Tekirdağ'ın Çorlu ilçesinde gerçekleşen bir olayda, Beşiktaş Kulübü Başkanı Ahmet Nur Çebi'nin ortakları arasında olduğu demir çelik firmasının 50 milyon dolarlık bir dolandırıcılığa maruz kaldığı iddia ediliyor. Bu nedenle, bu olayla bağlantılı olduğu düşünülen 11 çalışan gözaltına alındı. İfade veren şüphelilerden 4'ü tutuklandı, diğerleri ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Ahmet Nur Çebi 50 milyon dolar dolandırıldı

Başsavcılık koordinesinde gerçekleştirilen operasyon sonucunda, İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'ne bağlı polis ekipleri tarafından Şükrü Erhal ve 10 şahıs daha dahil olmak üzere toplamda 11 şüpheli gözaltına alındı. Gözaltına alınan şahıslar, 'örgütlenmiş bir şekilde özel belgede sahtecilik', 'nitelikli dolandırıcılık', 'hırsızlık' ve 'güveni kötüye kullanma' suçlarından soruşturma yapıldı.

Şüpheliler, emniyet tarafından yapılan işlemlerin ardından adliyeye sevk edildi. Daha sonra ise savcılık tarafından yapılan işlemlerin sonrasında Sulh Ceza Mahkemesi'ne sevk edildiler.

16 saatlik bir duruşmada, Şükrü Erhal, Emrah Ersoy, Nurdoğan Aksoy ve Mesut Kalender tutuklandı. Diğer şüpheliler ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Paravan Şirket İddiası

Şirket sahipleri, harcamalardan şüphelenerek hesapları detaylı bir şekilde incelediklerinde, meydana gelen olay açığa çıktı.

Son 5 yıl boyunca yapılan incelemelerde, şüphelilerin paravan şirketler kurarak usulsüz faaliyetler yürüttükleri ortaya çıktı. Bu şirketler aracılığıyla sahte malzeme alımı gerçekleştirilip ödemeler yapıldığı tespit edildi.

Terörle mücadele faaliyetleri hız kesmeden devam ediyor! Terörle mücadele faaliyetleri hız kesmeden devam ediyor!

Şüpheliler, kendi elemanlarını tüm kademelere yerleştirerek şirket içi ve dışında yapılanmalar kurmuş ve dolandırıcılık faaliyetleri gerçekleştirdikleri belirlendi.

Şirketle çalışan taşeron firmaları tehdit eden ve sahte işler yaratıp daha fazla ödeme yapılmasını sağlayan şüpheliler, 50 milyon dolarlık bir dolandırıcılık gerçekleştirdiği ortaya çıkarıldı.

Kaynak: HABER MERKEZİ