Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu ile Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu’nun, Karayolu Trafik Haftası etkinlikleri dolayısıyla düzenlediği ‘Trafik Kazalarında Kaybettiğimiz Değerler’ konulu fotoğraf sergisi, TESK Sanat Galerisi’nde katılımcıların beğenisine sunuldu. Karayolu Trafik Haftası dolayısıyla açılan sergi hakkında bilgi veren TESK Genel Başkanı Palandöken, “Son 5 yılda meydana gelen 4 milyon 143 bin 376 trafik kazasında 18 bin 546 vatandaşımız hayatını kaybetti, 1 milyon 251 bin 310 kişi yaralandı. Bu yılın ilk 4 ayında ise 184 bin 590 trafik kazasında 665 kişi hayatını kaybederken 107 bin 410 kişi de yaralandı. Canımızı acıtan bu trafik kazalarına dur demek için her yıl geleneksel haline gelen sergimizde trafik kurallarına uymamanın doğurduğu sonuçlara dikkat çekmek istedik” sözlerini kullandı.

Polatlı’da elektrik akımına kapılan çiftçiden acı haber Polatlı’da elektrik akımına kapılan çiftçiden acı haber

“KAZALARIN SEBEPLERİ EĞİTİMSİZLİK VE DİKKATSİZLİK”

Her sene mayıs ayının ilk haftasının Karayolu Trafik Güvenliği Haftası olarak seçildiğini vurgulayan Palandöken, “Tüm sürücü ve yayaların trafik kazaları konusunda duyarlılığının artırılması, trafik kuralları hakkında daha çok bilinçlenmesi gerekiyor. Trafik kazalarının en büyük sebebi trafik canavarı değil, eğitimsizliktir. 2020’de 983 bin 808 olan kaza sayısı 2021’de 1 milyon 186 bin 353’e yükseldi. 2022 yılında ise toplam kaza sayısı 2020 ve 2021 yılına göre daha da artarak yüzde 10’a yakın yükseldi. 2023 yılında ise toplam kaza sayısı ciddi bir şekilde gerileyerek 555 bin 668 oldu. 2023 yılında meydana gelen trafik kazalarında 2 bin 424 kişi hayatını kaybederken 354 bin 323 kişi de yaralandı. Ancak trafik kazası sayılarındaki düşüş yeterli değil” şeklinde konuştu.

'5 Yılda 20 Bine Yakın Kişi Trafik Kazalarına Kurban Gitti' 2

“KAYBETTİKLERİMİZİ SERGİYLE ANIYORUZ”

‘Trafikte Kaybettiğimiz Değerler’ adlı sergi ile trafik kazaları hususunda farkındalık yaratmak istediklerinin vurgulayan Palandöken, “Trafik kurallarına uyulması ve bu kazaların önüne geçilmesi için duyarlılık oluşturmak istiyoruz. Trafik kazaları can alırken yaşa, cinsiyete veya unvana bakmıyor. Bu durumun örnekleri olan trafik kazalarında kaybettiğimiz değerler arasında maalesef siyasetçilerimizden futbolcularımıza, gazetecilerimizden şarkıcılarımıza kadar birçok önemli isim var. Vali Recep Yazıcıoğlu, Eski Bakanlarımızdan Mustafa Taşar, Sanatçılarımızdan Barış Akarsu, Kıvırcık Ali, Sporcularımızdan Metin Oktay, Ahmet Çalık ve niceleri gibi” açıklamasını yaptı.

“ÇOK DİKKAT ETMELİYİZ”

Ehliyet kusurlarından kaynaklanan kazaların oranının yüzde 90’ın üzerinde olduğunun altını çizen Palandöken, "Kültürümüzü, devlet adamlarımızı, siyasetçilerimizi, birçok değerimizi bu kazalar neticesinde yitiriyoruz. Bu değerler geri gelmiyor. Yola, araca, yayaya haddinden fazla dikkat etmeliyiz” sözlerini kullandı.

İHA