Afganistan'ın birçok farklı bölgesinde şiddetli yağışların sebep oluğu sel felaketinde can kaybı 344’e çıktı.

Afganistan'ın Badakhshan, Baghlan, Takhar, Ghor veHerat ve bölgelerinde etkili olan yoğun yağışlar, sele sebep oldu. Can kayıpları sürerken ülke genelinde yaşamını yitirenlerin sayısının 344’e çıktığı belirtildi. Badakhshan’da 2, Ghor’da 7, Takhar’da 20 ve Baghlan’da 315 kişinin yaşamını yitirmesi sonucu can kaybının 344’e çıktığı ifade edildi.

Afganistan’da Selde Can Kaybı 344’E Yükseldi 3

BAGHLAN’DA 315 KİŞİ HAYATINI KAYBETT

Pek çok yerleşim yeri sular altında kaldı. Afganistan Mülteciler ve Geri Dönüş Bakanlığının yaptığı açıklamada, Baghlan bölgesini vuran sel sonucu 315 kişinin yaşamını yitirdiği, 630 kişinin ise yaralandığı belirtildi. Yapılan yazılı açıklamada 665 yapının tamamen yıkıldığı ya da hasar gördüğünü, bin büyükbaş hayvanın da kaybolduğu ifade edilirken can kaybının yükselmesinden endişe edildiği aktarıldı. Baghlan Bölgesi Sözcüsü Molla Alam Majidi, sel sebebiyle 20 bin dönümden fazla tarım arazisinin ise tamamen kullanılamaz hale geldiğini duyurdu.

10 yıldır tedavi gören Schumacher'in yıllık tedavi masrafı 7 milyon dolar 10 yıldır tedavi gören Schumacher'in yıllık tedavi masrafı 7 milyon dolar

Ayrıca, Londra Merkezli Save The Children Fund'un (Çocukları Kurtarın Vakfı) ailelerin ve güvenliği için Baghlan'a sağlık ekiplerinin sevk edildiği açıklandı.

İHA