ABD'nin Teksas, Oklahoma, Arkansas, Kentucky ve Alabama eyaletlerinde etkili olan hortum ve kasırgalarda hayatını kaybedenlerin sayısı 23'e yükseldi. Ülkenin çeşitli bölgelerinde yaklaşık iki gündür devam eden şiddetli hava olaylarının bilançosu giderek ağırlaşıyor. 

Abd’de Çıkan Hortum Ve Kasırgalar Can Aldı 23 Ölü  (1)

Ulusal Hava Durumu Servisi (NWS)  tarafından aktarılan bilgilere göre, Teksas'ta 7, Oklahoma'da 2, Arkansas'ta 8, Kentucky'de 5 ve Alabama'da 1 kişi şiddetli rüzgarlar ve fırtınalar nedeniyle hayatını kaybetti. Ülke genelinde en az 400 bin kişinin elektrik kesintilerinden etkilendiği bildirildi. Ulusal Hava Durumu Servisi (NWS), Washington DC, Kuzey Carolina, Virginia ve Maryland bölgelerinde yaşayan yaklaşık 16 milyon kişi için "hortum izleme uyarısı" yayınladı. Ayrıca, New York, Pennsylvania ve New Jersey'de yaşayan yaklaşık 30 milyon kişi için de "fırtına izleme uyarısı" yapıldı. 

Abd’de Çıkan Hortum Ve Kasırgalar Can Aldı 23 Ölü  (2)

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, ABD Başkanı Joe Biden'ın hortum ve kasırgalardan etkilenen eyaletlerin valileriyle telefon görüşmeleri yaptığı belirtildi. Biden’ın Oklahoma Valisi Kevin Stitt, Arkansas Valisi Sarah Huckabee Sanders ve Teksas Valisi Greg Abbott ile görüşerek taziyelerini ilettiği ve gerektiğinde federal destek sağlanacağı açıklandı. 

Fransa'nın pop yıldızı Françoise Hardy'dan acı haber Fransa'nın pop yıldızı Françoise Hardy'dan acı haber

İHA

Editör: Sema Türkel