Türkiye, 5 yıl süreyle görev yapacak yerel yöneticileri belirlemek üzere seçimler için sandık başında. Toplamda 61 milyon 441 bin 882 kayıtlı seçmen bulunurken, 1 milyon 32 bin 610 genç ilk kez oy kullanacak. Seçimlerde 34 farklı siyasi partinin adayları yarışacak ve ülke genelinde 206 bin 845 sandık kuruldu, yaklaşık bin adet de seyyar sandık oluşturuldu. Oy verme sürecinde ise renkli ve ilginç görüntüler ortaya çıktı. Bazı seçmenler yöresel kıyafetlerle sandık başına gelirken, bazıları ise kral kostümü giyerek dikkatleri üzerine çekti. Bu tarz renkli ve özgün giyim tercihleri, seçim gününe farklı bir atmosfer kattı. 

Seçim Heyecanı

'ADANA KRALI' OYUNU KULLANDI

Kral kıyafeti giymesi ve taç takarak kentte dolaşması sebebiyle "Adana Kralı" olarak bilinen 69 yaşındaki Hüseyin Şen de oyunu kullandı. Şen, gönüllü olarak kentin tanıtımını yaptığını anlatarak, "Bütün Adanalı kardeşlerim beni kabullendi. Kentte kral olarak geziyorum. Amacım gönüllü olarak Adana'yı tanıtmak. Sokaklarda bu kıyafetle geziyorum. Kıyafetim turuncu ve beyaz. Bu renkler Adana'nın sembolüdür. Bugün de oy kullanmaya böyle geldim. Benimle fotoğraf ve görüntü çektirenler çok mutlu oluyor. Onlar mutlu olunca ben de mutlu oluyorum." diye konuştu. 

Seçim Heyecanın1

Polatlı Belediye Başkanı Yıldızkaya’dan 23 Nisan kutlama mesajı Polatlı Belediye Başkanı Yıldızkaya’dan 23 Nisan kutlama mesajı

ASTRONOT KOSTÜMÜ TERCİH ETTİ

Düzce'de milli muay thai sporcusu Muhammet Bişgin, Mahalli İdareler Genel Seçimleri için oy kullanmaya gittiği okula, kendisi tarafından tasarlanmış bir astronot kostümüyle geldi. Beyciler Mahallesinde bulunan evinden astronot kostümüyle çıkan 34 yaşındaki Bişgin, oy kullanmak üzere Beyciler İlkokulu'na gitti. Vatandaşların yoğun ilgisiyle karşılaşan Bişgin, onlarla fotoğraf çektirdikten sonra 1085 numaralı sandıkta oy kullandı. 

Karagöz Oyunu Kullandı! Kostüm Tercihinin Sebebini De Açıkladı (3)

KARAGÖZ, HACİVAT'TAN AKIL ALIP OY KULLANMIŞ

Bursalı tiyatrocu Bahtiyar Keskin ise Karagöz kılığına girerek oyunu kullandı. Keskin, "Karagöz saflık demek, Hacivat ise akıllı. Zamanıyla Hacivat, Karagöz’e sürekli yol gösterirmiş. Ne yapacağın Karagöz bilmezmiş. Bilse de şaşırıp yolda kalırmış. Ben de Karagöz kostümüyle oy kullanarak belediye başkanlarının iş yapanlarına, yol gösterenlere, insanlara bir şeyler bırakanlara oy verelim istedik. Ben de gelmeden Hacivat’tan akıl aldım. Saflığımı bıraktım. Hizmet verene oyumu kullandım" ifadelerini kullandı.