ŞEKİLDE SUNMA ÇABASI İÇİNDEYİZ

“Devletimizin bize yüklemiş olduğu görev ve sorumluluklar, milletimizin beklentileri ve hepsinden ziyade rabbimizin rızası doğrultusunda 250 Din Gönüllüsü meslektaşımla halkımıza Din Hizmetini aktif bir şekilde sunma çabası içindeyiz. TDV Polatlı Şubesi, Kadın Kolları, ADRM Merkezi, Gençlik ve diğer koordinatörlüklerimiz ile birlikte resmi ve sivil toplum kuruluşlarımızla iş birliği içinde sahadayız. Özel önem verdiğimiz alanlardan biri de 4-6 Yaş Kur’an Kurslarımızdır. Tam donanımlı 8 adet kursumuzda 26 sınıfta 375 öğrencimize eğitim vermekteyiz. Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile yapmış olduğumuz protokol çerçevesinde Müftülüğümüzün bütün imkânlarıyla okullarımızın yanındayız. Gençliğe Değer Projesi kapsamında gerek okullarımızda, gerekse mahalle bazında gençlerimizle birlikteyiz. Değerler eğitimi kapsamında bütün okulları içine alan programlar yaptık yapmaya devam ediyoruz.”

HAFIZLIK EĞİTİMİ POLATLI’MIZDA ÜZERİNDE HASSASİYETLE DURDUĞUMUZ EN ÖNEMLİ KONUDUR

“Hafızlık eğitimi Polatlı’mızda üzerinde hassasiyetle durduğumuz en önemli konudur. İki Yatılı,  iki Gündüzlü 4 kursumuzda 200 öğrencimize eğitim vermekteyiz. İmam-hatip Liselerimizde Hafızlık Proje uygulamasıyla birlikte başka projeleri de yürütmekteyiz. Gerek 4-6 yaş, gerek Hafızlık ve gerekse İhtiyaç odaklı kurslarımızda 871 öğrencimize en iyi şekilde hizmet vermenin gayreti içindeyiz. Başkanlığımızın rehberliği yolumuzu aydınlatmakta, ufuk çizgimizi genişletmektedir. Hizmetimizin en önemli ayağını gönül seferberliği oluşturmaktadır. Tuğlaları birbirine bağlayan harç mesabesinde toplumumuzun bütün kesimlerine eşit yakınlıkta durarak millet varlığımızı daha da sağlamlaştırmanın gayreti içindeyiz. Çanakkale’de, Sakarya’da,15 Temmuz’da olduğu gibi konu Vatan, Ezan ve Bayrak olunca her şeyi bir kenara itip tek yumruk olmasını bilen milletimizi seviyoruz. Birliğimiz, dirliğimiz, sevgimiz, saygımız, muhabbetimiz kaim olsun daim olsun.”

HİZMETLERİMİZDE HER DAİM YANIMIZDA OLANLARA TEŞEKKÜR EDİYORUM

“Hizmetlerimizde her daim yanımızda olan Kaymakamımız Sayın Murat Bulacak Beye, Belediye Başkanımız Sayın Mürsel Yıldızkaya Beye, Kızılay’ımıza bütün resmi ve sivil toplum kuruluşlarımıza, mesai arkadaşlarıma, TDV Mütevelli Heyeti ve Kadın Kollarımıza, hizmetlerimizde bizleri yalnız bırakmayan Polatlı Halkımıza, yurt içi ve dışından bizleri destekleyen bütün kardeşlerimize, hafızlarımızın Hediyelerini alan, programın icrası için katkı sunan bütün kardeşlerime, Köşk Düğün Salonu sahiplerine, basınımıza, herkese ayrı ayrı şükranlarımı sunuyorum.  Ya öğrenen ol, ya öğreten ol, ya da bunları seven ve destekleyen ol buyuruyor Allah Resulü (s.a.v.). Öğrenenler burada, öğretenler burada, onları seven ve destekleyenler burada. Hafızlarımızı tebrik ediyorum. Ailelerini tebrik ediyorum. Hocalarını tebrik ediyorum. Bu mutluluk ve başarı sizin. Lafzının hafızı olduğumuz Kur’an’ ın manasına ve ahkamına da muhafız olmamız ve Ahlakımızın Kur’an ahlakı olması duasıyla.”

BULACAK: ALLAH ONLARIN HAFIZLIĞINI MÜBAREK ETSİN

Daha sonra kürsüye çıkarak konuşma gerçekleştiren Polatlı Kaymakamı Murat Bulacak, “Böylesine güzel bir cemiyette, böylesine güzel bir programda olmaktan memnuniyetimi belirtmek istiyorum. Evlatlarımızı, hanım kızlarımızı, delikanlılarımızı tebrik ediyorum. Allah onların hafızlığını mübarek etsin. Onları bu yola koymaya vesile olan, onlara destek olan anne babalarını tebrik ediyorum ve yine onlar için çok büyük emekler veren hocalarımızı, hoca hanımları tebrik ediyorum. Bu vesileyle de tekrar bütün Polatlı hemşerilerim adına sayın Diyanet İşleri Başkanımıza Polatlı’ya hoş geldiniz diyor bütün değerli katılımcıları saygıyla, hürmetle selamlıyorum.” dedi.

ERBAŞ HAFIZLIĞIN ÖNEMİNE DİKKAT ÇEKTİ

Hafızların Kur’an’ı ezberleyerek korudukları gibi Kur’anı Kerim’in de onları bütün kötülüklerden koruduğunu belirten Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, “Hafızlarımızın ömrü boyunca yapacakları iş, imkanları doğrultusunda salih amel işlemek ve yapacakları vazifelerinde insanlara ibadetleri, inançları, ahlaki konularda, muamelat konusunda destek ve yardımcı olmak, hakkı tavsiye etmek. Bütün hafızlar Peygamber Efendimizin varisleridir.” İfadelerini kullandı.

ERBAŞ, SELÇUKLU KUR’AN KURSU VE KÜLLİYESİNİN AÇILIŞINI YAPTI

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Hafızlık İcazet Merasiminin ardından Selçuklu Kur’an Kursu ve Külliyesinin açılışına katılım sağladı. Açılışta yaptığı konuşmada cami ve medreselerin İslam medeniyetinin en önemli unsurlarından olduğuna dikkat çeken Erbaş, Selçuklu Devleti’nin kuruluşu ile İmam Gazali ve İbnü’l Arabi’nin yaşadıkları yıllarda, cami ve medresenin bir arada bulunmasının medeniyetin hızla ilerlemesine katkı sağladığını söyledi. Erbaş, “Camiler insanları kuşatan, hangi unvandan olursa olsun, zengin olsun fakir olsun, eğitimi yüksek olsun düşük olsun hepsini bağrında toplayan demektir. Aynı zamanda cami Allahutaala’nın ismidir. Allahutaala nasıl bütün yarattıklarını rahmetiyle ve merhametiyle cem ediyorsa, onları kuşatıyorsa işte cami de bütün sıcaklığıyla hangi ırktan, mezhepten, renkten olursa olsun hepsini içinde cem ettiği için cami ismi verilmiş.” ifadelerini kullandı. Açılış ardından Erbaş ve protokol üyeleri Selçuklu Kur’an Kursu ve Külliyesini gezerek bilgiler aldı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.