100. YIL SEMPOZYUMU GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Bu haber 10 Eylül 2021 saat 8:00 'de eklendi.

akarya Zaferi’nin 100. Yılı etkinlikleri kapsamında Polatlı Belediyesi ev sahipliğinde Hacettepe Üniversitesi işbirliğiyle düzenlenen “100. Yılında Sakarya Meydan Muharebesi Sempozyumu” dün 13 Eylül Kültür Merkezinde gerçekleştirildi. Sempozyuma Polatlı Kaymakamı Murat Bulacak, Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya, Hacettepe Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Vural Gökmen, siyasi parti temsilcileri, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan sempozyumda Hacettepe Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü adına Prof. Dr. Derviş Kılınçkaya konuşma gerçekleştirildi.

YILDIZKAYA: ŞÜHEDANIN TORUNU OLMAKTAN BÜYÜK BİR ONUR DUYUYORUZ

Sempozyumda konuşma gerçekleştiren Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya, “Polatlı halkı olarak destanın ev sahibi olmaktan, şühedanın torunu olmaktan büyük bir onur duyuyoruz. Devletimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün engin dehası ve büyük Türk Milletinin İstikbale olan aşkı ile kazanılan bu zaferi ve zafer kazanılırken var olan bu ruh ve heyecanı diri tutmak bizim en büyük hedefimizdir. Bu büyük tarihi mirasımıza hak ettiği değeri vermek ve yeni kuşaklara anlatmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Göreve geldiğimiz 2014 yılından bugüne her santimetresi şehit kanlarıyla sulanmış topraklarımızı yeniden imar ve inşa etmeye gayret gösteriyoruz. Bu topraklar için çalışmayı şühedaya ve tarihe minnet borcu olarak kabul ediyoruz.” dedi.

ŞANLI ZAFERİMİZE SAHİP ÇIKIYORUZ

Sakarya Zaferinin tanıtımı için pek çok etkinlik düzenlediklerini aktaran Yıldızkaya, “Bu destanın önce Ankara sonra Türkiye’ye anlatılması için her yıl pek çok etkinlik tertip ederek şanlı zaferimize sahip çıkıyoruz. Sakarya’nın önemi ve tanıtımı için yaptığımız çalışmalarda çok mesafe aldık ama daha gidecek çok yolun olduğunu biliyoruz. 100. Yıl sebebiyle bu yıl daha kapsamlı etkinlikler tertip ettik. Etkinliklerimize her yıl olduğu gibi devletimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün huzurundan başladık. İmkânlarımız ölçüsünde çalışmalarımızı faaliyetlerimizi ülkemiz kamuoyunda paylaşıyoruz. Bu kapsamda sanatsal, kültürle, sportif etkinlikler gerçekleştirdik. Ama bugün siz kıymetli hocalarımızla Sakarya için söz söyleme ehliyetine sahip sizlerle bu programı yapmanın çok daha önemli olduğuna inanıyorum. Sizi burada ağırlamaktan büyük bir onur duyuyorum. İnşallah bundan sonraki süreçte de biz Sakarya’ya dair her çalışmaya sınırsız destek vermeye hazırız. Sadece bu yıl değil bundan sonraki yıllarda da bu büyük destana sahip çıkmaya, hak ettiği değeri kazandırmaya elimizden gelen gayreti göstereceğiz.” dedi.

KEŞKE TARİH BÖLÜMÜ ÖĞRENCİLERİ DERSLERİ YERİNDE GÖREBİLSE

Emanete sonsuza kadar sahip çıkılacağının sözünü veren Yıldızkaya, “Üniversitelerimizin tarih bölümleri keşke konuyu Duatepe’de, Kartaltepe’de, Mangal Dağında işleyebilse. Biz Polatlı Belediyesi olarak 2014 yılında göreve geldiğimizden beri bu tarihi mirasın farkında olarak kısaca POTA adını verdiğimiz Polatlı Tarihi Alanlar Tanıtım Merkezini kurduk. Başına da kendini Sakarya’ya vakfetmiş bir asker ağabeyimiz Kadim Beyi getirdik. Kadim Beyle beraber 10 arkadaşımız 365 gün sadece Sakarya’yı anlatarak milli ruh ve heyecanı diri tutmaya çalışıyorlar. Bu tarihi emanete, milli birlik ve baraberlik ruhu içerisinde sonsuza kadar sahip çıkacağımıza ecdadımız ve tarih önünde söz veriyoruz.” dedi.

CUMHURBAŞKANIMIZ 13 EYLÜL’DE POLATLI’YA GELECEK

13 Eylül’de Duatepe’de düzenlenecek olan törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılacağını söyleyen Mürsel Yıldızkaya, “Bu yıl 100. Yıl olması nedeniyle 13 Eylül Pazartesi günü Sayın Cumhurbaşkanımızın da Duatepe’de programı olacak. Kendilerinin burada olmaları Sakarya’ya dikkat çekmeleri Türk kamuoyu tarafından daha iyi anlaşılması adına daha iyi olacaktır.” dedi. Başkan Yıldızkaya’nın ardından Hacettepe Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Vural Gökmen bir konuşma gerçekleştirildi. Daha sonra Hacettepe Üniversitesi Yetişkin Halk Dansları Topluluğu gösteri yaptı.

SEMPOZYUM ÜÇ OTURUM ŞEKLİNDE YAPILDI

Bir İstiklal Harbi Gazisinin Anıları Işığında Çaldağ Bölgesi Muharebelerine Siperden Bakış, Sakarya Meydan Muharebesi Öncesi Uçak ve Uçak Malzeme Tedarikini Yürüten Vatansever: Erzurumlu Nafiz (Kotan) Bey, Sakarya Meydan Muharebesi Öncesi ve Sonrası AnkaraAtina İlişkilerinde Yaşanan Değişimler, Sakarya Zaferinin Sonucuna Bir İlave: Arnavutluk’un Yunan İşgalinden Kurtulması, Sakarya Meydan Muharebesinin Kahraman Tayyarecileri: Malıköy Kartal Müfrezesi ve Yüzbaşı Fazıl Bey, İzmir’den Sakarya’ya Kadar Batı Cephesi’nin Askeri Coğrafyasına Genel Bir Bakış, Sakarya Meydan Muharebesi Öncesinde İttihatçı Muhalefet, İngiltere’nin Sakarya Savaşı Politikası, Sakarya Marşında Milli Romantik Söylem ve Millî Mücadele Dönemi İstanbul Ve Anadolu Basınında Şiirlerin Dilinden Sakarya Zaferi konuları anlatıldı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.