18 YAŞ VE ALTI ÇOCUKLARIN SEYAHAT KISITLAMASI KALKTI

Bu haber 14 Temmuz 2020 saat 9:06 'de eklendi.

Mart ayından bu yana Pandemi sebebiyle Virüsten korunmak adına özellikle taşıyıcı olması sebebiyle 18 yaş altındaki çocukların seyahat kısıtlaması yanlarında aile büyüklerinin olmadan da seyahat edebilecekler. Ankara Valisi Vasip Şahin İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, toplantısında görüşülen bakanlık kararını Tüm kaymakamlıklara ve ilgili dairelere gönderdi. Polatlı kaymakamlığı da 18 yaş altı bireylerin aileleri olmadan seyahat edebilmelerin yolunu açan kararı kamuoyu ile paylaştı.

 ŞEHİR İÇİ VE ŞEHİRLERARASI YOLCULUK YAPABİLECEKLER

 İçişleri Bakanlığının 30.05.2020 tarihli ve 8558 sayılı, 10.06.2020 tarihli ve 9138 sayılı Genelgeleri doğrultusunda Kurulumuzun 2020/40 sayılı Kararıyla o tarihte sokağa çıkma kısıtlaması devam eden 18 yaş ve altı çocuklarımız ve gençlerimizin yanlarında veli/vasisinin bulunması şartı ile seyahat izin belgesi almaksızın şehir içi ve şehirlerarası yolculuk yapabilecekleri, 2020/46 sayılı Kararıyla da 18 yaş altı çocuk ve gençlerimizle ilgili sokağa çıkma kısıtlamasının ebeveynleri refakatinde olmaları şartıyla tümüyle kaldırılması hususları düzenlenmişti.

VELİ/VASİ BULUNMASI ŞARTI KALDIRILDI

 Gelinen aşamada, başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere ilgili Bakanlıkların görüşleri doğrultusunda 18 yaş altındaki çocuk ve gençlerimizin şehir içi ve şehirlerarası seyahatlerinde yanlarında veli/vasisi bulunması şartının kaldırılabileceği İçişleri Bakanlığının 10.07.2020 tarihli ve 11173 sayılı Yazısıyla tavsiye edildiğinden şu kararlar alındı. 18 yaş altındaki çocuk ve gençlerimizin şehir içi ve şehirlerarası seyahatlerinde yanlarında veli/vasisi bulunması şartının kaldırılmasına, Bu kapsamdaki çocuk ve gençlerimizin, karayolu, demiryolu, deniz veya hava yolu ile yapacakları seyahatlerin ilgili mevzuat hükümleriyle belirlenen (pandemi süreci öncesinde olduğu şekliyle) esaslar çerçevesinde yapılmasına karar verildi.

 HUSUSLARA RİAYET EDİLECEK

 Kendi başlarına yolculuk yapacak çocuk ve gençlerimizin seyahatlerinde de toplu taşıma araçlarına yönelik İçişleri Bakanlığınca çıkarılmış olan Genelgeler ve Kurulumuz Kararları ile Koronavirüs Bilim Kurulu Rehberinde yer alan hususlara riayet edilmesine, Alınan bu kararlara aykırı hareket edenlere 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu ve diğer mevzuatın öngördüğü müeyyidelerin uygulanmasına, Oy birliği ile karar verildi. Haber/DENİZ UYAR

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.