POLATLI YEREL KAVUNU TEZGAHTAKİ YERİNİ ALDI


POLATLI YEREL KAVUNU TEZGAHTAKİ YERİNİ ALDI

Türkiye’nen en lezzetli kavun üretim merkezlerinden bir tanesi olan ancak son yıllarda ekimi giderek azalan Polatyı kavunu, şimdilerde traktör römorklarındaki yerini aldı ve çiftçiler sokak sokak cadde cadde ellerindeki kavunu satmaya çalışıyor.

POLATLI YEREL KAVUNU TEZGAHTAKİ YERİNİ ALDI
Bu içerik 623 kez okundu.
 
Türkiye’nen en lezzetli kavun üretim merkezlerinden bir tanesi olan ancak son yıllarda ekimi giderek azalan Polatyı kavunu, şimdilerde traktör römorklarındaki yerini aldı ve çiftçiler sokak sokak cadde cadde ellerindeki kavunu satmaya çalışıyor.
 
Geçtiğimiz sdn 3 yıl içinde kavun ve karpuz ekiminde neredeyse yüzde 50 oranında bir düşüş yaşanan Polatlı’da çiftçiler ürünlerini satabilecekleri bir yer bulamadıkları için kavun ve karpuz ekiminden vazgeçiyor.
 
ÜRÜNÜ SATABİLECEK PAZAR BULAMIYORLAR
 
Polatlı çiftçisinin, soğan, pancar ve buğday dışında neredeyse en çok ektiği ürünlerin başında gelen kavun ve karpuz, artık üretimin en aza indiği ve çiftçinin tercih etmediği bir ürün haline geldi. Gedikli Mahallesi’nden Ahmet Kaplan Şabanözü Mahallesi’nde yetişen Polatlı’nın yerel kavununu Gazi Mahallesi’nde Ayaş karayolu üzerine park ettiği römorkunda satmaya çalışıyor.  Çiftçi Ahmet Gedikli “Ben kavunu aldım ve şimdide satmak için bu yöntemi kullanıyoruz. Çünkü kavun yada karpuzumuzu satabilecek bir pazar bulamıyoruz. Toplu olarak soğan, buğday yada pancar gibi bu ürünlerimizi alabilece yada değerendirebilecek bir tesisin olması sebebiyle böyle caddelerde mahallelerde ürünlerimizi satarak para kazanmaya çalışıyoruz” dedi.
 
E-90 karayolunda bir kısmı Polatlı yerel kavunu ve karpuzu olmasına karşın yol boyundaki pek çok satış noktasındaki ürünler Polatlı değil başka bölgelerin ürünü.
ANKARA POLATLI HABER KAVUN
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
İLKÖĞRETİM HAFTASI COŞKUYLA KUTLANDI
İLKÖĞRETİM HAFTASI COŞKUYLA KUTLANDI
Keser ve ekibi Seçim Çalışmalara Hız verdi
Keser ve ekibi Seçim Çalışmalara Hız verdi