Sakarya Zafer'inin 96.Yaşı Kutlandı


Sakarya Zafer'inin 96.Yaşı Kutlandı

Sakarya Meydan Muharebesinin Türk zaferi ile sona erişinin 96. yılı kutlandı.

Sakarya Zafer'inin 96.Yaşı Kutlandı
Bu içerik 264 kez okundu.
 
13 Eylül Sakarya Meydan Muharebesi’nin 96. Yıl Dönümü tüm yurtta olduğu gibi Polatlı’da da coşkuyla kutlandı.
 
13 Eylül Sakarya Zaferi programı; Sakarya Şehitliği’nde Polatlı Kaymakamı Mahmut Nedim Tunçer, Topcu ve Füze Okul Komutanı Tuğgeneral Hurşit Ağırcan ve Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya’nın şehitlerin huzurunda çelenklerini sunması ile başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından şeref defteri imzalandı.
 
Sakarya Şehitliği’nde yapılan programın ardından, Cumhuriyet Meydanı’na geçen kalabalık kutlamalara burada devam etti. Öğlen saatlerine kadar süren 13 Eylül Sakarya Zaferi kutlama programına; Polatlı Kaymakamı Mahmut Nedim Tunçer, Topcu ve Füze Okul Komutanı Tuğgeneral Hurşit Ağırcan, Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya, Cumhuriyet Başsavcısı Fatih Muşmal, Belediye Meclis Üyeleri, askeri erkan, gaziler, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, siyasiler ve vatandaşlar katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan resmi tören Polatlı Belediyesi Halk Oyunları gösterisi ile devam etti, Polatlı Muharip Gaziler derneği Başkanı İhsan Edip Doğan’ın Sakarya adlı şiirini okuması ile sona eren törende günün anlam ve önemine dair konuşama Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya ve Topçu Okulundan Reyhan Topçuoğlu tarafından yapıldı. 
 
TÜRK MİLLETİ SAKARYA İLE BU TOPRAKLARIN TAPUSUNU ALMIŞ
 
Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya Türk tarih sayfalarında Sakarya meydan Muharebesinin önemini vurgulayarak : “ Sakarya Zaferimizin 96. Yılı kutlu olsun. Türk tarihinin en önemli destanlarından Sakarya Zaferi kutlamalarımızı 7 Eylül günü savaşın muzaffer komutanı Mustafa kemal Atatürk’ün ebedi istirahatgahı Anıtkabir’i ardından Gazi Meclisi 1 Türkiye Büyük Millet Meclisini ziyaret ederek başladık. Bir haftadır çeşitli etkinlikler, canlandırmalar ve şölenlerle zaferi kutluyoruz. Bu programların icrasında görev alan çalışama arkadaşlarıma teşekkür ediyor her zaman yanımızda olan hemşerilerimize şükranlarımı sunuyorum. Sakarya binlerce yıllık tarihimizde bir dönüm noktasıdır. 13 Eylül itibari ile Türk Askerinin süngüsü batıya yönelmiş birliklerimiz savunmadan taarruza geçmiştir. Türkün ateşle imtihanı olarak tanımlanan bu mücadele sonunda Türkiye cumhuriyeti devletinin temelleri atılmıştır. Malazgirt’te Anadolu’ya giren Türk milleti Sakarya ile bu toprakların tapusunu almış Anadolu’nun ebedi Türk yurdu olduğunu tescillemiştir. Bu büyük zaferin ev sahibi Polatlı’mızdır. Son direnç noktası Polatlı’mızı geçilse idi Ankara geçilir Bağımsızlığımızı kaybedebilirdik. Bunun için Polatlı’mız türkü tarihi açısından çok önemli bir şehirdir. Bu milletin geçilmez ve sarsılmaz son kalesidir. Topraklarının her santimetresi şehit kanları ile sulanmış mübarek bir şehirdir. Mehmet Akif Ersoy ‘ Şu heda fışkıracak toprağı sıksan şu heda’ mısraları ile sanki Polatlı’yı tanımlamıştır. Her ne kadar Polatlı adının önünde kahraman gazi şanlı yazmasa da Polatlı Kahramandır, gazidir ve şanlıdır.” Dedi.  
 
SAKARYA RUHUNU YAŞATMAK BU DESTANIN KAHRAMANLARINA OLAN MİNNET BORCUMUZDUR
Tarihini bilen bir neslin ve tarihi ruhu kaybetmeyen bir milletin önemine değinen Başkan Yıldızkya: “ Milli ruh ve heyecanı ayakta tutan en önemli etken ortak acılarımız ve sevinçlerimizdir. Sakarya ruhunu hafızalarda taze tutulması son derece önemlidir. Sakarya ruhunu yaşatmak bu destanın kahramanlarına olan minnet borcumuzdur. Bu tarihi mirası tanıtmak bizim için tarihi bir görevdir. Son üç yılda yaptığımız gibi bundan sonra da tarihimize tarihi değerlerimize sahip çıkmaya devam edeceğiz. Bu sorumluluk bilinci ile şehitler diyarı Polatlı’mızı Anadolu bozkırının parlayan yıldızı yapmaya karalıyız.”  Şeklinde konuştu.  
ANKARA POLATLI HABER SAKARYA MEYDAN MUHAREBESİ
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
İLKÖĞRETİM HAFTASI COŞKUYLA KUTLANDI
İLKÖĞRETİM HAFTASI COŞKUYLA KUTLANDI
Keser ve ekibi Seçim Çalışmalara Hız verdi
Keser ve ekibi Seçim Çalışmalara Hız verdi