BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİNDE OTOMATİK KATLIM
BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİNDE OTOMATİK KATLIM
Serkan ÖZKAN

BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİNDE OTOMATİK KATLIM

Bu içerik 293 kez okundu.

 

Bireysel emeklilik sistemine otomatik katılımı düzenleyen yasa 2017 başında yürürlüğe girmişti.

Yurtiçi tasarruf oranın artırılmasını hedefleyen bu uygulamaya geçişte, çalışan sayısını baz alan kademeli bir sistem benimsendi.

İlk olarak bin kişi ve üzerinde işçi çalıştıran özel sektör işverenleri yılbaşından itibaren uygulama kapsamına alındı.

Ardından 1 Nisan 'da, kamu çalışanları ile 250 ve üzerinde işçi çalıştıran özel sektör işverenleri de otomatik BES e dahil oldu.

Evet sıra 100-249 arasında işçi çalıştıran işverenlere geldi.1 Temmuz da bunlarda kapsama giriyor.

Başbakan yardımcısı Mehmet Şimşek yaptığı açıklamada yılbaşından beri 5 milyon 600 bin kişinin otomatik BES 'e dahil olduğunu söyledi.

Şimşek, otomatik katılım sisteminden çıkışın 52 gibi yüksek bir rakam olduğunu belirterek,''ayrılış öngörmediğimiz kadar kötü'' ifadesini bulundu.

Emeklilik gözetim merkezinin son (9 haziran)verilerine göre otomatik BES 'te  2,6 milyon kişi bulunurken fon büyüklüğü de 497 milyon liraya ulaşmış durumda.

Yabancılara yok

Otomatik Bes uygulaması sadece Türk vatandaşları için geçerli.Türkiye 'de çalışan yabancılar bu yasanın kapsamına girmiyor.Ancak,mavi kartlılar yani doğumla Türk vatandaşı olup,çıkma izni almak suretiyle Türk vatandaşlığını kaybedenler ile bunlarla birlikte işlem gören çocuklarının da yasa kapsamında otomatik olarak bireysel emeklilik planına dahil edilmeleri gerekiyor.

Sadece Çalışanlar

Uygulamanın kapsamına sadece çalışanlar ,daha doğrusu ücretliler giriyor.Yani sosyal sigortalar kanunun  4/A maddesi uyarınca hizmet akdiyle bir veya birden fazla işveren tarafından çalıştırılanlar ile aynı kanunun 4/C maddesi kapsamında çalışanlar . Kısacası özel sektör de çalıişan işçiler ile kamu görevlileri diyebiliriz.Kamu görevlileri zaten 1 Nisan itibariyle sisteme dahil edildiler.Bir işverene bağlı olmaksızın çalışan doktor ,avukat ,mali müşavir gibi serbest meslek erbabı ya da esnaf ve tüccarlar bu kapsama girmiyor.

45 Yaş Sınır

Yasa da bir de yaş sınırı var .Buna göre işverenlerin BES otomatik katılım kapsamına alınma tarihi itibariyle ,çalışmakta olan ve 45 yaşını doldurmamış kişilerin otomatik katılıma dahil edilmeleri gerekiyor.

Otomatik BES te Katılım Tarihleri

Çalışan sayısı                                                             Katılım Tarihi

100-249 kişi                                                               1 Temmuz 2017

50 - 99 kişi                                                                 1 Ocak 2018

10-49 kişi                                                                   1 Temmuz 2018

5 - 9 kişi                                                                      1 Ocak 2019

Birden fazla işyeri olan işverenler için bütün işyerlerindeki çalışanların  toplan sayısı dikkate alınıyor.Diğer taraftan bir defa kapsama alınan işverenler için çalışan sayısında ,kapsama alınma tarihinden sonra gerçekleşen azalmalar dikkate alınmıyor.

Yüzde 3 Kesiliyor

Çalışan katkı payı ,sosyal sigortalar kapsamında belirlenen prime esas kazancın yüzde 3 olarak hesaplanıyor.Prime esas kazancın 2017 yılında alt sınırı 1777,50 lira (asgari ücret)üst sınırı ise 13.331,40 lira olarak uygulanıyor.

Buna göre 1 Temmuz da kapsama giren işverenler 2017 yılında temmuz ayıondan itibaren aylık olarak aşağıdaki kesintileri yapacak;

- Asgari ücretli çalışanlardan aylık 53 lira (1777,5*%3)

-SGK  tavanı ve üzerinde ücret alanlardan ise 399 lira(13.331,4 *% 3)

katkı payı hesaplanırken kuruşlar dikkate alınmıyor.Çalışanlar yukarıdaki tutarlardan daha yüksek bir kesinti yapılmasını işverenden talep edebiliyorlar.

İşveren Sorumlu

Bu sisteme dahil olmak için çalışanın bir şey yapmasına gerek yok.Tüm işlemler işveren tarafından yerine getiriliyor.İşveren öncelikle kapsama giren çalışanlarını  emeklilik şirketiyle yapacağı sözleşmeye istinaden emeklilik planına dahil edecek.Ayrıca hesaplayacağı katkı paylarını personelin ücretinden keserek ,ücretin ödendiği günü takip eden iş günü içerinde emeklilik şirketine dahil edecek.

Yatırmazsa

Katkı paylarının zamanında aktarılmaması nedeniyle çalışanın birikiminde parasal kayıp oluşması durumunda ,bunun telafisi konusunda işverenin sorumluluğu bulunuyor.Ayrıca bu uygulama kapsamındaki yükümlülüklerine uymaması durumunda işverene,her bir ihlal için 100 lira idari para cezası uygulanacağı unutulmamalı.

İstemeyen  Çıkabiliyor

Çalışanın sözleşmeden ayrılma hakkı bulunuyor.Ancak bu hakkın emeklilik planına dahil olduğunun kendisine bildirildiği tarihi takip eden 2 ay içerisinde kullanılması gerekiyor.Cayma halinde ,ödenen katkı payları ,varsa hesabında bulunan yatırım gelirleri ile birlikte 10 iş günü içerisinde çalışana iade ediliyor.Bireysel emeklilik şirketi cayma süresince ödene katkı paylarının değer kaybetmemesini sağlayacak şekilde  fon yönetiminden sorumludur.

İşyeri Değişirse

Otomatik katılım çerçevesinde bir emeklilik sözleşmesi bulunan çalışanın işyerinin değişmesi halinde ,yeni işyerinde bir emeklilik planı varsa,çalışanın birikimi ve sistemde kazandığı  emekliliğe esas süresi yeni işyerindeki emeklilik sözleşmesine aktarılıyor.Emeklilik planı yoksa çalışan isterse önceki işyerinde düzenlenmiş sözleşme kapsamında katkı payı ödemeye devam edebilir ya da sözleşmesini sonlandırabilir.Çalışan bu yöndeki talebini ,işyeri değişikliğini izleyen ayın sonuna kadar bireysel emeklilik şirketine bildirmek zorunda.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
TARIM İŞÇİLERİNİN KALDIĞI ÇADIR KENTLER BAŞTAN AŞAĞI DEĞİŞİYOR!
TARIM İŞÇİLERİNİN KALDIĞI ÇADIR KENTLER BAŞTAN AŞAĞI DEĞİŞİYOR!
Bayram Tatilinde Trafiğe Sıkı Denetim
Bayram Tatilinde Trafiğe Sıkı Denetim