1,5 MİLYON DEKAR ARAZİDE SÜNE ZARARLISI AVI BAŞLADI

Bu haber 20 Mayıs 2021 saat 8:00 'de eklendi.

Polatlı İlçe Tarım Müdürlüğü, her yıl düzenli olarak yaptığı kontrollere yeniden başladı. İlçe Tarım Müdürü Burhanettin Sütçü’nün önderliğinde 5 ayrı ekiple Polatlı’nın tamamında süne zararlasına karşı alınacak tedbirler ve sünenin yaygınlık gösterdiği bölgelerdeki saha taraması için bölğe bölğe kontrollere başladı. Türkiye’nin en kaliteyi buğdayının üretidiği Polatlı’da hububatın bir numaralı düşmanı süne zararlısının tespiti, en az mücadele kaar önemli Bu sebeple İlçe Tarım Müdürü Burhanettin Sütçü, göreve geldiği günden bu güne kadar her yıl hasat öncesinde hububatın kalitesiin ve rekoltesinin düşmemesi adına gerekli tüm tedbirleri almak için yoğun bir çaba sarf ediyor.

YERİNDE İNCELEMELER YAPILDI

Değişen iklim şartları en çok tarımsal faaliyetler üzerinde etkisini gösterirken, geçen gün yaşanan don olayından Polatlı’da bulunan birçok tarım arazisi etkilenmişti. İlçe Tarım ve Orman Müdürü Burhanettin Sütçü, Çiftçilerin yanında olduğunu göstererek oluşan zararları yerinde inceleme fırsatı buldu. Bunun yanında süne çalışmasının yapıldığı şu günlerde süne ile mücadelenin önemine dair çalışmalarda bulundu.

SÜTÇÜ VE EKİBİ TARLA TARLA GEZİYOR

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Polatlı İlçe Müdürü Burhanettin Sütçü ve uzmanlardan oluşan 5 ayrı ekip Polatlı mücavirinde bulunan tüm hububat ekeli arazileri gezerek süne ve kımıl zararlısına karşı en önemli mücadele etkenlerinden olan saha ve veri araştırmasını yapıyor. Bu yıl yağış miktarındaki azalma sebebiyle rekolte ve kalite kaybı yaşamaktan korkan çiftçiler, birde hava şartlarının en müsait olduğu süne ve kımılın zarar vermemesi için Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Polatlı İlçe Müdürü Burhanettin Sütçü ve ekibinden ilaçlamaya dair bilgileri sürekli olarak alıyor.

MUHTARLAR VE KÖYLÜLERLE İRTİBATTAYIZ

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Polatlı İlçe Müdürü Burhanettin Sütçü, polatlı genelinde bulunan 1 milyon 550 bin dekar hububat arazisine özellikle süne sebebiyle zarar gelmemesi için sürekli olarak Polatlı Kaymakamı Murat Bulacak nezaretinde, mahalle muhtarları ve köylülerle irtibat halinde. Mayıs ayının sonuna kadar ekili tüm hububat arazilerini ve bunun yanında da süne ve kılılın yaşayabileceği kritik noktalarda araştırmalarını sürdüreceklerini belirten Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Polatlı İlçe Müdürü Burhanettin Sütçü, bu konuda Polatlı çiftçisinin oldukça bilinçli olduğunu ve süne mücadelesinde artık belli bir tarzda ve sorumluluğa sahip olduğu dile getirdi.

SÜNE İLE MÜCADELE NEDEN ÖNEMLİDİR?

Buğday stratejik bir ürün olup, insan ve hayvan beslenmesi için önemlidir. Süne mücadelesi devletçe yürütülmekte ve %60’a ulaşan 2. dönem nimflere (genç nimf) karşı ilaçlama yapılmaktadır. Nimf yoğunluğunun 10 ve üzerinde olması durumunda ilaçlama gerekmektedir. Ancak çok sayıda doğal düşmanı olan sünenin mücadelesinde böceğin yumurtalarını parazitleyen, ve onların ölümüne neden olan küçük arıcıkların (Trissolcus spp.)aktif olduğu tarlalarda ilaçlama yapılmaz. Haber/BERKANT ERGİN

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.