Acun Ilıcalı kimdir nereli? Acun Ilıcalı Serveti? Acun Ilıcalı kiminle evli? gibi aramalar yapılıyor. Acun Ilıcalı hakkında bilmeniz gerekenler haberimizde...

Acun Ilıcalı kimdir nereli? Acun Ilıcalı Serveti? Acun Ilıcalı kiminle evli?

Ali Acun Ilıcalı (29 Mayıs 1969 Edirne doğumlu), Türk televizyoncu, sunucu, girişimci, uluslararası yapımcı, iş adamı ve medya patronudur. Aynı zamanda ACUNMEDYA grubunun ve Exxen platformunun, TV8 televizyon kanalının, Hull City AFC ve Shelbourne FC futbol takımlarının kurucusudur.

Ilıcalı'nın spor muhabirliğinden medya patronluğuna kadar uzanan hayat hikayesini anlatan belgeseller izlendi, kitaplar yayınlandı, programlar yapıldı.

Bugüne kadar pek çok farklı kategoride binin üzerinde ödüle layık görülmüş ve yapılan anketler sonucunda son 15 yılda defalarca Türkiye'nin en güvenilen ilk üç ismi arasında yer almıştır. Medya endüstrisinin prestijli haftalık eğlence ve iş programı Variety, 2018, 2019, 2020 ve 2021 yıllarında medya endüstrisi ve eğlence alanında dünyanın en etkili 500 iş adamı tarafından seçildi.

Acun Ilıcalı Medya Sektörünün yanı sıra; Sağlık, kozmetik, dijital platformlar, eğitim, tekstil, futbol ve e-ticaret gibi sektörlerde küresel bir varlığa sahiptir. Ilıcalı, desteklediği sivil toplum kuruluşlarının yanı sıra sosyal sorumluluk projeleriyle de gündemde.

Ailesi tarafından aslen Erzurum'un Aşkale ilçesinden olan Ilıcalı, 29 Mayıs 1969'da babasının girişimci ve tüccar olduğu Edirne'de doğdu. “Atalarının Azerbaycan'dan geldiğini” belirtmiştir. İlkokulu Edirne'de tamamladıktan sonra orta öğrenimini İstanbul Kadıköy Anadolu Lisesi'nde (eski adıyla Kadıköy Maarif Koleji) tamamladı. Yüksek lisans eğitimine İstanbul Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği Bölümü'nde başlayan Ilıcalı, profesyonel hayata adım attı ve hayatının yarısını burada geçirdi.

Ilıcalı, medya sektörüne ilk adımlarını 22 yaşında attı ve Show TV'de spor muhabiri olarak çalışmaya başladı. Uzun yıllar gazetecilik yaptıktan sonra kısa sürede kendi yapım şirketi ACUNMEDYA'yı Türkiye'nin en büyük ve önemli üretim süreçlerinden biri haline getirdi. Türkiye'de ilk kez 2008 yılında vergi rekortmenleri listesine girdi. Vergi rekortmenleri listesinin ilk kez 2008 yılında listelenmesinin ardından Ilıcalı, vergi rekortmenleri listesinde ilk 100'e girerek alanında birinci oldu.

Acun Ilıcalı, medya kariyerine 1990'lı yıllarda spor muhabiri olarak başladı. 2002 yılında Türkiye'nin en çok izlenen televizyon kanallarına program ve içerikler üretildi.

Araştırmasını, küratörlüğünü ve sunumunu yaptığı gezi ve eğlence programı Acun Firarda ile 100'den fazla ülkeye seyahat ederek büyük başarı elde etti. Ülkede en çok beğenilen popüler isimlerden biri haline geldi.

2004 yılında kendi yapım şirketi ACUNMEDYA'yı kuran Ilıcalı; Var mı?, Fear Factor, Survivor, Talented You, O Ses, MasterChef, Yok Such Dans, Rising Star ve Ninja Warrior gibi Türk izleyici kitlesine özel hazırlanan ve yılın prime time saatlerinde yayınlanan dünya standartlarında birçok formatın haklarını satın alarak, en çok izlenen televizyon kanalları.

ACUNMEDYA, 2013 yılında TV8 kanalını bünyesine kattı. TV8, ACUNMEDYA yapımlarıyla %1'lik izlenme oranıyla Türkiye'nin en çok izlenen dizileri arasına girdi. Daha sonra Türkiye'nin en büyük medya hesaplarından biri olan Doğuş Yayın Grubu ortaklığa imza attı.

2016 yılında eğlence ve spor kanalı TV8.5'i hayata geçirdi ve kısa sürede ülkenin en çok izlenen tematik kanallarını yayınladı.

Ilıcalı'nın medya sektöründeki ilk uluslararası girişimi 2016 yılında Yunanistan'daki projelerle başladı. ACUNMEDYA, Yunanistan'da The Voice, Survivor, Talent You ve İşte Benim Tarzım gibi birçok programın tanıtımını yaptı. Skai TV'de yayınlanan programlar, Yunan televizyonunda rekorlar kırarak %70'e yakın izleyici oranına ulaştı.

ACUNMEDYA, Yunanistan'da elde edilen başarılar sayesinde sporu gerçeğe yaklaştıran ve böylece dünyada yeniliklere imza atan bir format geliştirdi. Yeni yarışma fuarı Exathlon; Amerika Birleşik Devletleri (Hispanik kısım için İspanyolca), Meksika, Romanya, Slovenya, Kolombiya, Brezilya ve Macaristan dahil olmak üzere birçok ülkede yayınlandı. Exathlon bugün yayınlandığı tüm ülkelerde en çok izlenen programları sunmaktadır. Exathlon'un yayın sırasındaki başarısından yola çıkan Ilıcalı, Meksika'nın en büyük medya grubu sahibi Ricardo Salina ile ülkenin en çok izlenen televizyon kanallarından Azteca Uno'nun gündüz ve akşam kuşaklarına üç yıl boyunca içerik üretmek üzere anlaştı.

