40 MESLEĞE DAHA YETERLİLİK BELGESİ ZORUNLULUĞU GETİRİLDİ

Bu haber 13 Nisan 2021 saat 8:00 'de eklendi.

Polatlı Ticaret Odası, 2017 yılından beri oto galeri, emlak, metal, makine, köprülü vinç, inşaat gibi sektörlerde birçok kez sınav düzenleyerek binin üzerinde adayın mesleki yeterlilik belgesi almasını sağladı. Polatlı Ticaret Odası bu kapsamda mesleki yeterlilik belge zorunluluğu bulanan meslek sayısının arttığını belirtti.

BELGE ALMAYAN ÇALIŞAMAYACAK

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından 40 mesleğe daha Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu Getirildi. 40 mesleğe daha MYB zorunluluğu getiren tebliğ, 9 Nisan 2021 tarihli, 31449 sayılı Resmi Gazete‘de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğu getirilen 40 meslekte, henüz bu belgeye sahip olmayan kişiler, tebliğin yayını tarihinden başlayarak on iki ay içinde bu belgeyi almazlar ise çalıştırılmayacaklar.

BELGE İÇİN TİCARET ODASI’NA BAŞVURU YAPILABİLİR

Tebliğde; “Mesleki Eğitim Kanununa göre ustalık belgesi almış olanlar ile Milli Eğitim Bakanlığına bağlı mesleki ve teknik eğitim okullarından ve üniversitelerin mesleki ve teknik eğitim veren okul ve bölümlerinden mezun olup, diplomalarında veya ustalık belgelerinde belirtilen bölüm, alan ve dallarda çalıştırılanlar için Mesleki Yeterlilik Belgesi alma zorunluluğu bulunmadığı” belirtiliyor. 40 mesleğe daha Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğu getiren tebliğden sonra MYB zorunluluğu getirilen meslek sayısı 143’ten 183’e çıktı. Mesleki yeterlilik belgesi için başvurularınızı Polatlı Ticaret Odasına bizzat yapabilir 03126231084-113 ten bilgi alınabilir

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.