2. EL ARAÇ SATIŞINDA HİÇBİR ŞEY ESKİSİ GİBİ OLMAYACAK!

Bu haber 17 Ağustos 2020 saat 8:51 'de eklendi.

Tüm Dünyayı derinden sarsan Koronavirüs salgını 2. El ikinci el taşıt ticaretini de etkiledi. Salgınla mücadele içinde olan vatandaş, araçlarında bu süreçten etkilenmesi ile zor zamanlardan geçiyor. İkinci el taşıt ticaretinin akıbeti vatandaşlar tarafından bilinmezken, Resmi gazetede yayınlanan ve Ticaret Bakanlığının hazırladığı İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelikte Değişik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile İkinci El Taşıt Satışında Yeni Dönem Başladı.

31 AĞUSTOS TARİHİNE KADAR YETKİ BELGESİ ALINACAK

Yönetmeliğin ikinci el taşıt ticaretinin adil rekabet koşulları altında, kolay, hızlı ve güvenli bir ortamda yapılmasını sağlamanın yanı sıra sektörün sağlıklı bir işleyişe kavuşturulması amacıyla tüm tarafların görüş ve katkıları alındı. İkinci el motorlu kara taşıtı ticareti yapan ve yetki belgesini bugüne kadar almayan işletmelerin 31 Ağustos tarihine kadar yetki belgesi almaları gerekmektedir.

 KAYIT DIŞI TİCARİ FAALİYETLER TAKİP EDİLECEK

Ticaret Bakanlığınca aksi tespit edilmedikçe, bir takvim yılı içinde 3’ten fazla taşıt satışının ticari faaliyet kabul edileceğini ve kayıt dışı ticari faaliyetlerin takip edilerek yaptırım uygulanacağını bildirildi. Satışı yapılan taşıt sayısı hesaplanırken, Türkiye Noterler Birliğinden alınan verilerin esas olacak.

YETKİ BELGESİZ FAALİYET OLMAYACAK

İkinci el motorlu kara taşıtı ticaretine ilişkin iş yeri açma ve çalışma ruhsatına sahip olmayan işletmelere yetki belgesi verilmeyecek. Ayrıca belediyelere getirilen yükümlülükler ile ikinci el motorlu kara taşıtı ticaretine ilişkin ruhsat düzenlenen işletmeler de Ticaret Bakanlığınca takip edilerek ve yetki belgesi almadan faaliyette bulunan işletmeler belirlenebilecek.

HAKSIZ REKABETİN ORTADAN KALKMASI AMAÇLANIYOR

Mevzuata uygun faaliyet gösteren işletmelerin haklarını korumak adına büyük önem taşıyan ve bu işletmelerce de talep edilen söz konusu düzenlemelerle, ikinci el motorlu kara taşıtı ticaretinde haksız rekabetin ortadan kaldırılmasını, suni fiyat artışlarının ve kayıt dışılığın önlenmesini amaçlanıyor. Bugüne kadar hem belediyeler hem de ticaret il müdürlükleri tarafından iki ayrı iş yeri kontrolü yapılmakta iken, bundan böyle bu kontrol yalnızca belediyeler tarafından ruhsat düzenlenmeden önce yapılacak. Haber/DENİZ UYAR

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.