(25-01-2021) İMAR / ÜÇPINAR

Bu haber 25 Ocak 2021 saat 8:00 'de eklendi.

      İlçemiz Gazi Mahallesi ve Üçpınar Mahallesinde yer alan yaklaşık 283 hektar alanda Polatlı Belediyesi’nin 14/03/2017 tarih ve 173 sayılı Encümen kararı ile parselasyon planı Ankara Büyükşehir belediye Encümeninin 06/04/2017 tarih ve 783 sayılı kararıyla onaylanarak uygulamaya başlanmıştı.

      Onaylanan parselasyon planı gereği bölge daha evvel 0,8 olan emsal 1.8  e çıkarılmıştı. Bunun anlamı basit olarak Bölgedeki emsalin 0,8’den 1,8’e çıkarılması, bölgede nüfus yoğunluğuna yol açacaktır. Emsal 0,8 iken uygulama bölgesine yaklaşık 11.000 konut yer alacak iken, emsalin 1,8’e çıkarılması ile aynı bölgeye 18.000 konut yapılacaktır. Arsanıza 10 daire sığar iken 18 daire sığacak binalar çok katlı olacaktır.

      Plana askı süresinde ve sonrasında itirazlar yapıldı . Hukuk Devleti olmanın doğal sonucu , parselasyon /  plan değişikli yargı önüne geldi. Buraya kadar her şey normal .

      Normal olmayan , son günlerde Polatlı gündeminde bölge ile ilgili konuşulanlar. Resmi ağızlardan bir açıklama yok. Söylentilere göre , Ankara Bölge İdare Mahkemesi  ( davacı davasından  vazgeçtiği halde  ) kamu yararı gereği davaya devam etmiş ve bölgedeki parselasyon / imar değişikliğinin YÜRÜTMESİNİ DURDURMUŞ / İPTAL etmiş.  

      Gerekçe , bölgede yapılan parselasyon çalışmasında , kamusal  alan ve yeşil alanlara , yasal sınırların altında yer verilmesi ve diğer hukuka aykırılıklar.

      Bölgede,  iptal edilecek olan plana göre binlerce konut yapılarak satıldı. Bölgede  inşaattan , temelden, maketten konut alan vatandaşların durumu ne olacak, hak kayıplarına uğrayacaklar mı?             Konu ile ilgili rivayetlere kara propagandalara yer verilmemesi için  bölgeden konut alan insanların ve kamuoyunun bilgilendirilmesi için , ilgili ve yetkililerin durum hakkında kamuoyunu aydınlatması gerekir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.