İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda 18 ilde FETÖ ‘ye yönelik düzenlenen “Kıskaç-17” operasyonlarında 45 şüphelinin yakalandığını duyurdu. Bakan Yerlikaya, son 11 ayda FETÖ’ye yönelik düzenlenen 5 bin 191 operasyonda 8 bin 153 şüpheli yakalandığını ve bunlardan bin 518’i tutuklandığını açıkladı.

18 Ilde “Kıskaç 17” Operasyonu 45 Şüpheli Yakalandı  (2)

Bakan Yerlikaya’nın paylaştığı bilgilere göre, Emniyet Genel Müdürlüğü TEM Daire Başkanlığı ve İstihbarat Başkanlığı koordinesinde İl Emniyet Müdürlükleri TEM Şube Müdürlüklerince 18 ilde eş zamanlı operasyonlar düzenlendi.  Operasyonlar şu illerde; Adana, Adıyaman, Ardahan, Erzurum, Eskişehir, Denizli, Gaziantep, Isparta, Kahramanmaraş, Kayseri, Konya, Kütahya, Manisa, Mersin, Sakarya, Samsun, Trabzon ve Yalova olmak üzere 18 ilde eş zamanlı olarak gerçekleştirildi.  

Diyarbakır'da Starbucks ve Burger King'e saldırı: 16 gözaltı Diyarbakır'da Starbucks ve Burger King'e saldırı: 16 gözaltı

Düzenlenen  “Kıskaç-17” operasyonlarında 45 şüpheli yakalanırken, haklarında örgütün sözde “Emniyet Mahrem Yapılanması ve Güncel Yapılanması” içerisinde faaliyette bulundukları, örgütün kripto haberleşme programı “ByLock” kullanıcısı oldukları, ankesörlü telefonlarla iletişim kurdukları ve ifade ve teşhislerde adlarının geçtiği, FETÖ soruşturmaları kapsamında kesinleşmiş hapis cezası ve aranma kaydı bulunduğu tespit edildi. Adreslerde yapılan aramalarda çok sayıda dijital materyal ve doküman ele geçirildi. 
 
İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, yaptığı paylaşımda “FETÖ’cülere göz açtırmayacağız. Güvenlik güçlerimizin üstün gayretleriyle milletimizin huzuru, birlik ve beraberliği için mücadelemize kararlılıkla devam edeceğiz” ifadelerini kullandı. 

Bakan Yerlikaya, son 11 ayda FETÖ’ye yönelik toplam 5 bin 191 operasyon düzenlendiğini belirtti. Gerçekleştirilen operasyonlarda 8 bin 153 şüpheli yakalanırken bunlardan bin 518'i tutuklandı. 

İHA

Editör: Sema Türkel