28 ÇEŞİT DENEME ÜRÜNÜNÜN HASADI YAPILDI

Bu haber 13 Temmuz 2022 saat 9:59 'de eklendi.

Ankara Pancar Ekicileri Kooperatifi tarafından Polatlı’da Karacaahmet Mahallesinde deneme parsellerine ekilen 21 çeşit buğday ve 7 çeşit arpanın hasadı gerçekleştirildi. Ankara Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı Muhittin Bıyıkoğlu hasat sonrası ürünlerin verimini paylaştı.

Ankara Pancar Ekicileri Kooperatifi tarafından Polatlı’da Karacaahmet Mahallesinde Çiftçi Tuncer Ertuğrul’a ait tarlada deneme parsellerine ekilen ve Polatlı Kaymakam Refiki Ramazan Çelebi, Polatlı Belediye Başkan Yardımcısı Salih Tekeli, Polatlı İlçe Tarım ve Orman Müdürü Burhanettin Sütçü, PANKOBİRLİK Genel Müdürü Tolga Demirhan, Polatlı Ziraat Odası Başkanı Zekai Köseoğlu, Ankara Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı Muhittin Bıyıkoğlu, Polatlı Soğan Üreticileri Birliği Başkanı İlhami Teke, Polatlı Muhtarlar Derneği Başkanı Adem Köse, muhtarlar, belediye meclis üyeleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, banka müdürleri, Ankara Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Dairesi ekipleri ve çiftçilerin katılımıyla tanıtımı yapılan 21 çeşit buğday ve 7 çeşit arpanın hasadı gerçekleştirildi. Çiftçiyi bilinçlendirmek için yapılan proje kapsamında ürünlerin verimini paylaşan Ankara Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı Muhittin Bıyıkoğlu, teknik değerlerinde çiftçiler ile paylaşılacağını ifade etti.

BIYIKOĞLU: EN YÜKSEK VERİMİ ALAN ÇEŞİTLER KOOPERATİFİMİZİN ÜRÜNÜ

Buğdayda en yüksek verimi alan üç çeşidin Türkiye genelinde üretim ve satış haklarının Ankara Pancar Ekicileri Kooperatifine ait olduğunu belirten Ankara Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı Muhittin Bıyıkoğlu, “Ankara Pancar Kooperatifi olarak Polatlı İlçemiz Karacaahmet Köyündeki deneme parselimizde 21 çeşit Buğday ve 7 çeşit Arpanın hasadını yaptık. Her biri 200’er m2 olan parsellerimizde çıkan mahsuller tartılmış ve dekara verimleri hesaplanarak tabloda gösterilmiştir. Analizleri yapıldıktan sonra teknik değerleri de siz değerli Çiftçilerimizle ve üyelerimizle paylaşılacaktır. Verimde Bezostaya 100 757 kg/dekar verim ile birinci, Rebelde 628 kg/dekar ile ikinci, Pandia 602 kg/dekar ile üçüncü olmuştur. Bu üç çeşitte tüm Türkiye genelinde üretim ve satış hakları Ankara Pancar Kooperatifimize ait olan çeşitlerdir. Ekiminden hasadına kadar bu denemenin yapılmasında büyük emeği geçen tüm Mühendislerime, ekibime ve diğer çalışanlarımıza ve Özel hasat biçerdöverini bize tahsis eden TAGEM Ankara Tarla Bitkileri Genel Müdürlüğüne teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

REKOR BEZOSTAYA 100’DE

Ankara Pancar Ekicileri Kooperatifi tarafından Polatlı’da Karacaahmet Mahallesinde deneme parsellerine ekilen 21 çeşit buğdayda en yüksek verim 757 kg/dekar ile Bezostaya 100’de elde edildi. Rebelde: 628 kg/dekar ile ikinci, Pandia: 602 kg/dekar ile üçüncü oldu. Diğer buğdaylarda ise İdilia: 572,5 kg/dekar, Selenivka Odeska: 551,5 kg/dekar, Kürşat: 535 kg/dekar, Demirhan: 533 kg/dekar, Alekseiç: 526 kg/dekar, Tereiia: 513 kg/dekar, Blagodarka: 508 kg/dekar, Metropolis: 486 kg/dekar, Stavka: 470 kg/dekar, Firuze: 447,5 kg/dekar, Unika Odeska: 434 kg/dekar, Ksenia: 392,5 kg/dekar, Karolina 5: 367,5 kg/dekar, Viktoria 11: 362 kg/dekar, Olimp: 355 kg/dekar, Niva Stavropolya: 340 kg/dekar, Ayten Abla: 339,5 kg/dekar, Vidrada: 305 kg/dekar verim elde edildi.

ARPADA EN YÜKSEK VERİM MİSKET’TE

Karacaahmet Mahallesinde deneme parsellerine ekilen 21 çeşit arpada ise en yüksek verim 650 kg/dekar ile Misket çeşidinde görüldü. Sayım-40: 642 kg/dekar ile ikinci, Campagne: 607,5 kg/dekar ile üçüncü oldu. Diğer çeşit arpalarda ise Seymen: 575 kg/dekar, Burakbey: 527,5 kg/dekar, Sinanbey: 497,5 kg/dekar, Korso: 398,5 kg/dekar verim elde edildiği görüldü.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.