Siemens, 2024 mali yılına güçlü bir başlangıç yaparak ilk çeyrekte önemli bir performans sergiledi. Şirketin endüstriyel iş kolu karı artış kaydederken, net kar yüzde 56 oranında yükseldi. Sipariş alımları ve gelirlerde de belirgin bir artış gözlendi. Siemens, bu başarılı performansını yapay zeka alanındaki iş birliklerini genişleterek devam ettirdiğini vurguladı.

ENDÜSTRİYEL İŞ KOLU KÂRI İLK ÇEYREK REKORU KIRDI 

Siemens, 2024 mali yılına başarılı bir giriş yaptı. Şirketin açıkladığı verilere göre, 2024 yılının ilk çeyreğinde sipariş alımları, 22,3 milyar euroya ulaşarak bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 2'lik bir artış kaydetti (2023 yılının ilk çeyreği: 22,6 milyar euro). Gelir ise karşılaştırılabilir bazda yüzde 6 artarak 18,4 milyar euroya yükseldi (2023 yılının ilk çeyreği: 18,1 milyar euro). Endüstriyel İş Kolu karı 2,7 milyar Euro olarak kaydedildi (2023 yılının ilk çeyreği: 2,7 milyar euro) ve Endüstriyel İş Kolu kar marjı yüzde 15,8'e yükseldi (2023 yılının ilk çeyreği yüzde 15,7). Grup düzeyinde serbest nakit akışı bir önceki yıla göre belirgin bir şekilde artarak 1 milyar euroya ulaştı (2023 yılının ilk çeyreği: 0,1 milyar euro). Net kar yüzde 56 artarak 2,5 milyar euro oldu (2023 yılının ilk çeyreği: 1,6 milyar euro).

Ünlü ekonomist dolar yatırımcısını uyardı: Dolar düşecek mi? İşte son durum Ünlü ekonomist dolar yatırımcısını uyardı: Dolar düşecek mi? İşte son durum

Sonuçları değerlendiren Siemens Başkanı ve CEO'su Roland Busch, "Şirketimiz, karlı büyüme yolculuğuna güçlü bir başlangıç yaparak devam etti. Microsoft ve AWS ortaklıklarımızın kapsamını genişleterek yapay zekayı daha da erişilebilir hale getirdik. Müşterilerimiz, dijitalleşme ve sürdürülebilirlik dönüşümlerinde bize güveniyor ve teknoloji ortağı olarak bizi tercih ediyorlar" şeklinde konuştu.