Celal Şengör seyirciye tepki gösterdi! "Ahır mı burası" Celal Şengör seyirciye tepki gösterdi! "Ahır mı burası"

Yargıtay’ın kararı bozması sonrasında aralarında emekli orgeneraller Orhan Yöney ile dönemin YÖK Başkanı Halil Kemal Gürüz’ün bulunduğu 16 sanığın yargılanması Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yeniden başlamıştı.

Halk Tv’nin haberine göre; duruşmaya tutuksuz sanıklardan bazıları ve avukatları katıldı. Duruşmaya tanık olarak katılan dönemin Devlet Bakanı Namık Kemal Zeybek, 28 Şubat süreci ile ilgili, “12 Eylül’de hükümeti devirmek suçundan idamla yargılandım ve aklandım. 28 Şubat süreci diye adlandırılan bu süreçte bütün inancımla söylüyorum hiçbir şekilde darbe söz konusu değildir” ifadelerini kullandı.

Zeybek, ayrıca o dönemde generallerin hükümete bir baskı yapmasının mümkün olmadığını söyleyerek,  Sincan’dan tankların yürütülmesinin bir mantığı olmadığını belirtti. Verdiği ifadede, “Bu iddia bana gülünç geliyor. Sonradan tankların sıradan geçişi olduğunu öğrendik. O gün tankların Sincan’da yürümesiyle devletin değişmesinin hiçbir ilişkisi yok. O dönemin şartlarında eğer bir darbe düşüncesi olsaydı yapılırdı. Bunu kimse engelleyemezdi” diye konuştu.

Ara karar açıklayan mahkeme ise, sanık avukatlarına dosyaya sunulan Adli Tıp Kurumu raporuna karşı yazılı beyanda bulunmaları için bir sonraki celseye kadar süre verdi ve duruşma 9 Eylül’e ertelendi.