AİLE VE SOSYAL HİZMETLER BAKANLIĞI AFETZEDELERİN YARALARINI SARMAYA ÇALIŞIYOR

Bu haber 21 Ağustos 2021 saat 5:00 'de eklendi.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı afetten etkilenen vatandaşlar için Sosyal Market ve Mobil Sosyal Market’i uygulamaya koydu. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, afetzedelerin gıdadan hijyene, oyuncaktan giyime kadar temel ihtiyaçlarını karşılamak için sosyal market ve mobil sosyal market hizmeti ile yaraları sarmaya çalıştıklarını belirtti.

2 BİN 963 VATANDAŞIN İHTİYAÇLARI KARŞILANDI

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı afetten etkilenen vatandaşların yaralarını sarabilmek için Sosyal Market ve Mobil Sosyal Market’i uygulamaya koydu. Yanık, şu ana kadar 2 bin 963 vatandaşın ihtiyaçlarının karşılandığını aktardı. Yanık; “Afetten etkilen vatandaşlarımızın çeşitli ihtiyaçlarının giderilebilmesi ve ayni yardımların afetten zarar gören vatandaşlara en hızlı şekilde ulaştırılmasına yönelik olarak ‘Sosyal Market’ ve ‘Mobil Sosyal Market’i uygulamaya koyduk.” dedi.

DEPOLAR LOJİSTİK ÜSSÜ VAZİFESİ GÖRÜYOR

Ayni bağış, depo yönetimi ve dağıtım hizmeti kapsamında Kastamonu, Sinop ve Bartın’da kurulan ana depolarda devletin tedarik ettiği malzemelerin yanı sıra, vatandaşlar ve kurumsal bağışçılar tarafından yapılan bağışların da toplandığını aktaran Yanık, gönderilen malzemelerin, oluşturulan ayni bağış depolarında kayda alınarak, tasnif edildiğini belirtti. Yanık, depoların birer lojistik üssü vazifesi gördüğünü ve gelen malzemelerin bu noktalarda toplandıktan sonra afetzedelere ulaştırıldığını kaydetti. Afetten etkilenmiş bir bölgede bu dağıtımın normal zamanlarda olduğu gibi yapılmasının pek mümkün olmadığına işaret eden Yanık; “Bu sebeple afetzedelerin rahatlıkla ulaşabileceği iki merkezi noktada Sosyal Marketlerimizi faaliyete geçirdik. Ayrıca bu hizmeti Mobil Sosyal Market’imiz ile bölgede köylerde yaşayan afetzedelerin ayağına götürüyoruz. Böylece, afetten etkilen vatandaşlarımızın çeşitli ihtiyaçlarının giderilebilmesi ve ayni yardımların afetten zarar gören vatandaşlara en hızlı şekilde ulaştırılmasına yönelik olarak ‘Sosyal Market’ ve ‘Mobil Sosyal Market’i uygulamaya koyduk.” dedi.

GÖNÜLLÜLER VE KAMUR KURUM VE KURULUŞLAR EL ELE VERDİ

Kastamonu Bozkurt ve Sinop Ayancık’ta sabit Sosyal Marketler ile bir adet de Mobil Sosyal Market’in faaliyete başladığını belirten Yanık; “Geçtiğimiz gün afet bölgesindeki incelemelerimiz kapsamında, Sinop ve Kastamonu’da Sosyal Marketlerimizi ziyaret ettik. Ayrıca Kastamonu Ambarlar köyünde bulunan Mobil Sosyal Marketimizin çalışmalarını da yerinde inceleme imkanı bulduk. Burada arkadaşlarımız, çok büyük özveriyle Sosyal Marketlerin eksiksiz hizmet vermesi için çalışıyorlar.” dedi. Kamu kurum ve kuruluşları ile gönüllülerin bir arda çalışarak afet bölgesinde yaraların sarılması için el birliği için çalıştıklarını da vurgulayan Yanık; “Hem kamu kurum ve kuruluşları hem de gönüllüler, afet bölgesinde yaraların sarılması için el birliği ile çalışıyor. Biz de gönüllülük faaliyetlerini son derece önemsiyoruz. Bölgeye ayni yardım ulaştırmak isteyen kurumlar ve vatandaşlarımız bu konuda bilgi almak için 7/24 esasıyla hizmet veren Bakanlığımızın ALO 144 çağrı merkezine ulaşabilirler. Sosyal marketlerimiz dahil bölgedeki çalışmalara gönüllü olarak katılan tüm sivil toplum kuruluşlarımıza ve bu önemli hizmetin hayata geçirilmesinde büyük emeği olan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı personelimize teşekkür ediyorum.” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.