1980’den İtibaren Türkiye yeni bir kentleşme dönemine geçti

Bu haber 08 Ekim 2020 saat 12:22 'de eklendi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi basın ofisi tarafından yapılan açıklamaya göre: AKK Başkanı Halil İbrahim Yılmaz, Ankara Kent Konseyi’nin paydaşları arasında yer aldığı, bu yıl “Kentleşme ve Yaşam Kalitesi” temasıyla gerçekleşen “5. Kent Araştırmaları Kongresi”ne katıldı. Türkiye’nin 1980’lerden itibaren dünyadaki gelişmelere paralel olarak, yeni bir kentleşme dönemine geçtiğini hatırlatan Yılmaz, bu süreçte kentsel topraktan elde edilen rant kavramının da kent hayatına girdiğine dikkat çekti.

“KATILIM YERELDEN ÇÖZÜM YERELDEN”

Türkiye Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Birol Ekici’nin moderatörlüğünde yapılan “Kent Konseylerinin Kentsel Yaşam Kalitesinin Artırılmasındaki Rolü” başlıklı oturuma da katılan Yılmaz, İstanbul Kent Konseyi Başkanı Tülin Hadi, Balıkesir Kent Konseyi Başkanı Mürsel Sabancı ve Eskişehir Kent Konseyi Başkanı Nuray Akçasoy ile birlikte yerel yönetimlerle yapılacak ortak çalışmaların daha da artması gerektiğini konusunda görüşlerini bildirdi.

KENT ADINA ÇÖZÜM ÜRETEBİLMESİ GEREKİYOR

    Oturumda yaptığı konuşmada kentlerde katılımcılığın önemine vurgu yaparak, katılımcılığın aslen yerelden başladığını ve çözümün de yerelden çıkacağını söyleyen Yılmaz, “Biz bugüne kadar yerel yönetimin ne kadar hayati olduğunu anlatamadıysak bu elbette bizim sorunumuzdur. Üniversite, organize sanayi bölgeleri, meslek odaları, ticaret ve sanayi odaları, vakıf ve derneklerin güçlü bir bileşen oluşturduğu Ankara Kent Konseyi’nin bu verilerle kent adına çözüm üretebilmesi gerekiyor. İşte Kent konseyleri de kentin yaşam kalitesini artırmak için bu noktada devreye giriyor” diye konuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.