Akdeniz'de 4.4 Büyüklüğünde Deprem

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü'nün verilerine göre, Akdeniz'de Girit Adası'nın güneyinde 21 Haziran 2024 tarihinde saat 09.09'da 4.4 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Depremin derinliği ise 20.2 kilometre olarak ölçüldü.

Akdeniz Girit Adasında Deprem

Depremin Özellikleri

  • Tarih: 21 Haziran 2024
  • Saat: 09.09
  • Büyüklük: 4.4
  • Derinlik: 20.2 km
  • Merkez Üssü: Girit Adası'nın güneyi, Akdeniz

Depremin Etkileri

Depremin yüzeyden 20.2 kilometre derinlikte gerçekleşmesi, sarsıntının yüzeyde daha az hissedilmesine sebep olmuştur. Şu ana kadar can veya mal kaybına dair bir bilgi bulunmamaktadır. Deprem, çevre bölgelerde de hafif şekilde hissedilmiş olabilir.

Jeolojik Bilgiler

Akdeniz bölgesi, tektonik plaka hareketlerinin aktif olduğu bir bölge olduğundan, bu tür depremler sıklıkla yaşanmaktadır. Özellikle Girit Adası ve çevresi, Ege Denizi ile birlikte deprem açısından hareketli bölgeler arasında yer almaktadır.

14 Yıllık AVM İflas Etmek Üzere: 2500 Çalışan İşsiz Kalacak 14 Yıllık AVM İflas Etmek Üzere: 2500 Çalışan İşsiz Kalacak

Genel Bilgilendirme

Depremle ilgili detaylı bilgiye Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi'nin resmi web sitesinden ulaşabilirsiniz. Deprem sırasında ve sonrasında yapılması gerekenler hakkında ise AFAD ve diğer ilgili kurumların bilgilendirme ve rehberlik sayfalarına göz atabilirsiniz.

Kaynak: HABER MERKEZİ