15 TEMMUZ ve POLATLI

Bu haber 15 Temmuz 2019 saat 13:18 'de eklendi.

Tarihimizde Batı’da ulaştığımız en son noktada yaşanan 2. Viyana kuşatması ve Viyana bozgununun akabinde 13 Eylül 1683’te başlayan geri çekilme ve toprak kayıplarının 238 yıl sonra durdurulduğu, son bulduğu tarih yine bir 13 Eylül.

13 Eylül 1921 Sakarya Nehri’ni de geçen işgal kuvvetlerinin durdurulmakla kalmayıp püskürtüldüğü, büyük zaferlerin ve Kurtuluş Savaşı’nın kazanılmasında dönüm noktası olan bir tarih.

Kurtuluş Savaşı’nda düşman kuvvetlerine geçit vermeyen “Son Kale” Polatlı ikinci destanı 15 Temmuz 2016’da asker kıyafeti giymiş hainleri Ankara’ya sokmayarak/bırakmayarak yazdı.

Tarihimizdeki en kanlı, en hain darbe girişiminin yaşandığı 15 Temmuz 2016 tarihinin üzerinden tam olarak 3 yıl geçti.

Polatlı Postası’nın ücretsiz eki olarak hazırladığımız 15 Temmuz ekimiz aslında çok gecikmiş bir çalışma.

Üzülerek ifade etmeliyim ki farklı anlamlarda yeni destanlar yazan Polatlı halkının neler yaptığı bu geçen 3 yıllık zamanda derli toplu bir çalışma ile kamuoyuna sunulmadı. Bırakın derli toplu bir çalışmayı en ufak bir eser ortaya konulmadı..

Bu açığı kapatmak için yola çıktık. Zaman darlığı en büyük handikaptı.

Elinizdeki u çalışma sadece bir hafta, bilemediniz 10 günlük bir sürede hazır hale getirildi

Çok mükemmel iddiasında değiliz ama en azından başlangıç için bir adım.

O gece ile ilgili ne söylense, ne yazılsa eksik kalır.

En büyük eksiklerden biri Polatlı’nı destansı direnişinin hakkıyla kamuoyuna anlatılmaması, aktarılmaması.

O gece görünmeyen kahramanları desinler diye, şan ve şöhret için sokaklara-meydanlara dökülmediler. Canlarını hiçe sayarak ne pahasına olursa olsun asker üniforması giymiş hainlere engel oldular.

Pek çok kez ifade ettim. Biz de o gece ile ilgili her türlü bilgi ve belgeye ulaşabilmiş değiliz. Ama 3 yıldır hiçbir kimse ve kurumun ortaya en ufak bir şey koymaması sebebiyle taşın altına elimizi koyduk.

Bu hususta karşılaştığımız ve önümüze çıkarılan engelleri de şimdiliksizlerle paylaşmak istemiyorum. İcap ederse gelecekte açıklamaktan çekinmeyiz. Sadece şu an doğru zaman değil.

Sakarya Zaferi’nde olduğu gibi 15 Temmuz’da da Polatlı hak ettiği değeri görmedi.

Gelecek nesillere yaşananları bir nebze de aktarabileceksek ne mutlu bize.

İnşallah bunu çok fazla çalışma takip eder.

Bu süreçte yine bazı kişi ve kurumlardan zamanında geri dönüşlerin olmaması sebebiyle düşündüğümüzden farklı bir formatta hazırlamak mecburiyetinde kaldık.

Elimde mevcut olan ve biriktirmekte olduğum onlarca hikaye ve tanık anlatımlarını ileride sizlerle buluşturmanın gayretinde olacağım.

Nasip olursa sizlerin de eleştirilerinin yanında katkılarıyla gelecekte daha güzel şeylerin yapılacağına inancım tamdır.

Farklı konularda desteklerini esirgemeyen herkese de teşekkürlerimi sunuyorum.

Son olarak 15 Temmuz ile ilgili endişemi de ifade etmek istiyorum.

Bazıları bilerek veya bilmeyerek “15 Temmuz”un içini boşaltıyor. Şöhret olma veya farklı amaçlar uğruna sergilenen tavırlar bu meselenin üzerine gölge düşürüyor. Bu tavırlardan kaçınılması bir mecburiyettir.

Hiş bir şey veya hiçbir kimse isimsiz kahramanların üzerine gölge düşüremez.

Tarihe şerh düştük.

Hayırlara vesile olur inşallah.

İbrahim KILIÇ
İbrahim KILIÇ[email protected]

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Göksel Aksoy15 Temmuz 2019 / 18:36Cevapla

Sevgili kardeşim İbrahim kılıç diline yüreğine sağlık,bu makalendede gördüm ki biz aynı dili konuşuyoruz.
Üzerimizde emeği olan hocalarımızın farklı alanlarda bizler vasıtası ile emeklerinin boşa çıkmadığı aşikar oldu ALLAH hepsinden razı olsun İNŞAALLAH
Selâm ve dua ile