Türk Dünyası Çocuk Vakfı öncülüğünde, Ankara Valiliği himayesinde ve Mamak Belediyesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen ‘6. Uluslararası Türk Dünyası Bilim ve Kültür Şenliği’ başladı.

3 farklı kıtadan ve Türkiye'nin 41 ililnden katılımcılarla Mamak Belediyesi Hidayet Türkoğlu Spor Salonu’nda gerçekleştirilen etkinliğe Açılışa, Ankara Valisi Vasip Şahin, Türk Dünyası Çocuk Vakfı Başkanı ve Merkez Valisi Güngör Azim Tuna, Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, Mamak Belediye Başkanı Murat Köse ve çok sayıda vatandaş katıldı.

"MAMAK'TA BİRLİK BERABERLİK RUHUYLA BULUŞTUK"

Yoğun ilgi gösterilen etkinliğin açılış konuşması için kürsüye gelen Merkez Valisi Güngör Azim Tuna “Türk dünyası dediğimiz gönül coğrafyamızın uzak yakın farklı köşelerinden gelen çocuklarımızla ve onların hayal gücünün ürünü olan projeleriyle bir kez daha Ankara’mızda, Mamak’ta birlik beraberlik ruhuyla buluştuk. Türk dünyası Çocuk vakfı olarak Türk dünyasının dilde fikirde işte birlik idealine doğru yolculuğumuzda çocuklarımızı yeni icatlar, buluşlar ve insanlığın hayatını kolaylaştıracak projeler yapmaya teşvik eden ve onları buluşturarak kaynaşmalarını hedefleyen bu etkinliğin 6’ncısının düzenlenmesine vesile olduğumuz için gururluyuz” ifadelerini kullandı.

Bir diğer açılış konuşmasını yapan Türk İşbirliği Koordinasyon Ajansı Başkan Yardımcısı Dr. Mahmut Çevik, “Türk dünyası her konuda yürütülen faaliyetlerle gücüne güç katmaya devam ediyor. Birlik beraberlik ve dayanışma içinde bir Türk dünyasının daha yaşanılabilir bir dünya için özel bir önem taşıdığı muhakkaktır. Bu kapsamda siyasi, kültürel ekonomik, bilimsel her çalışma yalnızca Türk dünyası için değil tüm insanlık için gayret içinde olmakla eş anlamlıdır. Çünkü Türk milleti, tarihten günümüze insan hak ve hürriyetlerinin savunucusu ve koruyucusu olarak varlığını belirginleştirmiştir” dedi.

Sincan Belediyesi’nden farkındalık programı Sincan Belediyesi’nden farkındalık programı

BAŞKAN KÖSE GAZZE'DE KATLEDİLEN ÇOCUKLARI UNUTMADI

Çevik’in ardından kürsüye gelen Mamak Belediye Başkanı Murat Köse ise şöyle konuştu:

“Gazze’de her gün onlarca çocuk katlediliyor. Gazze’de özgürlük mücadelesini veren kardeşlerimizi selamlıyoruz. Katil siyonist İsrail’i kınıyoruz. Bütün çocukların Dünya Çocuk Hakları gününü kutluyorum.

Mamak Belediyesi olarak 7’den 70’e herkese hizmet ettiğimiz gibi, çocuklarımıza özel projelerimizle onların geleceğe daha da güvenle hazırlanması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”

"TEKNOLOJİK OLARAK BATI'DAN ÜSTÜN OLMALIYIZ"

“Teknolojik olarak Batı'dan üstün olmalıyız” diyen Büyük Birlik Partisi Başkanı Mustafa Destici, ise “Bunu başaracak olanlar ise siz gençlersiniz. Türkiye nasıl ki kendi İHA’sını ve SİHA’sını ve otomobilini yaptıysa, şimdi bunu sürdürmek ve üzerine koymak siz gençlerin görevidir.  Bizlerin ve sizlerin vazifesi ve omuzlarındaki yük büyüktür. O yüzden bugünkü programı önemsiyorum” şeklinde konuştu.

20-22 Kasım tarihlerinde gerçekleşecek şenlikte, Türk dünyasından ve komşu coğrafyalardan gelen öğrencilerin hazırladığı bilimsel projeler sergilenecek. Projeler, jüri tarafından değerlendirilecek ve dereceye giren öğrenciler ödüllendirilecek.

Şenlikte ayrıca, üç gün boyunca Türk dünyası halk dansları gösterileri, müzik dinletileri, söyleşiler, atölye çalışmaları ve yarışmalar düzenlenecek. 

Haber: Öykü KARABACAK