Türkiye, 5 yıl boyunca görev yapacak yerel yöneticileri seçmek için sandık başına gitti. YSK'nın duyurduğu kesin olmayan sonuçlara göre, Türkiye geneli belediye başkanlığında  İYİ Parti 1 belediye başkanlığı kazandı. 92 ilçe belediye başkanlığı seçiminde ise İYİ Parti 23 ilçe belediye başkanlığını elde etti. Türkiye genelinde ise İYİ Parti'nin oy oranı 3.77 oldu.

Seçimlerden istediği sonucu alamayan İYİ Parti Lideri Meral Akşener, seçimler sonrası ilk kez sessizliğini bozdu.

“DEMOKRASİLERDE HER KONU TARTIŞILABİLİR”

Basın mensuplarının karşısına çıkan Akşener, ‘Olağanüstü Kongre’ kararını duyurdu.

 Akşener'in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Afyon belediye binasında 'böcek' skandalı! 'Prizlerin altına falan koymuşlar' Afyon belediye binasında 'böcek' skandalı! 'Prizlerin altına falan koymuşlar'

"Sonuçların ülkemiz ve milletimiz için hayırlı olmasını diliyor, milletimizin iradesiyle seçilenleri tebrik ediyorum. Demokrasilerde her konu tartışılabilir, tek bir şey tartışılamaz, milletin sandıkta gösterdiği irade. Bu seçimlerde de milletimiz bir il, 23 ilçe ve 7 belde olmak üzere toplam 31 yeri İYİ Parti’ye emanet etti.

Milletimizin iki yumruk arasına sıkıştırılmaktan ne kadar yorulduğunu bir kez daha görmüş olduk. 2023 yılındaki seçime göre milletimizin sandığa katılımında büyük düşüşü hiçbir siyasi görmezden gelemez. Emeklilerimiz bu seçimlerde 10 bin liralık maaşlarıyla sefalet içinde bir yaşama mecbur olmadığını sandığa gitmeyerek gösterdi.

İYİ PARTİ OLARAK ÜZERİMİZE DÜŞEN SORUMLULUĞU ALACAĞIZ”

Milletimiz en esaslı mesajını da iktidara verdi. Ezcümle milletimiz yıllardır ülkemizi makulde buluşturma fırsatını geri tepen Sayın Erdoğan’a 'Artık zorundasın' dedi.

Elbette siyaset kurumu olarak sandıktan çıkan mesajı duymak hepimizin görevidir. Biz de İYİ Parti olarak üzerimize düşen sorumluluğu alacağız. Sonuçlara ilişkin muhasebemizi, özeleştirimizi yapacağız. En kısa sürede olağanüstü seçimli kongremizi toplayacağız. Sandıkta ortaya koyan irade ile Türkiye için hak, huzur, refah arayışında milletin önünde ya da arkasında her zaman milletimizin yanı başında olacaktır."