65 YAŞ ÜSTÜ ŞOFÖRLERE TİCARİ ARAÇ İZNİ ÇIKTI!

Bu haber 27 Eylül 2021 saat 9:51 'de eklendi.

Ticari araç kullanan şoförlere yönelik 65 yaş sınırına ayar yapıldı. 69 yaşından gün almamış olmak yatıyla yapılacak başvuru sayesinde 65 yaşından 69 yaş aralığına sahip ticari araç sürücüleri artık ticari araçları kullanabilecek. Özellikle pandemi döneminde şoför bulmakta zorlanan sektöre nefes aldıracağı belirtilen özel geçici izin ile birlikte Polatlı’da şehiriçi yolcu taşımacılığı yapan minibüsler, okul ve personel servisleri ile taksilerde 65- 69 yaş arası sürücüler çalışabilecek. Karayolu Taşıma Yönetmeliği ile Karayolu Taşımacılık Faaliyetleri Mesleki Yeterlilik Eğitimi Yönetmeliği’nde karayoluyla ticari amaçlı yük ve yolcu taşımacılığı yapan sürücülerin mesleki yeterlilik belgeleri ile çalışabilecekleri sürelere ilişkin yaş sınırlaması bulunmaktaydı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürlüğü koronavirüs tedbirleri geçici/süreli düzenleme tedbirlerini bakanlık bölge müdürlüklerini gönderdi. Bu kapsamda karayolu taşımacılık sektöründen gelen talepler de dikkate alınarak ticari amaçlı yük ve yolcu taşımacılığı yapan, mesleki yeterlilik belgesi sürücüler için, her iki yönetmelikte yer alan yaş sınırlamasının 31.12.2023 tarihine kadar “69 yaşından gün almamış olmak” şeklinde uygulanması hususunda düzenleme yapılmıştır.

BAŞVURULAR BÖLGE MÜDÜRLÜKLERİNDE GERÇEKLEŞTİRİLECEK

SRC Türü (SRC-5 hariç) Mesleki Yeterlilik Belgesi süresi biten veya bitimine 3 ay süre kalan sürücülerin şoförlük mesleği bakımından bedeni ve psiko-teknik açıdan sağlıklı olduklarını gösteren, başvuru tarihi itibariyle son bir ayda alınmış; Sürücü Adayları Ve Sürücülerde Aranacak Sağlık Şartları İle Muayenelerine Dair Yönetmelik kapsamında şof.rlük mesleğini icra edebileceğine dair Sağlık Bakanlığına ve üniversitelere bağlı sağlık tesisleri, aile sağlığı merkezleri ve Sağlık Bakanlığınca ruhsatlandırılan (muayenehane hariç) özel sağlık kuruluşlarınca düzenlenen Sağlık Raporu ve, Sağlık Bakanlığınca yetkilendirilen Psikoteknik Değerlendirme Merkezlerince düzenlenen Psikoteknik Değerlendirme Raporu ile birlikte Bölge Müdürlüklerine 15.09.2021 tarihinden itibaren başvurularını yapabileceklerdir

GEREKLİ ÇALIŞMALAR TAMAMLANDIKTAN SONRA KULLANIMA AÇILACAKTIR

Bölge Müdürlükleri tarafından yapılacak inceleme neticesinde uygun bulunan başvurular için; başvuru barihi (sisteme başvurunun alındığı tarih), başvuru sahibi tc kimlik no, güncel cep telefonu, sürücü sağlık raporu (taranmış hali pdf dosyası olarak), psikoteknik raporu (taranmış halide pdf dosyağı olarak) Bakanlığın U-Net Otomasyor Sistemine Bölge Müdürlükleri ile yüklenecek olup, sistemde bu girişler için gerekli çalışmalar 15.09.2021 tarihi itibariyle tamamlanacak ve kullanıma açılacaktır.

TARHAN: OLUMLU BİR KARAR OLDU

Trafik kurallarında yeni düzenlemelere ihtiyaç olduğunu anlatan Polatlı Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı İsmail Tarhan, “Ülkemizde son yıllarda ticari taşıt kullanan şoför bulunmasında sorunlar yaşanıyor. Bu sorunun temelinde, yeni şoför yetişmemesidir. 65 yaş şartı nedeniyle yaşını dolduranların belgelerinin iptal edilmesi ve geçici olarak geri alınması gibi nedenler var. 65-70 yaş arasındaki şoförlerimizin mesleklerini icra etmelerine imkan verilmesi sayesinde sektörde ciddi bir canlılık yaşanacak. Bunun için de sağlık raporu ile refleks, göz muayenesi gibi kontroller yapılıp mesleklerini yapmaları sağlanıyor. Tecrübeli şoför açığının kapanması için bu düzenlemelere ihtiyaç vardı. Bunların yanı sıra hız limitlerinin yeniden düzenlenmesi, uyarı levhalarının daha görünür ve büyük olması, ceza puanlarının 20’den 10’a, toplamda 100’den 200’e çekilmesi tecrübeli şoför esnafımızın işinin başında kalmasını sağlar. Çünkü çoğu şoförün sürücü belgeleri ceza puanı nedeniyle geri alınmakta ve bu arkadaşlarımız araç kullanamıyor. Kazalara doğrudan etkisi olmayan (belge eksikliği gibi) kural ihlalleri için ceza puanlarının düşürülmesi şoför açığının kapatılmasına yardımcı olur. Çünkü, şoförlerin gelişmelere ve değişen koşullara göre bilgi, beceri ve eğitim düzeylerini yükseltecek sosyal güvencelerini sağlayacak önlemler alınarak rekabetin var olduğu iş hayatından geri kalmamaları sağlanmalı. Yaşanan trafik kazalarının azalması için şoför esnafımızın beklenti ve ihtiyaçları karşılanmalı”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
M.tayfun sarp3 Aralık 2021 / 10:06Cevapla

Ukome,den65 yaş üstü şoför izinverilmiyor ukome,den karar ne zaman çıkacak