2021 ÇİFTÇİ İÇİN ZOR GEÇTİ

Bu haber 26 Haziran 2021 saat 8:00 'de eklendi.

Türkiye’nin en önemli hububatını üreten Polatlı çiftçisi bu yıl tarımsal kuraklık nedeniyle çok zor bir yıl geçiriyor. Kuraklık ve ekonomik krizin etkisiyle kara kara düşünen üreticiyi doğal afetlerde vurdu. Hububat taban fiyatları da çiftçinin yüzü güldürecek seviyede olmadı.

BU YIL ÇOK PAHALIYA PATLADI

Mazot, gübre, tohum, ilaç, yem ve elektrik gibi girdiler enflasyonun çok üzerinde artış gösterdi. Bazı girdilerdeki artış yüzde yüzün üzerinde oldu. Özellikle tarımsal bir girdi olan gübrede son yıllarda çok yüksek oranda fiyat artışı yaşandı. Türkiye İstatistik Kurumu’na göre son 1 yılda gübre fiyatı yüzde 41,78, yem fiyatı yüzde 22,73 oranında artış gösterdi. Çiftçilere göre fiyat artışı açıklananın iki katı seviyede. Bu yıl ocak ayında 3 bin 500 lira olan DAP gübresi yüzde 60 artış göstererek 5 bin 600 liraya yükseldi, üre ise ocak ayında 2 bin 650 lirayken yüzde 77 artış göstererek 4 bin 700 liraya yükseldi. Yem fiyatları da oldukça büyük artış yaşandı. Ocak ayında 2 bin 670 lira olan yem fiyatları yüzde 27,34 artış göstererek 3 bin 400 liraya yükseldi. Polatlı çiftçisi geçen yıldan bu yana özellikle gübre ve mazottaki artışla birlikte hububat yetiştirmekte oldukça zorlu bir yılı geride bıraktı.

KURAKLIK ARTTI

Bu yıl sıcaklıklar geçtiğimiz yıllara göre artış gösterdi. Yaşanan sıcaklık artışları tarımda da sorunları beraberinde getirdi. Bu yıl yağışların yetersiz olmasından dolayı tarımsal kuraklık yaşandı. Özellikle Türkiye’nin en önemli hububatının üretildiği Polatlı’da buğday ve arpada büyük rekolte kaybı bekleniyor. Üretimle ilgili önemli sorunlar var. Kuraklık nedeniyle üretimde büyük düşüş bekleniyor. Hububatta yüzde 50’nin üzerinde kayıp olması tahmin ediliyor. Nisan ve Mayıs ayında yağışın beklenen düzeyde olmamasından dolayı tarladaki ürünlerin boyu yeterli seviyeye gelmedi ve verim oldukça düşük seviyede kaldı. Özellikle arpa ve buğdayda yaşanacak büyük kayıp Polatlı çiftçisini endişelendiriyor. Bazı tarlalar biçerdöver giremeyecek durumda bulunuyor.

SULAMA YETERSİZ KALDI

Her yıl olduğu gibi Sakarya Nehri bu yılda kurudu. Polatlı’da özellikle sulumu tarımın yapıldığı bölgelerde tarlalarda gerekli sulama gerçekleştirilemedi. Polatlı’nın birçok bölgesine Sakarya Nehri’nin aşağı kısmında su bulunmadığı için tarımsal sulama için su verilemedi. Nisan ve mayıs ayı yağışları da yeterli olmayınca verim kaybı kaçınılmaz oldu. Gökpınar Barajının da tamamlanmaması nedeniyle Polatlı çiftçisi bu yılda sulama sıkıntısı yaşadı.

DOĞAL AFETLER YAŞANDI

Çiftçilerin büyük umutla beklediği ve önemli olan nisan ve mayıs ayında yağışları gerçekleşmezken haziran ayının büyük bölümünde yağış yaşandı. Sağanak şeklinde olan yağışlar bazı tarlalar için faydalı olsa da birçok bölgede sel felaketi yaşanmasına neden oldu.  Yaşanan sel felaketi birçok tarlada ürünlerin heba olmasına neden oldu. Sel felaketinin yanı sıra bazı bölgelerde de yağışlar zaman zaman dolu şeklinde gerçekleşti. Polatlı çiftçisi tarımsal kuraklık ve ekonomik krizle uğraşırken birde doğal afet vurdu.

TABAN FİYATLARI ÇİFTÇİYİ MEMNUN ETMEDİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ton başına sert ekmeklik buğday alım fiyatı 2 bin 250 lira, arpa alım fiyatı bin 750 lira olarak açıklanmıştı. Ancak fiyatlar, kuraklık, ekonomi ve doğal afetler nedeniyle oldukça zor bir yıl geçiren Polatlılı üreticiyi memnun etmedi. Bu yıl verimin düşük olması nedeniyle açıklanan hububat taban fiyatları yetersiz kaldı. Çiftçiler bu fiyatların yaptıkları masrafı karşılamayacağını belirtiyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.