Ankara’da tarihi değerleri korumaya ve onları gelecek nesillere aktarmak için çalışmalarını sürdüren Ankara Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Tabiat Varlıkları Daire Başkanlığı, Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı (ÇEKÜL) ile Tohumluk Vakfı iş birliğiyle Ankara Miras Kültür Elçileri Programı’nın dokuzuncusu düzenlendi. Çocuklara “kültür elçisi” sertifikası verildi.

ABB'den Kültür Elçileri Programı
Geziye Aktepe Çocuk Kulübü öğrencileri katıldı
Ankara’nın tarihi ve kültürel mirasını gelecek nesillere aktarmak için dokuzuncusu düzenlenen geziye Aktepe Çocuk Kulübü öğrencileri katıldı.
Program kapsamında öğrenciler Mimar Faruk Soydemir rehberliğinde Ankara Kalesi, Arslanhane Camisi gibi Başkentin tarihi alanlarını gezerken arkeolojik, mimari ve coğrafi konular hakkında da bilgilendirildi. 
Geziyle ilgili bilgileri aktaran Mimar Faruk Soydemir, “Çocuklarımıza Ankara’nın kültürel miraslarını anlatıyoruz. Geziye Ankara Kalesi’nin önünden başlıyoruz sırasıyla Arslanhane Cami ve Augustus Tapınağı’na, Jülyen Anıtı’na, Cumhuriyet Dönemi yapılarından İş Bankası Eski Genel Müdürlük Binası ve Sümerbank Binasından sonra 1. ve 2. Meclis’e gittikten sonra Ankara Palas’ta gezimizi tamamlıyoruz. Gezimize katılan çocuklarımıza Ankara Çocuk Meclisi’nde kültür elçisi sertifikası veriyoruz’’ ifadelerini kullandı.

ABB'den Kültür Elçileri Programı (2)
Öğrencilerden tam not
Ankara Büyükşehir Belediyesinin düzenlediği geziyle tarihi ve kültürel yerleri görme imkânın bulan öğrenciler geziye tam not verirken düşüncelerini şu sözlerle dile getirdi:
“Gezdiğimiz yerler çok güzeldi. Camileri gezme fırsatı bulduk çok eğlendik. Ankara Kalesi’ndeki yerler olsun, hanlar olsun, Şimdi Agustus Tapınağı’na geldik burası da çok güzeldi. Yani keyifli bir gezi oldu. Mimar Bey’e de çok teşekkür ederiz.”

Akyurt Belediyesi, çöp konteynerlerini onarıyor Akyurt Belediyesi, çöp konteynerlerini onarıyor

KAYNAK:ABB