Ankara’da hangi ilçelerde elektrik kesintisi yaşanacak, Ankara’da 30 Mayıs 2023 elektrik kesintisi yaşanacak mı? Ankara’da hangi ilçelerde elektrik kesintisi yaşanacak, Ankara’da 30 Mayıs 2023 elektrik kesintisi yaşanacak mı?

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı ülke genelinde olduğu gibi Polatlı’da da törenler ile coşkuyla kutlandı. Cumhuriyet Meydanı önünde düzenlenen program çelen sunma töreni ile başladı. Çelengin sunulmasının ardından saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı okundu.

19 Mayıs Polatlı’da coşkuyla kutlandı (1)

Çelen sunma töreninin ardından program, Polatlı Yeni Spor Salonu’nda kutlama etkinlikleri ile devam etti. Günün anlam ve önemine ilişkin konuşmayı Gençlik ve Spor İlçe Müdürü İrfan Aytekin yaptı.

19 Mayıs Polatlı’da coşkuyla kutlandı (8)

Bağımsızlık mücadelesinin başladığı tarihtir

İlçe Müdürü İrfan Aytekin konuya ilişkin yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi; Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün Samsun'a çıktığı tarih olan 19 Mayıs 1919, Samsundan sonra Erzurum ve Sivas’tan tüm Anadolu’ya yayılan bağımsızlık mücadelesinin başladığı tarihtir. 19 Mayıs, aziz milletin hürriyetinden vazgeçmeyeceğini, hiçbir şartta himaye altına girmeyeceğini, özgür iradesine her koşulda sahip çıkacağını tüm dünyaya ilan ettiği tarihtir. 19 Mayıs, istikbal mücadelesi boyunca, tarihe gömülmek istenen aziz milletin azim, cesaret, kararlılık ve inançla yürüdüğü yolda, her türlü zorluğa göğüs gerdiği, canı pahasına vatanına ve bayrağına yönelen tehditleri bertaraf ettiği tarihtir. Büyük Türk Milleti 19 Mayıs 1919 da Mustafa Kemal Atatürk’ ün önderliğinde Emperyalist, sömürgeci işgal kuvvetlerine karşı verdiği mücadelede, milletimizi sarsılmaz bir kararlılıkla, birlik ve beraberlik içinde yeniden ayağa kaldırmak için öne atılmıştır.

19 Mayıs Polatlı’da coşkuyla kutlandı (2)

“Gençlik” kavramı Atatürk için ayrı bir önem taşımaktadır

Türk milleti, İstiklal Mücadelesi boyunca hiçbir millete nasip olmayan azim ve cesaretle göğsünü düşmana siper etmiş vatanını, bayrağını savunmuş ve destansı bir zafer elde etmiştir. 19 Mayıs aynı zamanda “Gençlik ve Spor Bayramı” olarak kutlanmaktadır. Atatürk, Millî Mücadele sıralarında Türk milletini ileri götürecek olanların ve köhnemiş fikirlere karşı gelecek olanların genç fikirler olduğunu görmüştür. Bu nedenle  “gençlik” kavramı Atatürk için ayrı bir önem taşımaktadır. Atatürk, gençlerden sık sık bahsederken, yaş sınırı dışında, fikri olarak gençliği yani, fikirde yeniliği ifade etmiştir. O’nun şu sözü çok anlamlıdır: “Genç fikirli demek, doğruyu gören ve anlayan gerçek fikirli demektir.

19 Mayıs Polatlı’da coşkuyla kutlandı (3)

Kurtuluş Savaşı'mızın bütün kahramanlarını saygıyla anıyorum

İstikbalimizin umudu ve aydınlık yarınların teminatı sevgili gençler,  Tarihimizden aldığınız ilhamla bu milleti muasır medeniyetler seviyesine sizler çıkaracak ve bu emaneti daha da yücelteceksiniz. Muhtaç olduğunuz kudret damarlarınızdaki asil kanda mevcuttur. Bu duygularla 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Kurtuluş Savaşı'mızın bütün kahramanlarını saygıyla anıyorum.

19 Mayıs Polatlı’da coşkuyla kutlandı (5)

Etkinlikler kapsamında Şiir okunması, koro, Halk oyunları gösterileri, Gençliğe Hitabe ve gençliğin Ata’ya cevabı, Taekwon-do gösterileri, Jimnastik gösterileri, Kick-Boks gösterileri, bilek güreşi gösterileri büyük beğeni ile izlendi.

19 Mayıs Polatlı’da coşkuyla kutlandı (6)

Programın sonunda, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle düzenlenen yarışmalarda başarı elde eden öğrenciler ödüllendirildi.

19 Mayıs Polatlı’da coşkuyla kutlandı9

HABER: KARDELEN ÇIKMAZ