2021 HUBUBAT SEZONU AÇILDI

Bu haber 01 Haziran 2021 saat 8:00 'de eklendi.

2021 yılı ilk hasat ürünü Polatlı Ticaret Borsası’na geldi. Gelen ilk ürün Yeniköseler Mahallesi’nden çiftçi Ufuk Çınar’ın arpası oldu. İlk ürün arpanın sembolik olarak hasat sezonunun başlaması için yapılan sembolik alımda Ata Tohumculuk A.Ş. adına açık artırmaya katılan Mehmet Ünal, tohumuda kendilerine ait olan ürünün 200 kilogramlık bölümünü 21 bin liraya satın aldı. Satışı gerçekleştiren Polatlı Ticaret Borsası Başkanı Yahya Toplu, yeni hasat sezonunun hayırlı olması temennisinde bulundu. Kuraklık nedeniyle arpada verimin düşük olacağı bu yılın ilk ürünü olan kalitesiz arpadan belli oldu.

TOPLU: HASAT DÖNEMİNİN HAYIRLI OLMASINI DİLİYORUM

Yeni hasat sezonu ile ilgili açıklama yapan ve hayırlı olsun temennisinde bulunan Polatlı Ticaret Borsası Başkanı Yahya Toplu; “2021 yılı hasat döneminin üyelerimize, üreticilere ve tüm halkımıza hayırlı olmasını diliyorum. Yeni hasat döneminin huzur, güven, sağlık içerisinde geçmesini temenni ediyorum.” dedi.

BU YIL POLATLI İÇİN İYİ OLMAYACAK

Tarımsal kuraklık sürecinin verimi oldukça etkileyeceğini vurgulayan Toplu; “Herkesin bildiği gibi kurak bir yıl geçiyor. İlk etapta resmi kaynaklara göre Türkiye’de hububat rekoltesinde yüzde 25 kayıp bekleniyor. Ama sanki bu oran daha yüksek olacak gibi görünüyor. Mısır fiyatları dünyada çok yükselmesi nedeniyle arpada Türkiye genelinde anızlara ekildiği için arpada olmadı ama, yem fiyatları buğday fiyatlarını kendisiyle sürükledi. Verim olmadıktan sonra fiyatların yüksek olması üreticiyi kazandırmaz. Bu yılı Polatlı için önemli bir yıl olmayacak. Çünkü soğan para etmedi, çöpe gitti. Sonrasında kuraklık oldu. Polatlı’nın ekonomisinin büyük bir bölümü tarım ve tarım ürünlerinden oluşuyor. Fiyatların yüksek verilerek üreticinin mağduriyetinin giderilmesini umuyorum.” dedi.

TMO FİYATLARI PİYASALARIN OLDUKÇA ALTINDA KALDI

Toprak Mahsülleri Ofisinin açıkladığı fiyatların piyasanın altında kaldığını belirten Yahya Toplu; “Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) tarafından 17.05.2021’de hububat alım fiyatları Ekmeklik Buğdayda bir önceki yıla göre yüzde 36 artışla 2 bin 250 lira, makarnalık buğdayda bir önceki yıla göre yine yüzde 36 artışla 2 bin 450 lira, arpada ise geçen yıla göre yüzde 37 artışla bin 750 olarak açıklanmıştı. Açıklandığı günlerde iyi gibi görünen bu fiyatlar birkaç gün içerisinde piyasalarda oluşan fiyatların oldukça altında kalmıştır. Bugün için ekmeklik buğday 2 bin 500-2 bin 550 lira, arpa ise Güneydoğu Bölgesi’nde 2 bin 600-2 bin 650 lira civarında seyretmektedir. Bu artışın önlenerek piyasalarda istikrarın korunması amacıyla yine TMO tarafından uzun yıllardır bu kadar erken, 26.05.2021’de satış fiyatları da açıklanmış, ancak 2 bin 250 lira olan ekmeklik buğday fiyatı ve bin 950 liralık arpa fiyatı da piyasa fiyatlarının altında kalmıştır.” dedi.

ÇINAR: İYİ BİR YIL OLACAĞINI DÜŞÜNMÜYORUZ

Polatlı Ticaret Borsasına sezonun ilk ürünü olan arpayı getiren çiftçi Ufuk Çınar; “Bu sene rekolte oldukça düşük. Bunu devletimizde bildiği için ofis alım fiyatlarını erken açıkladı. Çok iyi bir yıl olacağını düşünmüyoruz. Kurak bir yıl yaşıyoruz. Devletin destekleri arttırılmıştı. Desteklerin daha da iyileştirilmesi hem devletin hem de çiftçinin yararına olacaktır. Özellikle tohum desteğinin arttırılması gerekiyor.” dedi.

“CERVOİSE” CİNSİ 6 SIRALI ARPA ATA TOHUM MARKASI

Tohumu Ata Tohumculuk A.Ş.’den alınan “cervoise” cinsi 6 sıralı arpa hakkında Ata Tohumculuk A.Ş. bilgi verdi. Cervoise 6 sıralı arpanın; çok yüksek verimli, alternatif karakterli, orta erkenci, orta boylu, kalın saplı, yatmaya çok dayanıklı, maltlık kalitesi yüksek, gübreye karşı reaksiyonu çok iyi olduğu ifade edildi. Haber/ORHAN CAN ÖZEL

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.