ACUNMEDYA, kendi geliştirdiği formatlar ve haklarını satın aldığı dünya standartlarında programlarla dünyanın dört kıtasında 10'dan fazla ülkede onlarca yapım gerçekleştirmektedir.

Faizsiz evlilik kredisi ne kadar, Faizsiz evlilik kredisi başvurusu ne zaman, kaç ay vade olacak? Faizsiz evlilik kredisi ne kadar, Faizsiz evlilik kredisi başvurusu ne zaman, kaç ay vade olacak?

25 Mayıs 2020'de Survivor 2020 yarışmacılarıyla Instagram'da canlı yayın yapan 3 milyon izleyiciyle dünya rekoru kırıldı.

Ilıcalı, 2020-2021 sezonunda Hollanda Eredivisie Ligi futbol takımlarından Fortuna Sittard'a ortaklık yaparak futbol sektörüne adım attı. 2021 yılında İngiltere futbol takımını satın alacağını, son olarak da Fortuna Sittard futbol takımına ortak olacağını, 2022 yılında ise İngiliz takımından Hull City'yi satın alacağını duyurur.

2021 yılında Türkiye dijital platformu sloganıyla yola çıkan Exxen'i kurarak çocukların, gençlerin ve tüm özgürlüklerin bir arada izleyebileceği içerikler sunan, içerikleri istedikleri zaman, istedikleri yerde, istedikleri cihazla izlemelerine olanak sağladı.100'den fazla içeriğe sahip olan Exxen, Türkiye'den sonra dünyaya açıldı. Exxen, 3 sezondur UEFA Şampiyonlar Ligi, UEFA Avrupa Ligi ve UEFA Avrupa Konferans Ligi'nin Türkiye'deki yayın etkinliği olmuştur. Exxen'in üyeliği bir milyon artarak 1,5 milyona yaklaştı.

Üç evlilik yapan Ilıcalı'nın bu evliliklerinden dört kız çocuğu bulunuyor. 1989 yılında Seda Başbuğ ile evlendi ve bu evlilikten Banu adında bir kız çocuğu dünyaya geldi. Kızının doğumundan bir ay sonra anne ve babasını trafik kazasında kaybeden Ilıcalı, ilk eşinden 1993 yılında boşandı. 2003 yılında Zeynep Yılmaz ile evlenen Ilıcalı'nın, bu evlilikten Leyla ve Yasemin adında iki kızı daha oldu. 2016 yılında ikinci eşinden boşanan Ilıcalı, 2017 yılında Şeyma Subaşı ile evlendi ve bu evlilikten Melisa adında bir kız çocuğu sahibi oldu. Çift, Kasım 2018'de boşandı.

"En büyük tutkum oynamak, oynamak, eğlenmek ve eğlenmektir çünkü hayat bir oyun alanıdır" mottosuyla yaşayan Ilıcalı, adrenalin ve hız tutkusuyla tanınan bir ada. Diğer hobileri arasında yarış tekneleri, spor arabalar ve motosikletler de yer alıyor. Dünyada yükselen trendler arasında yer alan e-spor, adaylardan yoğun ilgi görüyor. Futbola ve basketbola tutkuyla bağlı olan Ilıcalı, dünyanın önemli turnuvalarını kesintisiz olarak takip ediyor. Ilıcalı aynı zamanda sıkı bir F.Bahçe taraftarıdır.

Filmografisi
Yıl    Yapım    Rol    Notlar
2021-    Sürprizimiz Var    Kendisi    
2021    Survivor Exxen Cup    
2020    Karakomik Filmler 2    Sunucu - kendisi
2018    Jet Sosyete    20. bölümde "Konuk oyuncu" olarak oynadı.
2018    Benim Adım Osssman    
2017    Yol Arkadaşım    
2015, 2022    Survivor All Star
Survivor 2022: All Star    Sunucu
2014    Kim Milyoner Olmak İster?    Konuk sunucu
2012    Pis Yedili    19. bölüm ''Konuk oyuncu'' olarak oynadı.
2011-günümüz    O Ses Türkiye    Sunucu
2010    Sinyora Enrica ile İtalyan Olmak    Tercüman    
2009    Adab-ı Muaşeret    Kendisi    Sunucu - kendisi
2008    Avrupa Yakası    155. bölümde "Konuk oyuncu" olarak oynadı.
2006    Fear Factor    Sunucu
2007-2010    Var mısın? Yok musun?
2009-2017    Yetenek Sizsiniz Türkiye
2006-günümüz    Survivor Türkiye
2006, 2019    Survivor Türkiye-Yunanistan
Survivor 2019: Türkiye-Yunanistan
2002    Mumya Firarda    Oyuncu
2002    Tatlı Hayat    85. bölüm ''Konuk oyuncu'' olarak oynadı.
2002-2006    Acun Firarda    Sunucu
Ödüller ve adaylıklar
Yıl    Ödül    Kategori    Sonuç
2018    45. Altın Kelebek Ödülleri    En İyi Erkek Sunucu    Kazandı
2019    Ege Üniversitesi İşletme Topluluğu 5. Kristal Yaka İş Ödülleri    Yılın İş İnsanı    Kazandı
2020    46. Altın Kelebek Ödülleri    En İyi Erkek Sunucu   Kazandı
2021    47.Altın Kelebek Ödülleri    En İyi Erkek Sunucu    Kazandı