5 BİN 713 ŞEHİDİN MÜCADELESİ GURUR VE MİNNETLE YAD EDİLDİ


5 BİN 713 ŞEHİDİN MÜCADELESİ GURUR VE MİNNETLE YAD EDİLDİ

Orman ve Su İşleri Bakanlığı ev sahipliğinde Duatepe’de Sakarya Zaferi’nin 96. yılı kutlandı.

5 BİN 713 ŞEHİDİN MÜCADELESİ GURUR VE MİNNETLE YAD EDİLDİ
Bu içerik 286 kez okundu.
 
Orman ve Su İşleri Bakanlığı ev sahipliğinde Duatepe’de Sakarya Zaferi’nin 96. yılı kutlandı. İlk kez düzenlenen bu kutlama programında Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu Polatlı için yaptıkları ve yapmayı planladıkları birçok projeden söz etti.
 
İlçede Sakarya Zaferinin 96. Yılı münasebetiyle düzenlenen programların biri de Orman ve Su İleri bakanlığı tarafından düzenlendi. ‘ Duatepe’de tarihe tanıklık ediyoruz konsepti’ ile hazırlanan programda günün anlam ve önemine ilişkin konuşmalar, Sakarya Meydan Muharebesinin canlandırılması gibi etkinlikler ile tarihi atmosferin yaşatıldığı programa Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Türkiye Büyük millet Meclisi İdare Amiri Salim Uslu, AK Parti Milletvekili Ahmet Gündoğdu, Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili Bülent Kuşoğlu ve Gülsün Bilgehan, Ankara Vali Yardımcısı Ali Sözen, Kaymakam Mahmut Nedim Tunçer, Topçu ve Füze Okul Komutanı Tuğgeneral Hurşit Ağırcan, Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya, kamu kurum ve kuruluşlarının idarecileri, Siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, askeri personel ve çok sayıda vatandaş katıldı. Günün anlam ve önemine binaen konuşma Milli Savunma Üniversitesi Alparslan savunma bilimleri enstitüsü Albay Hüsnü özlü ve Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu tarafından yapıldı.
 
BU ZAFER TARİHİMİZ DE BİR DÖNÜM NOKTASIDIR
 
Tarihi bilincin kaybolmaması için yapılması gerekenler hakkında herkesin üzerine düşen vazifeler hakkında açıklama yaparak sözlerine başlayan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu: “  Bu zafer tarihimiz de bir dönüm noktasıdır. Bu zaferinizi kutluyorum Ayrıca özellikle bu muharebelerde şehit düşen 5 bin 713 kahramanı ve gazilerimizi hayır ile yad ediyorum. Allah onlardan razı olsun. Bu şehitler bu vatan için bu bayrak için canlarını seve seve feda ettirler. Onlarsa karşı minnet borcumuz var. O yüzden onlara sahip çıkıyoruz. Bu alanı hükümetimiz Sakarya meydan muharebesinin tarihimizdeki ehemmiyetine binaen milli park ilan etti. Bizde orman su işleri bakanlığı olarak milli parklara gereken bütün şehitlerimiz ihyası gerçekleştirilecek. Bu zaferin nasıl kazanıldığını gelecek nesillere anlatmak için muhteşem bir tanıtım merkezi yapıyoruz. Onun da temelini bugün atacağız. Bu tanıtım merkezi oldukça önemli. Çünkü istiklal harbi kolay kazanılmadı. Ama yeni nesil maalesef bu zaferleri bilmiyor. Bu bakımımdan biz bakanlık olarak bütün zaferlerimizi tanıtmak çalışmalarımızı sürdüreceğiz.  Milletimiz Selçuklulardan Osmanlıdan bu yana akın akın bu toprakları bizlere vatan yaptılar.” dedi.
 
