(17-07-2021) SOSYAL MEDYAYI NEDEN KULLANIYORSUNUZ?

Bu haber 17 Temmuz 2021 saat 10:35 'de eklendi.

Soruya belki böyle girmek biraz garip olmuş olabilir ama hiç düşündünüz mü sosyal medyayı neden kullandığınızı. Kullanımlar ve doyumlar yaklaşımından bahsetmek istiyorum sizlere. Bu yaklaşımı ilk kez dile getiren Elihu Katz’dır. İnsanların medyayı kullanarak elde ettikleri doyumu inceleyen bu yaklaşım insanlar medyadan nasıl yararlanıyor sorusunu sorar.
Bu yaklaşıma göre izleyici de gönderici kadar etkin konumdadır. Levent Yaylagül Kitle İletişim Kuramları kitabında şöyle bahseder: İhtiyaçlar sonucunda insanlar, medyadan ve diğer kaynaklardan bu ihtiyaçlarını gidermek için bir takım beklentilere girerler. Medyaya maruz kalma neticesinde bu ihtiyaçlardan bazılarını giderirler. Ancak bunun yanında medyanın etkisi olarak bir takım istenmeyen veya niyet edilmeyen sonuçlar da ortaya çıkabilir.
Sosyal medya yeni kişilerle tanışma, mevcut arkadaşlarınızla iletişim de kalabilme, fikirlerinizi, duygularınızı anlarınızı paylaşabilme fırsatı sunmaktadır sizlere. Bu bağlamda internet sadece bilgisayar ağlarının değil aynı zamanda milyonlarca insanın birbiri ile bağlantı içerisinde, veri alışverişinde bulunduğu ortamın adıdır. Ya da bunların yanı sıra bilgi edinmek için de sosyal medyayı kullanabilirsiniz.
Kitle iletişim etki kuramları içerisinde izleyicinin pasif olarak algılanmasına karşı gelmiştir. Peki siz kendinizi bu durum da aktif mi pasif mi hissediyorsunuz yorumlarda benimle paylaşırsanız sevinirim. Sosyal medyayı ne amaçla kullanırsak kullanalım en önemlisi sağlıklı, doğru ve kontrollü kullanmak olduğunu düşünüyorum. Bize inanılmaz bir güç veren bu sistemin olumsuz tarafları da inanın azımsanmayacak kadar fazla…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.