Bakan Şimşek Açıkladı: Çekirdek Enflasyondaki Düşüş Cesaret Vericidir Bakan Şimşek Açıkladı: Çekirdek Enflasyondaki Düşüş Cesaret Vericidir

Ekonomik koşulların etkisiyle sürücü kursları, akaryakıt ücretleri ve eğitmen giderleri gibi faktörler nedeniyle maliyetleri zorlanan sürücü adayları, yeni yılda ehliyet almanın daha yüksek bir maliyetle gerçekleşeceğini görebilir.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Ekim 2022 - Ekim 2023 dönemi enflasyon oranını yüzde 56,48 olarak açıkladı. Yeniden değerleme oranındaki artış, harçlar, vergiler ve cezalardaki hesaplamalarda değişiklik anlamına geliyor.

2024'te Ehliyet Ücretleri Zamlanacak Ehliyet Almak Cep Yakacak! (2)

2024 YILINDA 20 BİN LİRAYI AŞAN BİR MALİYET

Ehliyet ücretlerine gelecek yıl yapılacak zam beklentilerine göre, ehliyet almak isteyen sürücü adayları, ortalama 7 bin 500 TL olan kurs ücretinin yanı sıra harçlarla birlikte 2024 yılında 20 bin lirayı aşan bir maliyetle karşılaşabilirler.

Ehliyet kurslarının ücretleri, valilik, Milli Eğitim Müdürlüğü ve sürücü kursları tarafından belirlenmekte olup, illere göre farklılık gösterebilmektedir.

2024 yılında A sınıfı sürücü belgesi harcı 1308 liraya, B sınıfı sürücü belgesi harçları ise 3 bin 945 liraya yükselecek.