Tarımsal ve Hayvancılık Alanında Çalışmalar İçin Önergeler Verildi

Bu haber 03 Temmuz 2019 - 10:14 'de eklendi ve 1.219 kez görüntülendi.

Belediye meclisi temmuz ayı birinci birleşiminde Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)belediye meclis üyeleri tarım, hayvancılık ve eğitim kültür alanında önerge verdi.

Belediye meclisi temmuz ayı birinci oturum birinci birleşiminde CHP Belediye Meclis Üyeleri Şah İsmail Tetik ve Sırrı Arpaç çeşitli konularda hazırladıkları önergeleri belediye meclis gündemine alınmasını istediler.

TALEP; İMAR FORMÜLÜ VE RUHSAT HARÇLARINI BEDELLERİNİN DÜŞÜRÜLMESİ

CHP Belediye Meclis Üyesi Şah İsmail Tetik hazırlanan önerge ile ilgili; “ tarımsal ve hayvancılık amaçlı tesislerde imar formülü ve ruhsat harçlarının bedelinin düşürülmesi. Bilindiği üzere ekonomik kriz her sektörde olduğu gibi tarım ve hayvancılık sektörünü de olumsuz etkilemiştir. Yaklaşık 34 TL’ye ürettikleri eti et süt kurumu fiyatlarına göre 29 liraya satmak zorunda bırakılan üretici krizden en çok etkilenenler arasında yer almaktadır. Talebimiz ise kırsalda yaşayan üreticilerimize destek amaçlı kendilerine ağır gelen imar formülü ve ruhsat harçlarını bedellerinin düşürülmesi hususudur.” Dedi.

TALEP; TARIMSAL AMAÇLI HAYVANCILIK TESİSLERİ İLE İLGİLİ DONDURMA, DURDURMA KARARI İPTALİ

İkinci önergesi Tarımsal amaçlı hayvancılık tesisleri ile ilgili dondurma, durdurma kararı ile ilgili hazırlanan metni okuyan Tetik: “  2018 yılı ikinci dönem 7’inci birleşim meclis kararında ilçemiz Sakarya, Karahamzalı, Eski Polatlı, Türkkarsak, Çanakçı mahallelerinde tarımsal amaçlı hayvancılık tesisleri için imar durum belgesi, ruhsat işlemlerinin durdurulmasına, dondurulmasına istinaden kurum görüşleri alınan imar durum belgesini almış yatırımcıların kazanılmış haklarının kapasite artışı konusunda verilen haklarının kullanımına yönelik haklarının verilmesini talep ediyoruz.” dedi.

BELEDİYE DARPHANEMİ PARA MI BASACAK?

Konuyla ilgili açıklama yapan Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya : “ Önümüzdeki bütçede değerlendirilebilir ama bu sene ben şu kadar harç almayayım, inşaat harçlarında indirim yapayım deme gibi bir şansımız olmaz. Ben bunu da doğru bulmuyorum. Oradaki besicilerin hemen hemen tamamı bu projeleri IPARD ile yaptılar. Polatlı’ya bir yatırım yapılıyorsa ebetteki bunun harcını ödemek durumundalar. Belediye darphanemi para mı basacak bir şekilde gelir elde edecek iş yapacak.  Aksi halde belediyede hizmet beklemeyecekler. İnşaat harçlarında imtina etmek ya da onu düşürmek doğru bir karar olmaz.” dedi.

ISRARLA O BÖLGEDE YAPMAK ZARAR VERİR DOĞRU DEĞİL

Karar iptali konusu ile ilgili açıklama yapan Başkan Yıldızkaya : “ Geçen dönem böyle bir karar aldık doğru. Şu anda o böyle yatırıma müsait bir bölge değildir. Buradaki ruhsatların hemen hemen tamamı özellikle büyükleri daha özel idare kapanacağı esnada alınmış ruhsatlar. O gün Polatlı Belediyesi’nin denetleme gücü olmadığında bunların çoğu gelmiş oralara besihane yapmışlar. Bizde geldikten sonra orada henüz yapılaşma olmadığında bizde biraz izin verdik fakat baktık ki sürdürülebilir değil o bölgeyi felç ediyoruz. Israrla o bölgede yapmak zarar verir doğru değildir. Yazları maruz kaldığımız koku ve sinek meselesi de oradan geliyor. ” dedi ve yasal hakları olanların hukuka intikal ederek haklarını talep edebileceklerini söyledi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.