GÜNEŞ LEKELERİNDEN NASIL KORUNURUZ?
GÜNEŞ LEKELERİNDEN NASIL KORUNURUZ?
Yasemin ALADAĞ

GÜNEŞ LEKELERİNDEN NASIL KORUNURUZ?

Bu içerik 956 kez okundu.

 

Kim istemez ki pürüzsüz bir cilde sahip olmayı.Ne kadar dikkat etsekte cildimizde görmek istemediğimiz ve bizi rahatsız eden birçok problemlerle karşılaşılaşabiliyoruz.

Cildimizin korkulu rüyası güneş lekeleri, özellikle yaz aylarında  güneşe maruz kaldıktan sonra ortaya çıkan, açık veya koyu kahverengi lekelerdir.

En sık olarak yüz bölgesinde görülmekle birlikte; eller, kollar, sırt ve dekolte gibi güneşe maruz kalabilen bölgelerde de görülür. Yüzde yerleşimi ise daha çok yanaklar, alın ve dudak üstünde gözlenir.

Cilt lekelerine yol açan deri rengi melanositlerin,deriye rengini veren hücrelerin ürettiği melanin pigmenti ile alakalıdır.

Melanosit sayısı açık tenli kişilere oranla esmer tenli kişilerde daha fazladır.

Bazı durumlarda melanin üretimi normalin üzerine çıkarak ciltte düzensiz ve aşırı renklenmeye (hiperpigmentasyona ) yani lekeye neden olur.

UV yani güneş ışınına  fazla maruz kalma sebebiyle cildiniz alarm verir melanosit sayısı artar  cildiniz  kendine koruma mekanizması geliştirir deri altını ve üstünü örtmeye çalışır.

Bilinçsizce güneşlenme, yanlış ürün kullanımı, genetik yatkınlık ve hormonal problemler ile oluşan lekeler, bir anda güzelliğimize gölge düşürebilir. 

Leke çeşitleri

Melasma (Chloasma): Doğum kontrol hapları ve hamilelik sırasında oluşan hormonal değişimler, melanin pigmentin aşırı üretimine neden olabilir. Bu artış ile birlikte en çok güneş gören yanak, alın ve çene gibi bölgelerde boyutları büyük olan lekeler oluşabilir. Oluşan bu lekeler tekrarlayan hamileliklerle birlikte artış gösterebilir.

Yaygın hiperpigmentasyon: Böbrek üstü bezi yetmezliği ile oluşan yaygın renk değişiklikleri görülür.

Foto alerjik reaksiyonlar: Ağızdan alınan bazı ilaçlar veya topikal (bölgesel) sürülen bazı kimyasal ilaçlar hiperpigmentasyona yol açabilmektedir.

Kronik güneş ve solaryum banyoları: Güneş ve solaryuma maruz kalmanın sonucunda cilt kendini korumak amacı ile daha da kalınlaşır ve melanin pigment üretimi artar. Dolayısıyla leke oluşumunda artış görülebilir.

Çil: En çok yüz, sırt, kol kısmında görülen bu lekeler açık veya daha koyu kahverengi lekeler şeklinde olabilirler.

Genelde güneşli mevsimlerde artarken, güneş olmayan mevsimlerde azalma gösterirler.

Lentigo: Erken yaşlarda solar lentigo, ileri yaşlarda oluşanlara ise senil lentigo denilir. Boyutları 2-20 cm olabilirken, renkleri açık kahverenginden siyaha kadar değişen renklerde olabilirler.

Güneş lekelerinin tedavisi 

Güneş lekeleri yazın koyulaşan, kışın da neredeyse görünmez denecek şekilde kendiliğinden açılan lekelerse tedavi gerektirmez, ancak yaz aylarında en az 30, kış aylarında en az 15 koruma faktörlü kremler ile korumak yeterlidir.

Açılmayan lekeler için evde kullanılan krem ya da jel seklinde tedaviler yanında ;

Kimyasal soyma (peeling) ,

Leke mezoterapisi

PRP

Dermaroller özel karışımlar ile beraber cilt soyma

Dermapen  özel karışımlar ile beraber cilt soyma

Lazer ve IPL (Yoğun atımlı ışık) tedavileri de uygulanabilir.

Kimyasal soyma tedavileri lekelerin yapısına ve derinliğine göre çeşitli derecelerde uygulanabilir. Uygulamalar 2–3 hafta arayla yapılır ve lekenin cevabına göre seans sayısı belirlenir.

Ağrısız, iz bırakmayan, günlük yaşamı aksatmayan bir tedavidir ve bu işlem ciltte yenileme de yaptığı için ayni zamanda pürüzsüz parlak ve canlı bir cilt görüntüsüne kavuşmak ta mümkün olur.

Tedavi sonrasında ve devamında çok iyi güneş koruması yapmak gerekir.

Lazer ve IPL tedavileri ise 3–4 hafta arayla 5–6 seans olarak uygulanır ve yine ağrısız, iz bırakmayan ve günlük yaşamı etkilemeyen tedavilerdir.

Bu tedavilerde de leke tedavisi yanında ince damar genişlemelerinde azalma ve ciltte gerginlik de oluşur.

Tedavi sırasında ve sonrasında çok iyi güneş koruması uygulanmalıdır aksi halde lekeler kısa surede yeniden belirebilir.

SAĞLIKLA, SEVGİYLE, GÜZELLİKLE, KALIN

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
TARIM İŞÇİLERİNİN KALDIĞI ÇADIR KENTLER BAŞTAN AŞAĞI DEĞİŞİYOR!
TARIM İŞÇİLERİNİN KALDIĞI ÇADIR KENTLER BAŞTAN AŞAĞI DEĞİŞİYOR!
Bayram Tatilinde Trafiğe Sıkı Denetim
Bayram Tatilinde Trafiğe Sıkı Denetim