187 YENİ ‘ÇOBAN’ SERTİFİKA ALACAK

Bu haber 07 Şubat 2020 saat 8:30 'de eklendi.

Polatlı Tarım ve Ormancılık İlçe Müdürlüğü, Polatlı Ziraat Odası ve Polatlı Halk Eğitimi Müdürlüıü arasında imzalanan protokol çerçevesinde ilk kez Polatlı’da 2013 yılında açılan Sürü Yönetimi kursu yeniden açılıyor.
Polatlı Halk Eğitimi Müdürlüğü’nde verilecek eski adı çobanlık yeni adı sürü yöneticiliği olan kursa 187 vatandaşın katılacağı öğrenildi.
Sürü Yöneticisi
İstihdamı Desteği Nedir?
Devlet tarafından küçükbaş ve büyükbaş hayvancılık sektöründe hizmet veren sürü yöneticilerin destekleme ödemesi yapılmaktadır.
Hayvan çiftliği sahibi, hayvanların bakımı için sertifikalı çoban görevlendirdiğinde, bu görevli için Devletten destekleme ödemesi alabilmektedir. Sürü yöneticisi desteğinin şartları, başvuru koşulları, kaç para ödendiği içeriğimiz dedir. Çoban istihdam desteği adı verilen bu destekleme hayvan sahiplerinin sürü yöneticisi istihdam etmeleri karşılığında Devlet tarafından yapılan hibe ödemelerdir. Ödenen para miktarları ve şartları Tarım ve Orman Bakanlığınca belirlenmektedir.
Şartları Nelerdir?
Çoban istihdam desteklemesi 250 ve üzerinde anaç küçükbaş koyun ve keçi hayvanı olanlara verilir. Desteğe ait şartlar şunlardır; Çobanın hayvan çiftliğinde çalışıyor olması şarttır. Desteklemeden faydalanmak isteyen çiftçimizin başvuru süresi içinde TÜRKVET’te yapılan kontrollerde en az 250 baş anaç küçükbaş hayvanının bulunması gerekmektedir. (Anaç Nedir? Birkaç kez yavru vermiş ya da yavru verecek duruma gelmiş olan hayvan anlamını taşır.)
Çobana ait o yıl içinde geçerli olan SGK primleri, SGK tescili olan çiftlik üzerinden kesintisiz olarak en az 5 ay süre ile işletme sahibi veya çoban tarafından yatırılmış olması gerekir.
Çobanların, sürü yetiştiriciliği eğitimi almış ve sertifikalarının olması gerekmektedir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.