Milletimiz Güçlü Bir Millet Olmaya Azmetmiştir
Milletimiz Güçlü Bir Millet Olmaya Azmetmiştir
Abdurrahman YILMAZ

Milletimiz Güçlü Bir Millet Olmaya Azmetmiştir

Bu içerik 353 kez okundu.
Kadınlarımız, hayatımızın her aşamasında bizlere her an “eş’lik” edenlerimizdir. Bazen anne, bazen eş, bazen aşk, bazen kızımız, bazen babaannemizdir onlar. Bu gün sizlere tarihte önemli kadınlarımızdan bazıları hakkında bilgi vermek istiyorum. 
“Kadınlara ancak kerîm olanlar ikrâm ederler (değerli olanlar değer verirler); onlara kötülük edenler ise leîm (kötü) kişilerdir.” Hadisi şerif 
HÜRREM SULTAN
İstanbul’a ve padişaha Kırım hanı tarafından hediye edilen Ukraynalı Anastasia daha sonra Hürrem Sultan olacaktır. Osmanlı imparatorluğu döneminde o zamana kadar hiç olmayan, Kadınların Saltanatı’nı başlatacaktır. Bu nedenle, Hürrem Sultan döneminin en güçlü kadınıdır.
RAHİBE TERESA
Katolik dünyası tarafından yaşamış olan en kutsal insanlar arasında kabul edilir. Rahibe Teresa, kendini bakıma muhtaç, fakir ve aç insanlara adamıştır. Kalküta’da 1000 kişinin hayatını tek başına kurtarmıştır. Kendi döneminin en güçlü ve kutsal insanı kabul edilir.
AGATHA CHRISTIE 
Dünyanın cinayet ve polisiye romanlarını yazan ilk kadındır. Hercule Poirot karakterini sinemaya ve bize hediye eden kişidir. Yazdığı romanlarda ki akıcılık ve hala zevkle okunuyor olması onun dehasıdır. 
KLEOPATRA
Güzelliği ile çağlara meydan okuyan bu kadın, zekası ile Mısır hanedanını korumuş ve dağılmasını engellemiştir. O dönem için çok akıllı olan bu kadın halen konuşulmaktadır. Özellikle, aşkları ve aşkı uğruna yaptıkları ile önemli bir kadındır. 
ELIZABETH BATHORY
Macaristan asıllı seri katildir. Birinci Elizabeth; İngiltere ve İrlanda’nın tahtına 1558 yılında oturan Birinci Elizabeth’in lakabı Bakire Kraliçeydi. Sebebi ise ömrü boyunca hiçbir krala bağımlı kalmamış olmasıydı. Kraliçe Elizabeth dünyanın kadınların yönetimini bilmediği bir dönemde en güçlü kadın olarak kendini göstermişti. 
FLORENCE NIGHTINGALE
İngiliz hemşiredir. Modern hemşireliğin kurucusudur. 1853-1856 Kırım Harbi sürecinde Osmanlı ülkesine gelmiş ve Selimiye Kışlasında hastaları tedavi etmiştir. 
ANNE FRANK
Yahudi soykırımını dün- yaya anlatan kadın olarak bilinir. Hatta bugün soykırımın simgesidir. 13 yaşındayken Nazi kampında tuttuğu günlükler nedeni ile dünya soykırımı öğrenmiştir. Dünyanın en güçlü kadınları arasındadır. 
ROSA PARKS
1930 yılında Amerika’da siyahlar ve beyazlar aynı otobüslerde yolculuk yapamıyordu. Parks’dan bir beyaz yer vermesini istedi, o yer vermeyince kanunlar gereği dövüldü ve tutuklandı. Parks’ın bu direnişi, siyahların ayağa kalmasına neden oldu. Böylece, siyahlar özgürlük arayışına Parks ile başladı. 
MARGARET THATCHER
İngiltere’nin ilk kadın başbakanıdır. Sert politikaları ve sivri dili ile demir leydi olarak anılmaktadır. Soğuk savaş döneminde ülkesini inanılmaz geliştiren başkanı olarak bilinir. 
İNDİRA GANDHİ
Hindistan’ın ilk kadın başbakanıdır. Ülkesini parçalanmaktan kurtarmıştır. 
Çok ölüm tehditi almasına rağmen asla yılmamıştır. Fakat kendi koruması tarafından suikast ile öldürülmüş- tür. Hindistan’ın ve dünyanın en güçlü kadınları arasındadır. 
ELANOR ROOSVELT
Uluslararası İnsan Hakları Bildirgesini Birleşmiş Milletlere sunan ve hazırlayan, kabul ettiren kadındır. Bu bildirge nedeni ile insanlık ona borçludur. Dünyanın en önemli kadınları arasındadır. 
LIDYA LITVYAK
Lidya Vladimirovna Litvyak, Lily Litvak olarak da bilinen Sovyet kadın savaş uçağı pilotudur. II. Dünya Savaşı sırasında 12 Alman uçağını düşürmüştür.
SABİHA GÖKÇEN
Türk tarihinde ilk kadın savaş uçağı pilotudur. Atatürk’ün manevi kızıdır.
AFET İNAN
İlk Türk kadın tarih profesörüdür. Atatürk’ün manevi kızı olup Türk Tarih Kurumunun kurulmasında öncülük etmiştir.
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Eski Bakan ve Eski Vekil CHP’liler İle Gündemi Yorumladı
Eski Bakan ve Eski Vekil CHP’liler İle Gündemi Yorumladı
İLKÖĞRETİM HAFTASI COŞKUYLA KUTLANDI
İLKÖĞRETİM HAFTASI COŞKUYLA KUTLANDI