ZABITA SURİYELİ UYRUKLU VATANDAŞLARA AİT RUHSATSIZ İŞ YERLERİNİ KAPATIYOR

Bu haber 04 Temmuz 2019 - 10:45 'de eklendi ve 1.436 kez görüntülendi.

Polatlı’da Suriye uyruklu mültecilere ait dükkanlar kapatılıyor. Polatlı Belediyesi Zabıtası tarihi geçmiş ürün satışı yapıldığı tespit edilen ve genel temizlik kurallarına uygun bulunmayan işletmeler için ruhsat iptali amacıyla kanuni işlem başlatıldı. Polatlı Zabıtası’nın yaptığı denetimler sonucunda Ticari Tanıtım ve Tabela Yönetmeliği’ne uymayarak tabelaları tamamen Arapça olan Suriye uyruklu mültecilere ait iş yeri tabelaları tamamen kaldırıldı.

Polatlı Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri uzun süredir gerçekleştirdiği denetimler sonucunda ruhsatsız olduğunu tespit ettiği büyük çoğunluğu Suriye uyruklu mültecilere ait 48 adet iş yerini kapattı. 3572 Sayılı Ruhsat Yönetmeliği gereğince tarihi geçmiş ürün satışı yapıldığı tespit edilen ve genel temizlik kurallarına uygun bulunmayan işletmeler için ruhsat iptali amacıyla kanuni işlem başlatıldı. Polatlı Zabıtası’nın yaptığı denetimler sonucunda Ticari Tanıtım ve Tabela Yönetmeliği’ne uymayarak tabelaları tamamen Arapça olan Suriye uyruklu mültecilere ait iş yeri tabelaları tamamen kaldırıldı.

ZABITA MÜDÜRÜ ÜNAL; “DENETİMLERİMİZİ VATANDAŞLARI UYRUKLARINA GÖRE AYIRMADAN, HERKESE EŞİT MESAFEDE, KANUNİ ÇERÇEVEDE, HALKIMIZIN SAĞLIĞI İÇİN GERÇEKLEŞTİRİYORUZ”

Polatlı Belediyesi Zabıta Müdürü Sabri Ünal konuya ilişkin açıklamasında; “Belediye Başkanımız Sayın Mürsel Yıldızkaya’nın talimatıyla gerçekleştirdiğimiz denetimlerde Polatlı Zabıtası olarak şehrimiz genelinde 157 adet ruhsatsız işyeri tespit ettik. Bunlardan 71 tanesi Suriye uyruklu vatandaşlara ait. 3572 Sayılı Ruhsat Yönetmeliği gereğince bu işletmeleri faaliyetten men ederek, ruhsatlarını almaları için Ruhsat Müdürlüğümüze yönlendirdik. Şuan işlemde bulunduğumuz işyeri sahipleri Belediyemizden ruhsatlarını almaya başladılar. Yine aynı çerçevede Suriye uyruklu vatandaşlara ait genel temizlik, halk sağlığı ve çevre kurallarına uymayan işyerlerinde kanuni çerçevede gerekli cezai işlemleri gerçekleştirdik. Özellikle tarihi geçmiş ürün satan ve aşırı hijyen sorunu bulunan bu işletmelerde ruhsat iptali amacıyla işlemde bulunarak konuyu Belediye encümenimize sevk ettik. Bu işletmeleri aralıksız denetlemeye devam ediyoruz. En kısa sürede işletmelerini halk sağlığına uygun hale getirmedikleri takdirde ruhsatları iptal edilecek. Tüm bu uygulamaları vatandaşları uyruklarına göre ayırmadan, herkese eşit mesafede, kanuni çerçevede, halkımızın sağlığı için gerçekleştiriyoruz. Bu 157 işletmeden 48 tanesini şuan tamamen kapattık. Diğer işletmelerde ruhsatlarını almadıkları, iş yerlerini kanunlara uygun hale getirmedikleri takdirde en kısa sürede Zabıta Müdürlüğümüzce kapatılacak.” Cümlelerine yer verdi.

TÜRKÇE OLMAYAN TÜM TABELALAR KALDIRILIYOR

Ruhsat denetlemelerinin yanı sıra tabela yönetmeliğine uygun olmayan iş yerlerinde de kontrollerini sürdürdüklerini belirten Ünal açıklamasının devamında; “Ticari Tanıtım ve Tabela Yönetmeliğimiz gereğince iş yerleri tabelalarında yabancı dil kullanıldığı oranda ve boyutta Türkçe yazının da kullanılması zorunlu tutuluyor. Suriye uyruklu vatandaşları iş yerlerinde yalnızca arapça olan ve yönetmeliğe uygun olmayan tabelalar hususunda uyarmış ve kendilerine yönetmeliği iletmiştik. Kendilerine tanından sürede uyarımızı dikkate almayan iş yerlerine gerçekleştirdiğimiz denetimlerde tamamen yabancı olan tüm tabelaları kaldırdık. Vatandaşlarımızdan bu tür tabelalara rastladıklarında Alo 153 üzerinden Zabıta Müdürlüğümüze bildirmelerini rica ediyoruz.” Dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.