 SEVGİLİ GENÇLER AYAKTA KALMANIN YEGÂNE YOLU GÜÇLÜ OLMAKTAN GEÇİYOR
 
 Bakan Eroğlu konuşmasının devamında Türk düşmanlığının tarih sayfalarında her zaman mevcut olduğunu dile getirdi ve : “ Düşman Eskişehir Afyonkarahisar Kütahya’yı da işgal ederek Sakarya nehrinin kenarlarına kadar geldiği başkomutan şunu söyledi “hattı mudaafa yoktur sathı müdafaa vardır o da satıh bütün vatandır. Vatanın her karış toprağı vatandaşın kanı ile ıslanmadıkça vatan terk olunamaz.” Bu kahramanları burada saygıyla minnetle anıyorum. Bu zaferi Türkiye ‘nin her yerinden kahramanlara canlarını seve seve feda ederek kazandılar. Tabii bu zaferin arkasından gerçekten yeni zaferler arka arkaya geldi. Mustafa Kemal ve silah Akşehir gidip büyük taarruz için büyük bir hazırlık yaptılar. 25 Ağustosu 26 ağustosa bağlayan gece askerimiz Kocatepe’ye yürüdü. 26 Ağustos sabahı büyük taarruz emri verildi.  Başkomutan Ordular ilk hedefiniz Akdeniz ileri diyerek ordumuz Allaha şükürler ordumuz 9 Eylül de İzmir’e ulaştı. Ve şanlı bayrağımız göklere tekrar çekildi. Bu zaferler kolay kanılmadı bu yüzden gelecek nesillere bu zaferler nasıl kazanıldığını ve düşmanlarının oyuncularının hala devam ettiğinin de anlatılması gerekiyor. Sevgili gençler ayakta kalmanın yegâne yolu güçlü olmaktan geçiyor. Çok güçlü olmamız gerekiyor. Daha geçen yıl 15 Temmuzda bir darbe girişiminde bulunuldu. Ama Allaha şükür milletimizin cesareti sayesinde bir destan yazıldı. Bugün alçak FETÖ dışında PKK, DEAŞ PYD gibi bütün terör örgütlerini besleyen bazı terör örgütleri var. Maksatları ülkemizin yolunu kesmek yükselişini önlemek ve ülkemizin ilerideki hedeflerine engellemek. Bizim birliğimizi ve beraberliğimizi pekiştirmemiz ve gelecek nesillere daha büyük hedefler göstermemiz gerekiyor.
 
ÖNÜMÜZDEKİ YIL BU TANITIM MERKEZİNİ BÜTÜN TÜRKİYE’YE TANITACAĞIZ
 
Polatlı’nın tarihi tanıtımı için önemli projelerden olan Sakarya Meydan Muharebeleri tanıtım merkezinin gelecek yılda faaliyete geçeceğini ve bunun ilçenin tanıtımı için de gerekli olan çalışmaların yapılacağını beyan eden Bakan Eroğlu:   Şunu unutmayalım büyük hedefi olmayan milletler tarih sahnesinden silinir. Türkiye’nin bahtı açıktır yıldızı parlaktır. Allahlın izniyle bu millet 21. asra mührünü vuracaktır. Dolayısıyla ben Sakarya zaferini tekrardan gönülden kutluyorum. Gazi Mustafa Kemal ve bütün şehitlerimize cenabı Allahtan rahmet niyaz ediyorum. Burada orman su işleri bakanlığı olarak çalışmalarımız devam edecektir. Şehitlikler ihya edilecek. Sakarya destanı Tanıtım Merkezinin temelinin de temeli atılacak. Önümüzdeki yıl bu tanıtım merkezini bütün Türkiye’ye tanıtacağız.” diye konuştu. 
ANKARA POLATLI HABER DUATEPE ZAFERİ
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
İLKÖĞRETİM HAFTASI COŞKUYLA KUTLANDI
İLKÖĞRETİM HAFTASI COŞKUYLA KUTLANDI
Keser ve ekibi Seçim Çalışmalara Hız verdi
Keser ve ekibi Seçim Çalışmalara Hız verdi