Ankara'da korkunç cinayet! Eşini öldürüp intihar etti Ankara'da korkunç cinayet! Eşini öldürüp intihar etti

Ankara, doğal ve beşeri afetlere odaklanan 1. Uluslararası Afet Film Festivali kapsamında önemli bir etkinliğe ev sahipliği yaptı. Toplumda afet farkındalığını artırmak ve dayanışmayı güçlendirmek amacıyla Ankara Kent Konseyi tarafından düzenlenen "Farklı Perspektiflerden Afet" konulu panel, Mamak Belediyesi’nin ev sahipliğinde Musiki Muallim Mektebi Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde gerçekleştirildi.

Panelin moderatörlüğünü Ankara Kent Konseyi Başkanı Halil İbrahim Yılmaz üstlendi. Festival kapsamında gerçekleştirilecek panel ve söyleşilerin ilk oturumu olan bu programda önemli isimler bir araya geldi.

Mamak Panel 2

6 ŞUBAT DEPREM ÖZEL ÖDÜLÜ VERİLDİ

Ankara Üniversitesi Acil Durum ve Afet Yönetimi Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Nehir Varol, Tunceli Valisi Bülent Tekbıyıkoğlu, sinema ve dizi oyuncusu Mert Fırat ve Eğitim-Araştırma-Yardımlaşma-Arama-Kurtarma Derneği (ANDA) Başkanı Okan Tosun, panelin konukları arasındaydı. Mamak Belediye Başkanı Veli Gündüz Şahin de ev sahibi olarak katılımcıları yalnız bırakmadı.

Programda, afet farkındalığı ve yönetimi konusundaki deneyimlerini ve görüşlerini paylaşan konuşmacılar, toplumun afetlere karşı hazırlıklı olmasının önemine vurgu yaptı. Panelde ayrıca İhtiyaç Haritası Derneği Kurucusu Mehmet Sarıca ve kurucu ortağı sanatçı Mert Fırat’a, 6 Şubat depremi sonrasında yaptıkları çalışmalar nedeniyle "6 Şubat Deprem Özel Ödülü" takdim edildi.

Panelde, afet yönetimi konusunda bilgi ve deneyimlerin paylaşılmasının yanı sıra, toplumun afetlere karşı bilinçlendirilmesi ve olası afet durumlarında daha hazırlıklı olunması için yapılması gerekenler tartışıldı. Panel, izleyicilerden büyük ilgi gördü ve katılımcılar, paylaşılan bilgi ve deneyimlerden faydalandı.

Mamak Panel 3

“ÖNCE AHLAKİ DÖNÜŞÜME GEREK VAR”

Panelin moderatörlüğünü yapan AKK Başkanı Halil İbrahim Yılmaz, konuşmasında afet tedbirlerinin yetersizliğine ve bu alanda sinemanın gücüne dikkat çekti. Yılmaz, “Depremden sonra gördük. Türkler iyilikte güçlü lakin tedbirde çaresiz. Sinema burada önemlidir,” diyerek sinemanın afet farkındalığı yaratmadaki rolüne vurgu yaptı.

Yılmaz, kentsel dönüşüm konusuna da değinerek, “Bugün burada kentsel dönüşümde önce ahlaki dönüşüme gerek var,” ifadelerini kullandı. Bu sözleriyle, fiziksel dönüşümden önce toplumun ahlaki ve etik değerlerinin yenilenmesi gerektiğini belirtti.

Oyuncu ve ‘İhtiyaç Haritası’ Kurucu Ortağı Mert Fırat, 6 Şubat depremlerinde İhtiyaç Haritası’nın hızlı bir şekilde koordine olduğunu ve çalışmalar için deprem bölgesine hareket ettiğini söyledi. Fırat, “İhtiyaç Haritası, 6 Şubat depreminde deprem bölgesindeki valilikler ve sivil toplum kuruluşları gibi paydaşlarla birlikte hareket ederek bölge koordinasyonunu sağladı” ifadelerine yer verdi.

Mamak Panel 4

HABER: ÖYKÜ KARABACAK

Editör: Öykü Karabacak