AB HEYETİNDEN ‘KAREMİŞ’ ZİYARETİ

Bu haber 24 Haziran 2022 saat 9:58 'de eklendi.

Avrupa Komisyonu Tarım ve Kırsal Kalkınma Genel Müdürlüğü ve Bakanlık yetkilileri geçtiğimiz gün Polatlı Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren Karemiş fabrikasını ziyaret ederek faaliyetleri hakkında bilgi aldı.

Polatlı’da TKDK destekli açılan ve kısa sürede kazandığı ivme ile seri üretime geçen Polatlı Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan Karemiş fabrikasına Avrupa Komisyonu Tarım ve Kırsal Kalkınma Genel Müdürlüğü ve bakanlıklardan üst düzey ziyaret gerçekleşti. Ziyarete AB Komisyonu Tarım ve Kırsal Kalkınma Genel Direktörü Frank Bollen, AB Komisyonu Daire Başkan Yardımcısı Marius Lazdınıs ve IPARD Türkiye Sorumlusu Krzysztof Sulima, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu’ndan Leyla Alma, Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan Duygu Bacı, Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan Özge İmamoğlu, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’ndan İbrahim Bayram ve TKDK uzmanları katıldı.

KAREMİŞ MARKASINI AVRUPA’DA DA GÖRECEĞİZ

Ziyaret esnasında Polatlı çiftçisini daima desteklerini belirten Karemiş Gıda yetkilisi Müslüm Yağcı; “Bu projeyi hayata geçirmeden önce butik bir şekilde bu işi yapıyorduk. Daha sonra eşlerimiz ile birlikte TKDK’nında böyle bir desteğini görünce yapabileceğimizi düşündük. Ve fabrikamızı kurduk. TKDK’da bu konuda bizlere destek verdi. Öncelikle karadut ürünleri ile yola çıktık. Çünkü Polatlı köylerinde karadut güzel yetişiyor ve çiftçi nereye satacağını çok bilmiyordu. Bizlerde bu ürünleri alıp işleyerek katma değer kattık ve çeşitli karadut ürünleri çıkardık. Bunun dışında Ankara’da üretimi olmaya donuk ürünler çıkarmaya başladık. Ankara’nın donuk pastası İstanbul’dan geliyordu. Burada bir açık keşfettik. Şuanda çok hızlı büyüyoruz. Öncelikli hedefimiz tüm İç Anadolu Bölgesi. Ardında tüm Türkiye’yi hedefliyoruz. Bunun dışında geçtiğimiz haftalarda bir dizi Avrupa ziyaretimiz oldu. Kısa sürede de Karemiş markasını Avrupa’da da göreceğiz” dedi.

ÇALIŞANLARIN %90’I KADIN

Özelikle kadın istihdamına önem verdiklerini belirten Yağcı; “Şuanda 20’ye yakın çalışan var fabrikamızda. Bu çalışanların %90’ı kadın. İlk hedefimiz 100 kişilik bir ekip olmak. Burada da elbette ki kadın istihdam oranını koruyacağız. ‘’ sözlerine yer verdi.

GÜNEŞ ENERJİ SİSTEMİ DÜŞÜNCEMİZ VAR

AB Komisyonu Tarım ve Kırsal Kalkınma Genel Direktörü Frank Bollen’in enerjiye yönelik bir çalışmanız olacak mı soruna da olumlu yanıt  veren Yağcı; “Ülkemizde enerji artık giderlerin büyük kısımlarını kapsıyor. Bundan dolayı da fabrikamızın çatısına veya farklı bir araziye güneş enerji sistemi gibi bir düşüncemiz var. Tabi ki kurumlarda buna da destek verirse bizlerde bundan faydalanmak isteriz.”dedi.

HEYETE, PASTA İKRAMI YAPILDI

Karemiş Gıda Üretim Müdürü Yakup Yağcı da fabrika içerisini gezdirerek hem üretilen ürünler hakkında hem de destekten faydalanılan ekipmanlar hakkında bilgi verdi. İlk olarak Lokum üretim alanını gezdiren Yakup Yağcı, ziyaretçilere yeni ürünleri olan Mini Bisküvili Lokum ikram etti. Ziyaretçilerin ilk defa tatma fırsatı buldukları ürün herkes tarafından başarılı bir inovasyon olarak ifade edildi. Daha sonra tesiste kurabiye ve donuk pasta üretim alanını gezen heyete, pasta ikramı yapıldı. Ziyaretçiler yapılan bu geziden dolayı çok memnun olduklarını, tesisi çok beğendiklerini ifade ederek projenin umduklarından daha başarılı olduğunu belirttiler.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.