65 YAŞ VE ÜZERİ VATANDAŞA SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI

Bu haber 12 Kasım 2020 saat 8:00 'de eklendi.

Büyük bir mücadele içerisinde olduğumuz koronavirüse karşı vatandaşın sağlığının korunması için alınan tedbirler her geçen gün arttırılıyor. Son zamanlarda artan korona virüs vakaları ile birlikte her geçen gün yeni tedbirler alınarak vatandaşın sağlığı korunmaya ve koronavirüs vaka sayıları minimum düzeye tutulmaya çalışıyor. Birçok ilde 65 yaş üstü vatandaşlara getirilen sokağa çıkma yasağı 10 kasım tarihinde Ankara Valisi Vasip Şahin başkanlığında olağanüstü toplanan Ankara İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu Ankara’da ki de 65 yaş ve üstü vatandaşlar için belirli saatler arasında sokağa çıkma yasağı getirdi.

VALİ ŞAHİN BAŞKANLIĞINDA ANKARA İL UMUMİ HIFZISSIHHA KURULU TOPLANILDI

Yayınlanan genelgeye göre, “Ankara İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu 10.11.2020 tarihinde 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 23. 27. ve 72. maddelerine göre, Ankara Valisi Vasip Şahin başkanlığında olağanüstü toplanarak gündemindeki konulan görüşüp aşağıdaki karadan almıştır. Covid-19 salgını tüm ülkelerde etkisini göstermeye devam etmekte ve yaka sayılarında ciddi artışlar yaşanmaktadır. Özellikle Avrupa kıtasında salgının seyrinde bir yükselme görülmekte olup kişilerin toplu olarak bir araya gelmelerini önlemeye yönelik birçok Avrupa ülkesinde tedbir kararları alınmak ve kamuoyu ile paylaşılmaktadır. Ülkemizde de içerisinde bulunduğumuz kontrollü sosyal hayat döneminin temel prensipleri olan temizlik, maske ve mesafe kurullarının yanı sıra salgının seyri ve olası riskler göz önünde bulundurularak hayatın her alanına yönelik uyulması gereken kurallar ve önlemler belirlenmektedir.”

10.00-16.00 SAATLERİ ARASINDA SOKAĞA ÇIKMAK SERBET

Ankara İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunun kararına göre, “İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunun 10.06.2020 tarihli ve 46 nolu kararının 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızın her gün 10.00-20.00 saatleri arasında sosyal mesafe kuralına riayet etmek ve maske takmak kaydıyla dışarı çıkabileceklerine karar verilmişti, salgınla mücadelede gelinen aşamada bu husus tekrar değerlendirilmiş olup, 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızın her gün 10.00-16.00 saatleri arasında sosyal mesafe kuralına riayet etmek ve maske takmak kaydıyla dışarı çıkabileceklerine. Bu saatler dışında 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızın sokağa çıkmasının kısıtlanmasına. 10:00-16:00 saatleri dışında sokağa çıkma kısıtlaması olan 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızdan”

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI BU VATANDAŞLARI KAPSAMIYOR

 “Kamu görevinin niteliği mevcut durumun aciliyeti ve kamu hizmetinin sürekliliğinin sağlanmasında hizmetine ihtiyaç duyulacak başta doktorlar, sağlık çalışanları, eczacılar, seçimle iş başına gelmiş kamu görevlileri, sosyal hizmet kuruluşları görevlileri v.b. olmak üzere kamu görevlileri, b. İşletme sahibi, esnaf, tüccar, sanayici, çiftçi, serbest meslek sahipleri ile çalışanlardan durumlarını aktif sigortalılıklarını gösteren SGK Hizmet Belgesi, Vergi Kaydı, Şirket Yetki Belgesi, Oda veya birlik kimliğinden biriyle belgeleyenler ile meslek odaları başkanlarının muaf tutulmasına oy birliği ile karar verildi” Haber/İLKNUR KILINÇ

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.