ŞANLIURFA’NIN ÇAĞRISI
ŞANLIURFA’NIN  ÇAĞRISI
Emre Erdem

ŞANLIURFA’NIN ÇAĞRISI

Bu içerik 693 kez okundu.

Peygamberler diyarı, Halep ve Şam’ın ruh ikizi, Güneydoğu’nun incisi, bilge şair Nabi’nin memleketi, İstiklal Harbimizin direnç noktası Şanlı Urfa’dan gelen davete bir otobüs dar gelirli öğrenci ile icabet ettik; çağlar öncesinden başlayan tarihi dokusunu temaşa ederek ruh ve gönül dünyamızı zenginleştirdik.
Urfa’dan gelen bu davet aslında bütün insanlığa bir davettir. Bu davet, “Halilullah” sırrına mazhar olan İbrahim Peygamber’in çağlar aşan dostluk çağrısına bir davetti. Ömrünce sofrasına yalnız başına oturmamış bereketin sembolü İbrahim Peygamber’in, Rahman’ın rahmetine bir çağrıydı bu davet. Hak ve hakikat bildiği yolda babasını, atalarını karşısına alarak putları kıran İbrahim’in, içimizde gizli bir hazine gibi koruduğumuz modern zamanın putlarına (para, şan şöhret ve şehvet) isyanın davetidir bu davet.
Bu davet zenginken, sağlıklıyken sırların sırrına mazhar olmak üzere yedi yıl süren müzmin bir hastalığa düçar olan; kurtların yaralarını deşelediği, bu yüzden en yakınları tarafından terk edilen ama Rabb’ine ram olmanın mükâfatını en sonunda kazanan Eyyüp peygamberin, ıstıraplar karşısında sabır silahını kuşanmanın davetidir, bu davet.
Harran’da dünyanın ilk üniversitesini inşa eden ve astronominin öncüsü Battani, kimyanın kurucusu Cabir bin Hayyan, Sabit bin Kurra ve İbni Teymiyye gibi alimlerin yetişmesine vesile olan ve felsefede Harran ekolünü meydana getiren bu şehir, bizi bilginin insanları bir kızıl elma ülküsü gibi davet etmektedir.
“Bağ-ı dehrin hem hazanın hem baharın görmüşüz
Biz neşatın da gamın da ruzgârın görmüşüz”  diyen Urfalı bilge şair Nabi’nin, estetiğe, şiire, şuura, hikmete bir davetiydi bu davet. 
Sn. Valim, bizi oraya siz davet ettiniz, şükranlarımızı sunuyoruz ama sizin kulağınıza bu daveti fısıldayan, Hz. İbrahim’dir, Hz Eyyup’tur, Nabi’dir, alimler, arifler meclisidir. Gönlümüz şad oldu.
Mana aleminde alıp başımıza tac ettiğimiz bu daveti, sıra gecesiyle gönül bahçemizi süsledik, ciğer ve diğer kebap çeşitleriyle, Boranı ve Antep fıstığı ile ağzımızı tatlandırdık; bakırcılar çarşısı ve geleneksel kıyafetlerin satıldığı çarşıda bir bardak çayın dostluğuna sığındık.
Geride ise iki günlük masal gibi bir gezinin ardından mahzun bir geri dönüş hikâyesi kaldı. Teşekkürler Sn Şanlıurfa Valisi Güngör Azim Tuna, teşekkürler İl Milli Eğitim Müdürü Şerafettin Turan, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Ziya Suluyer. 
Teşekkürler Belediye Başkanımız Sn. Mürsel Yıldızkaya, okulumuzun garip, mahzun çocuklarını Urfa’ya göndererek onların belki ömürlerinde bir daha yaşayamayacakları gönül köprüleri kurdunuz.
Urfa’nın tebessüm eden çehresine bürünerek bizi ağırlayan; samimiyetlerini bir an için eksik etmeyen Şanlıurfa Atatürk Anadolu Lisesi öğretmenleri Müslüm, İbrahim, Burak Beyler; Rümeysa ve İlkay Hanımlar; sevgili öğrenciler size de teşekkür; kalbimizi mutmain ettiniz. 
Teşekkürler peygamberler şehri kadim Urfa; bize insanlığın geçirdiği büyük buhranın ortasında kadim değerler ve ilahi mesajın maddi yansımaları ile bize yeni bir kapı araladınız. 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Görev Başında Hayatını Kaybeden Askere Son Görev
Görev Başında Hayatını Kaybeden Askere Son Görev
ANAYASA MAHKEMESİ ÜYELERİ  POLATLI TARİHİ ALANLARINI GEZDİ
ANAYASA MAHKEMESİ ÜYELERİ POLATLI TARİHİ ALANLARINI GEZDİ