7 öğretmen 202 öğrenciye seminer verildi

Bu haber 15 Şubat 2020 saat 8:43 'de eklendi.

Polatlı İlçe Sağlık Müdürlüğünde görevli personeller Polatlı Genç Osman Ortaokulu’nda “Diyabet, Hijyen ve Dengeli Beslenme” Semineri düzenleyerek bu konuda okul öğrencilerini aydınlattı.
SEMİNERE 3 ÖĞRETMEN 2020 ÖĞRENCİ KATILDI
İlçe Sağlık Müdürlüğü personelleri 13 Şubat 2020 Perşembe günü Polatlı Genç Osman Ortaokulu’nda eğitim gören 5.sınıf öğrencilerine ve öğretmenlerine ergenlik döneminde diyabet, dengeli beslenme ve fiziksel aktiviteler ile hijyen eğitimi semineri verdi. Diyabet, hijyen ve dengeli beslenme konulu düzenlenen eğitici ve öğretici seminere 202 öğrenci, 7 öğretmen katıldı. Öğretmen ve öğrencilerin diyabet, hijyen ve dengeli beslenme seminerine olan ilgileri bir hayli büyük oldu.
ÜLKEMİZDE DİYABETLİ ÇOCUK 25 BİN CİVARINDA
Genç Osman Ortaokulu’nda düzenlenen seminerde İlçe Sağlık Müdürlüğünde görevli personeller Tip 1 ve Tip 2 diyabetinden bahsetti. Personeller seminer sırasında Tip 1 diyabette sorunun insülin yapımında yetersiz olduğunu, çocuklardaki diyabetin yüzde 95’inden fazlası tip 1 diyabet olduğundan söz edildi. Ayrıca Tip 2 diyabette ise insülin bağlandığı hücre bölümlerinde bozukluk olduğundan ve insülin yeterli yapılsa da direnç olduğu konusunda bilgiler verildi.
Tip 2 diyabeti ile ilgili son olarak özellikle şişmanlarda ve genetik yatkınlığı olanlarda görüldüğü belirtildi. İlçe Sağlık Personelleri aynı zamanda Dünya’da 542 bin Tip 1 diyabetli çocuk olduğunu, her yıl yaklaşık 86 bin çocuğun diyabet ile karşılaştığı ve ülkemizde ise 25 bin civarında diyabetli çocuk olduğunu konusuna değinildi.
SAÇLARIN TEMİZLİĞİ SAĞLIĞI ETKİLER
Sağlık personelleri düzenlemiş oldukları seminer sırasında saç hijyen konusuna da değindi. Saçların temizliği sağlığı etkilediğini belirten personeller bunun sebebinin bazı enfeksiyon etkenlerin ve parazitlerin kirli saçlara ve o bölgedeki daha kolay ulaştığını belirtti. Seminer sırasında ayrıca ağız hijyeni konusunda da bilgiler verildi.
KİŞİSEL HİJYENE DİKKAT EDİN
İlçe Sağlık personelleri seminer sırasında kişilerin kendi sağlıklarını korudukları ve devam ettirdikleri kişisel hijyen konusuna değindi. Ayrıca kişisel temizliğin sağlıkla yakından ilgili olduğu ve pek çok hastalığın mikrobun temiz olmayan kişilerde kolayca yerleştiğinden bahsetti.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.