2022 DESTEKLERİ BELLİ OLDU KURAKLIK DESTEĞİNDEN SES YOK!

Bu haber 16 Kasım 2021 saat 9:38 'de eklendi.

Türkiye’nin hububat ambarı olarak gösterilen Polatlı’da çiftçiler kuraklık ve doğal afetler nedeniyle bu yıl oldukça zor bir sezonu geride bıraktı. Geçtiğimiz hafta Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) dahil olan çiftçilere bu yıl için ödenecek tarımsal destekler ve 2022 yılında uygulanacak gübre ve sertifikalı tohum kullanım destekleri belirlendi. Cuma günü de 124,5 milyon liralık tarımsal destek ödemesinin çiftçilerin hesaplarına aktarılmaya başlandı. Ekim ayı öncesi kuraklık desteğinin detaylarının belli olması Polatlı çiftçisini bir nebze olsun sevindirmişti ancak çiftçilere verilecek kuraklık desteklerinden hala ses yok!

DETAYLAR AYLAR ÖNCE BELLİ OLDU

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çiftçiye tarımsal kuraklık desteği verileceğini açıklamış ve Eylül ayı başında desteğin detayları belli olmuştu. Polatlı’da tarımsal kuraklık nedeniyle büyük oranda hasar tespit edilirken ekim zamanının sona erdiği Polatlı’da çiftçiler borçla gübre ve tohum almak durumunda kaldı. Polatlı’daki bazı çiftçiler tarlalarını ekerken ya gübre miktarını azalttı ya da normalde ekimde kullandıkları gübrenin daha düşük kalitede olanını kullanmak zorunda kaldı.

POLATLI’DA HASAR YÜZDE 55 OLARAK TESPİT EDİLDİ

Polatlı İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü hasar tespitini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çiftçiye tarımsal kuraklık desteği verileceği açıklamaları sonrası yoğun çalışma gerçekleştirerek kısa sürede tamamladı ve ilgili mercilere gönderdi. İlçe genelinin kuraklıktan etkilendiği belirtilirken tarım arazilerinde yüzde 55 hasar tespit edildi. Tespit edilen bölgeler ilgili yerlere gönderildi ve kuraklık desteğiyle ilgili detayların belirlenmesinin üzerinden de zaman geçti fakat çiftçinin hesabına henüz bir para yatırılmadı.

2022 YILI DESTEKLERİ AÇIKLANDI

Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) dahil olan çiftçilere bu yıl için ödenecek tarımsal destekler ve 2022 yılında uygulanacak gübre ve sertifikalı tohum kullanım destekleri belirlendi. “2021 Yılında Yapılacak Tarımsal Desteklemeler ve 2022 yılında Uygulanacak Gübre ve Sertifikalı Tohum Kullanım Desteklerine İlişkin Cumhurbaşkanı Kararı”, Resmi Gazete’de yayımlandı. Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile açıklanan 2021 üretim yılına ait tarım desteklerinin çiftçilere ödemesi 2022 yılı bütçesinden yapılacak. 2022 yılı bütçesinde tarım destekleri için toplam kaynak 25.8 milyar lira kaynak ayrıldı. Türkiye Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Modeli kapsamında buğday, arpa, çavdar, yulaf ve tritikale için dekar başına 22 lirası mazot, 20 lirası gübre olmak üzere 42 lira destek sağlanacak.

ÇİFTÇİNİN EKİM GÜCÜ ZAYIFLADI

Zor bir hasat dönemi geçiren Polatlı çiftçisi şimdi yeteri kadar para kazanamadığı hasat sezonu sonrasında ekimi de borçlanarak yaptı. Çiftçilerin yeniden ekim için maddi gücü olmadığını belirten sektör temsilcileri, bu dönemde çiftçilerin paraya ihtiyaç duyduğunu gübre, tohum ve yakıt alması gerektiğini belirtirken ekim öncesi en azından bu paranın verilmesi çiftçiye bir nefes olacağına dikkat çekiliyordu. Diğer yandan çiftçilerin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçların ertelenmesinin ise yüksek faizle yapıldığını ve yapılandırmanın bir anlamanın olmadığı ifade ediliyor.

ÇİFTÇİ ZOR DURUMDA

Polatlı’da yaşanan tarımsal kuraklık nedeniyle çiftçiler son yıllarda zor günlerden geçiyor. Kuraklık desteklerinin açıklanmasıyla bir nebze olsun umutlanan Polatlı çiftçisi kuraklık desteğinin hesaplara yatmaması nedeniyle önünü göremiyor. Çiftçi ekim zamanının gelmesi nedeniyle borçla tohum ve gübre almak zorunda kaldı. Tarımsal kuraklık nedeniyle verim kaybı yaşandı ve Polatlı çiftçisi büyük oranda verim kaybı yaşadı. Polatlı çiftçisi zamlarla birlikte iyice artan tohum ve gübre almakta zorlandı. Kuraklık desteklerinin bir an önce açıklanması isteniyor.

DEKAR BAŞINA 100 LİRAYA KADAR DESTEK VERİLECEK

Kuraklıktan dolayı verim kaybı yaşayan çiftçiye, verim kaybı oranında dekar başına 100 liraya kadar destek verilecek. Söz konusu karar; 2021 yılında Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı olarak kuru şartlarda hububat ve baklagil üretimi yapan ve iklimsel fakörlere bağlı olarak gerçekleşen yetersiz yağış nedeniyle Bakanıkça belirlenen tarım havzalarında yüzde 30 ve üzeri verim kaybı yaşayan çiftçilere, bir deaya mahsus olmak üzere desekleme ödemesi yapılması amacıyla, uygulanacak desteğe lişkin usul ve esasları kapsıyor. 2021 yılında iklimsel faktörlere bağlı olarak gerçekleşen yetersiz yağış nedeniyle Bakanlıkça belirlenen tarım havzalarındaki köylerde-mahallelerde Karar kapsamındaki yetiştirdikleri ürünlerinde yüzde 30 ve üzeri verim kaybı gören ÇKS’ye kayıtlı çiftçilere (kamu tüzel kişileri hariç), ÇKS’de kayıtlı üretim alanları dikkate alınarak zarar oranlarına karşılık gelen, miktarlarda doğrudan gelir desteği olarak destekleme ödemesi yapılacak. Verim kayıplarının belirlenmesinde ilgili tarım havzasının yağış durumuna ilişkin meteorolojik veriler ile TARSİM ve il/ilçe hasar tespit komisyonları dikkate alınarak il/ilçe tahkim komisyonları tarafından belirlenen oranlar esas alınacak. Verim Kaybı oranına göre yüzde 30-39 arası zarar tespit edilen bölgelerde dekar başı 30 lira, yüzde 40-49 olanlara 40 lira, yüzde 50-59 olanlara 50 lira, yüzde 60-69 olanlara 60 lira, yüzde 70-79 olanlara 70 lira, yüzde 80-89 olanlara 80 lira, yüzde 90-99 olanlara 90 lira ve yüzde yüz hasar olan bölgelerde 100 lira destek ödemesi yapılacak.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.