Aksaray'da 1989-1994 yıllarında Belediye Başkanı olan Memiş Akın'ın hayatını kaybetmesi sosyal medyada gündem oldu. Aksaray'da yaşayan vatandaşlar eski belediye başkanı Memiş Akın'ın hayatını kaybetmesinin üzüntüsünü yaşıyor. Peki, Aksaray'ın eski Belediye Başkanı Memiş Akın kimdir kaç yaşında öldü? Memiş Akın neden öldü?

Ata Emre Akman kimdir kaç yaşında? Ata Emre Akman'ı kim öldürdü? Ata Emre Akman kimdir kaç yaşında? Ata Emre Akman'ı kim öldürdü?

Memiş Akın kimdir?

Aksaray'ın 1989-1994 yılları arasında Belediye Başkanlığı görevini yürüten Mimar Memiş Akın, 76 yaşında vefat etti. Şehirde büyük bir iz bırakan ve adı başarıyla anılan Akın'ın vefatı, Aksaray'da derin üzüntüye sebep oldu.

Akın, 1948 yılında Aksaray'da doğdu. Mimarlık eğitimi aldıktan sonra Aksaray'a dönerek kamu görevlerinde çalışmaya başladı. 1989 yılında yapılan yerel seçimlerinde Milliyetçi Çalışma Partisi (MÇP) adayı olarak Aksaray Belediye Başkanı seçildi. 1994 yılına kadar görevini yürüten Akın, bu süre zarfında şehrin birçok alanda gelişmesine katkıda bulundu.

Akın'ın en önemli projelerinden biri, Aksaray'ın tarihi merkezinin restore edilmesiydi. Ayrıca şehrin altyapısını da modernize etti ve birçok yeni park ve bahçe inşa etti. Akın'ın döneminde Aksaray'da turizm de önemli ölçüde gelişti.

Akın, 1994 yılındaki yerel seçimlerinde tekrar aday olsa da Anavatan Partisi (ANAP) adayı Yusuf Akgül'e yenildi. Siyasetten ayrıldıktan sonra ise özel sektörde çalışmaya devam etti.

Akın, evli ve üç çocuk babasıydı. Kendisi bugün öğle namazına müteakip Somuncubaba Külliyesi'nde kılınacak olan cenaze namazının ardından Ervah Kabristanlığı'nda ebedi istirahatine uğurlanacak.

Memiş Akın kaç yaşında öldü?

Memiş Akın 1948'de doğmuştur ve 2024 yılında 76 yaşında hayatını kaybetti.