Vergi İndirimi Sürmeli


Vergi İndirimi Sürmeli

Polatlı Marangozlar Mobilyacılar ve Keresteciler Esnaf Odası Başkanı Mehmet Güngör, “Polatlı’da bu vergi indirimi yoluyla mobilya sektöründe çok ciddi bir ivme kazandık. Bu uygulamanın yıl sonuna kadar sürmesini istiyoruz” dedi.

Vergi İndirimi Sürmeli
Bu içerik 181 kez okundu.
 
Beyaz eşya, mobilya ve inşaat sektöründe yapılan vergi indirimlerinin süresinin bu ayın sonunda biteceğini hatırlatan Polatlı Marangozlar Mobilyacılar ve Keresteciler Esnaf Odası Başkanı Mehmet Güngör, “Polatlı’da bu vergi indirimi yoluyla mobilya sektöründe çok ciddi bir ivme kazandık. Bu uygulamanın yıl sonuna kadar sürmesini istiyoruz” dedi.
 
POLATLI'DA FAYDASINI HİSSETTİK
 
“Vergi indirimlerinin özellikle düğün sezonunda faydasını çok yaşadık ve sektörümüz hareketlendi” diyen Polatlı Marangozlar Mobilyacılar ve Keresteciler Esnaf Odası Başkanı Mehmet Güngör, vergi indirimi sayesinde sadece esnafların değil vatandaşlarında pek çok açıdan ciddi tasarruflar elde ettiğini de sözlerine ekledi.Güngör “Dügün sezonunda Polatlı gibi küçük şehirlerde mobilya ve beyaz eşya alışverişiin yerel esnaftan yapılıyor olmasıyla sektör temsilcisi arkadaşlarımız ve esnaflarımız iyi bir ivme kazanan satışlardan faydalandılar. Hükümetin yaptığı bu uygulama sayesinde yerel işletmeler olarak bizler çok ciddi ticari kazançlar elde ettik. Ancak bunun yeterli olduğunu düşünmüyoruz. Bu hareketlililğin ardından bir durağanlığa girdiğimiz takdirde ciddi bir sektörel sıkıntının da beraber geleceğini düşünüyoruz” şeklinde konuştu.
 
VERGİ İNDİRİMLERİ İLE SATIŞLAR VE VERGİ GELİRLERİ ARTTI
 
Vergi indirimi yapılan sektörlerde indirimin etkisinin çok büyük olduğunu gözlemlediklerini ifade eden Polatlı Marangozlar Mobilyacılar ve Keresteciler Esnaf Odası Başkanı Mehmet Güngör, 'Vergi indirimi sonrasında yurt içi satışlar beyaz eşyada yüzde 25, mobilyada yüzde 35, konutta yüzde 8,2 arttı. Satışlardaki bu artışın büyüme oranının yükselmesine etkisi ise oldukça fazla. Dolayısıyla vergi indirimlerinin yıl sonuna kadar uzatılması halinde bu olumlu etkinin de bir süre daha devam edeceğini tahmin ediyoruz' diye konuştu.
 
DEĞİŞİK SEKTÖRLERDE DE VERGİ İNDİRİM YAPILMALI
 
Son aylardaki ekonomik büyüme hızının sürdürülebilir olabilmesi için farklı sektörlerde de vergi indirimlerinin değerlendirilmesi gerektiğine inandığını belirten Güngör, “Beyaz eşya, mobilya ve inşaattaki vergi indirimlerinin süresi dolduktan sonra diğer sektörlerde de vergi indirimlerinin etkisi değerlendirilmeli. 
Otomotiv ve elektronik eşya gibi sektörlerde geçici süreli vergi indirimleri yapılmalı. Özellikle hurda teşviki yürürlükteyken otomotivde yapılacak vergi indiriminin satışlara ve dolayısıyla da ekonomik büyümeye etkisinin çok büyük olacağına inanıyoruz” şeklinde konuştu.  
 
VERGİ İNİDİRMLERİ VERGİYİ AZALTMAZ
 
Sektörel bazda yapılan geçici süreli vergi indirimlerinin vergi gelirlerini azaltmayacağını da ifade eden Polatlı Marangozlar Mobilyacılar ve Keresteciler Esnaf Odası Başkanı Mehmet Güngör, 'Ekonominin durgunlukta olduğu dönemlerde vergi indirimleri vergi gelirlerini azaltmaz. Nitekim satılmayan ürünün vergisi de olmaz. Dolayısıyla ÖTV'de indirim yaparak satışların artması sağlandığında, KDV, gelir ve kurumlar vergisi gibi diğer vergiler artıyor. Ayrıca, indirim yapılan sektörlerde istihdam oranı da arttığı için çalışanların vergisi, sigorta primleri artıyor, kayıt dışılık azalıyor. Dolayısıyla ekonomik canlanma sağlandığında bunun vergi gelirlerine etkisi de çok daha fazla oluyor. Bu nedenle iç talebi artıracak şekilde geçici süreli yapılan vergi indirimleri ekonomiye son derece olumlu yansıyor. Bu etkileri, 2010 yılındaki kriz nedeniyle yapılan indirimlerde açıkça gördük. Küresel krizin Türkiye ekonomisini teğet geçmesinde en büyük etki vergi indirimleri olmuştu' dedi.
ANKARA POLATLI HABER VERGİ
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Eski Bakan ve Eski Vekil CHP’liler İle Gündemi Yorumladı
Eski Bakan ve Eski Vekil CHP’liler İle Gündemi Yorumladı
İLKÖĞRETİM HAFTASI COŞKUYLA KUTLANDI
İLKÖĞRETİM HAFTASI COŞKUYLA KUTLANDI