EFEILK.jpg

 

Polatlı Gazeteciler Derneği tarafından 24 Temmuz Basın Bayramı nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı. Konu ile ilgili açıklamada bulunan Gazeteciler Derneği Başkanı Tevfik Emre Efe şu ifadelere yer verildi “Basın özgürlüğü ve özellikle yerel basının günümüz şartların birçok ekonomik problemlerle karşı karşıya kaldığı ortadadır. 24 Temmuz basın bayramı her yıl olduğu gibi bu yılda sadece gazete sütunlarında basın özgürlüğünden ve basından sansürün kaldırılmasının yıl dönümü kutlamaları yapıldı gibi haberlerle yer almış ve alacaktır. Aslına bakılırsa basın kendi içinde özgürlük sorunu yaşıyor diyebiliriz. Basın özgürlüğünden bahsedilen bugünde kendi basınımız ne kadar özgür ne kadar değil buda yerine göre tartışılır. Bir memlekette veya basının yayın yaptığı bir bölgede basın ne kadar özgürse halk ve okuyucuda o kadar özgürdür. Basın özgürlüğü ne kadar kısıtlanıyorsa halkta o kadar kısıtlamalar ve dayatmalara maruz kalıyor demektir. 24 Temmuz bir anlamda gerçek gazeteciliğin patlama yaptığı gündür. Bu nedenle 24 Temmuz Cumhuriyet Dönemi’nde Türk basınından sansürün kaldırılması ve basın bayramı olarak ilan edilmiştir. Daha sonra kut
lamalar “geleneksel gazeteciler günü” adı altında yapılmaya başlanılmıştır. Türkiye’deki basın kuruluşları zaman, zaman 24 Temmuz 1908 öncesini hatırlatan dönemlerden geçtiler ama 24 Temmuz simge olarak önemini hiç kaybetmedi. Basının günümüzde ki konumu ve özgürlüğüne gelindiğinde ise kafalar biraz karışıyor. 
Basın özgürlüğünün bugünde esas tartışılması gereken konu olduğu bariz bir şekilde ortaya çıkıyor. Halkın haber alama özgürlüğünün basın özgürlüğü ile bütünleştiği ülkelerde demokrasi adına düşüncelerin ortaya koyulması ve farklı düşüncelerin mevcut’u eleştirmeleri kadar güzel ve uygar hiçbir şeyin olmadığını rahatlıkla görebiliyoruz. Özgür bir basının olmadığı toplumlar kör, sağır ve dilsizdirler deyimini aklımıza getirdiğimizde basının toplumdaki yeri ve önemini sanırım daha rahat ortaya koyabiliriz.  Basının iletişimin temel taşlarından ve demokrasinin işlemesini sağlayan en önemli kurumlarından biri olarak bireylerin gerçekleri öğrenmesinde ve düşüncelerini ifade etmesinde etkili bir araçtır. Ortalığın yangın yeri olduğu günümüzde gazeteciler basın özgürlüğünün dışında görevi başında hiç suçları dahi yokken hayatlarını kaybetmektedir. Bu vesileyle hayatını kaybeden gazeteci meslektaşlarımıza da Allahtan Rahmet diliyoruz. 24 Temmuz Basın Bayramının özgürlüklerle dolu özgür bir basın olmasını temenni ediyoruz” dedi.