2022 YILI TARIM VE GIDADA DAHA ZOR GEÇECEK

Bu haber 04 Kasım 2021 saat 9:29 'de eklendi.

Bu yıl yaşanan tarımsal kuraklık nedeniyle ülke genelinde olduğu gibi Polatlı’da da çiftçiler çok zor bir yıl geçirdi. İthalata dayalı tarım ve dış ticaret politikaları, yüksek girdi fiyatları, kuraklık, sel, don, hortum, dolu, aşırı yağış, aşırı sıcak gibi iklime bağlı ani hava değişiklikleri nedeniyle tarım sektörü 2021 yılında ciddi zararlarla karşı karşıya kaldı. Çiftçi kara kara gelecek yıl ne yapacağını düşünüyor. 2022 yılının tarım ve gıda açısından daha zor geçmesi bekleniyor.

ÜRETİMDE DÜŞÜŞ BEKLENİYOR

Türkiye İstatistik Kurumu’nun 2021 yılı Bitkisel Üretim 2. Tahminine göre, buğdayda son 14 yılın, arpada son 32 yılın en düşük üretimi bekleniyor. Buğday üretimi 17 milyon 650 bin ton olarak tahmin ediliyor, bu Türkiye tüketimin oldukça altında. Arpa üretimi ise 5 milyon 750 bin ton ile son 32 yılın en düşük seviyesine indi. Amerika Tarım Bakanlığı(USDA) aylar öncesinde Türkiye’nin buğday üretimini 16. 5 milyon ton, arpa üretimini de 4.5 milyon ton olacağını açıklamıştı. Üretim azalınca fiyatlar yükseliyor, ithalat daha da pahalıya geliyor. Buğday, arpa, mısır, çavdar, nohut, mercimek, ayçiçeği tohumu ve ham yağda gümrük vergileri yılsonuna kadar sıfırlandı. Özel sektör ithalata devam ediyor. Dövizdeki artış hem ithalatı daha pahalı hale getiriyor hem de fiyatları artırıyor.

BUĞDAY VE ARPA FİYATLARI KATLANDI

Toprak Mahsulleri Ofisi, 2021 ürünü makarnalık buğday alım fiyatını ton başına 2 bin 450 lira olarak açıkladı. Bugünlerde fiyat ortalama 3 bin 500 lira, ekmeklik buğday alım fiyatını 2 bin 250 lira olarak açıklamıştı, fiyat 3 bin 130 liraya ulaştı. Arpa alım fiyatı ton başına bin 750 lira açıklanmıştı şimdilerde arpanın tonu 2 bin 800 lira. Yani, açıklanan fiyatın üzerine bin lira zam geldi. Açıkladığı fiyatlarla buğday, arpa alamayan Toprak Mahsulleri Ofisi, 24 Haziran’dan Ekim ayı sonuna kadar 4 ayda arpa ithalatı için 8, buğday ithalatı için 5 kez ihale açtı. Tarlalardan elde edilemeyen arpa ve buğday, gemilerle Türkiye’ye taşınıyor. İthalatın en fazla yapıldığı Rus buğdayının Türkiye’ye giriş fiyatı ton başına 340-350 dolar, arpanın tonu 300 doların üzerinde.

2022 YILI DAHA ZOR GEÇECEK

Pandeminin etkileri önümüzdeki yıl da devam edecek gibi görünüyor. İklim değişikliğine bağlı olarak kuraklık, ani hava değişiklikleri, felaketler de önümüzde ki yıl yaşanabilir. Bütün bunlara ilave olarak 2022’de yüksek girdi fiyatları nedeniyle üretimden kaçış, verim kayıpları, üretim düşüşü daha büyük olabilir. Gübrede son 1 yıllık dönemde yüzde 150’yi aşan zamlar çiftçinin kimyasal gübre kullanımını büyük oranda azaltması bekleniyor. Avrupa merkezli, dünyayı etkileyen doğal gaz krizi ve buna bağlı olarak gübrede yaşanan kriz sadece fiyat artışı değil gübrenin bulunmasını bile sorun haline getirdi. Kimyasal gübre kullanımına karşı olabilirsiniz. İyi ki gübre fiyatları artıyor, daha az kimyasal kullanılacak diye düşünebilirsiniz. Fakat, kimyasal gübreye alıştırılmış topraklar ve çiftçiler, gübre olmadan verim artışının sağlanamayacağına inanıyor. Bu yıl gübre kullanımının azalmasından dolayı üretimde büyük bir düşüş olabilir. Son günlerde yapılan zamlarla mazotun litresi 8 liranın üzerine çıktı. Mazot ve gübre kadar olmasa da tohum, ilaç ve diğer girdilerde de fiyatlar artıyor. Girdi fiyatlarının çok yüksek olması nedeniyle çiftçi üretim yapmamanın maliyetini hesaplıyor. “Tonu 10 bin lira sınırına dayanan gübre ile, litresi 8 liranın üzerinde olan mazotla üretim yaparsam ürünümü satabilir miyim? Bu maliyetleri çıkarabilir miyim” diye hesap yapan ve hesabın içinden çıkamayan çiftçilerin bir bölümü ya tarlasını boş bırakacak ya da kiraya verecek. Kuraklık, pandemi, dünya fiyatları üzerine bir de bu yüksek girdi fiyatları tarımsal üretimi olumsuz etkileyecek.

ÇİFTÇİ BUĞDAYI 5 BİN LİRADAN NASIL SATACAK

Şu anda Polatlı Ticaret Borsasında buğday fiyatları 3 bin 500 lira civarında seyrediyor. Hasat zamanı çiftçi buğdayı 4.5-5 bin liradan satabilecek mi? Çiftçi buğdayı bu fiyata satarsa ekmek fiyatı ne olacak? Bu durum bir çok gıda sektörünü etkiler. Bu nedenle 2022 yılı tarım ve gıda için çok daha zor geçecek. Yeterince desteklenmediğini düşünen çiftçi, destekler geç açıklandığı ve geç ödendiği için üretim yapmaya çekiniyor. Üretim azalınca fiyatlar yükseliyor. Geliri düşen eriyen tüketici ise gıdaya para yetiştirememekten şikayet ediyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.