ZAFERİN 96. YILINDA İLK DURAK ANITKABİR


ZAFERİN 96. YILINDA İLK DURAK ANITKABİR

13 Eylül Sakarya zaferi kutlamaları Anıtkabir ve 1.TBMM’sini ziyaret gerçekleştirerek start aldı.

ZAFERİN 96. YILINDA İLK DURAK ANITKABİR
Bu içerik 376 kez okundu.

 

13 Eylül Sakarya zaferi kutlamaları Anıtkabir ve 1.TBMM’sini ziyaret gerçekleştirerek start aldı.Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya Anıtkabir’de atanın huzuruna çıkarak törenle mozoleye çelengini bıraktı.

Anıtkabir özel defterine günün anlam ve önemine ilişkin cümleleri yazan Başkan Yıldızkaya, 13 Eylül Sakarya zaferinin 96. yılı zafer kutlamaları Sakarya cephesinden kahraman Türk orduysa silah arkadaşlarıyla zafere taşıyan Ata'nın edebi ikametgahı olan Anıtkabir'den başlattı.

Anıtkabir ziyaretinin ardından 1.Meclise geçen Yıldızkaya ve beraberindeki heyet müzeyi dolaşarak Polatlı Tarihi Alanlar Tanıtım Merkezi tarafından açılan resim sergisini gezdiler. Anıtkabir ve 1.TBMM’si ziyaretlerine, Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya, Belediye Meclis Üyeleri, gaziler, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, siyasi partilerin ilçe başkan ve üyeleri ve çok sayıda vatandaşlar katıldı.   

SAKARYA ZAFERİMİZİN 96. YILI KUTLAMALARINI BAŞLATMIŞ BULUNUYORUZ

1.TBMM’de konuşma yapan Yıldızkaya; “Türk Milletinin 400 bin yıllık tarihindeki en büyük destanlardan birisi olan Sakarya Zaferimizin 96. yılı kutlamalarını başlatmış bulunuyoruz. Az önce hepinizin katılımı ile birlikte ilk defa devletimizin kurucusu ve Sakarya Meydan Muhaberesinin Başkomutanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün manevi huzurunda birlikteydik. Ben her birinize şükranlarımı arz ediyorum. Değerli hemşerilerim Sakarya Meydan Muharebesi pek çok tarihçiye göre Türk’ün makûs tarihinin yenildiği yoklukla imtihan edilen bir milletin en büyük düşlere karşı verdiği kahraman bir mücadeledir. Tarihin en uzun meydan muharebelerinden biridir ve bu muharebede şu anda içinde bulunduğumuz 1.TBMM’nin çok büyük bir rol oynamıştır. Bizzat ordunun başkomutanı sıfatıyla Atatürk savaşı sevk ve idare etmiş buradaki milletvekilleri meclisin seçilmiş milletvekilleri savaşın her kademesinde bazen en ön safta bazen cephe gerisinde katkı vermişlerdir. Dolayısıyla bu zaferin gerçek mimarları 1.TBMM’nin kahraman milletvekilleridir. Tabi Polatlı geçilmez kale olduğunu Sakarya Meydan Muharebesinde bir kez daha göstermiştir. Allah göstermesin Duatepe düşseydi bugün belki devletimiz olmayacaktı. Hatta o günlerde çok sıkça bu meclisin Kayseri’ye taşınması gündeme getiriliyordu ama Türk Milleti Atatürk’ün önderliğinde varını yoğunu ortaya koyarak kadını, kızı, genci, yaşlısı her biri büyük bir kahramanlık destanı yazmıştır. Sakarya Destanı Türk Milletinin Malazgirt'te başlayan Çanakkale’de devam eden destanlar zincirinin belki de en önemli halkasıdır. Polatlı bir şehitler diyarıdır sizler her biriniz şehit torusunuz, halen şehrimizin topraklarında şehit mezarlarına rastlamak mümkündür. Polatlı’nın her bir santimetre karesi aziz şehitlerimizin kanlarıyla sulanmıştır. Buradan onlara minnettarlarımızı sunuyoruz. Ben bu kahramanlığı bu büyük destanı bize armağan eden başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bütün 1.TBMM’nin milletvekillerini rahmetle, minnetle, şükranla anıyorum. Tabi kutlamalarımız Allah nasip ederse 13 Eylül akşamına kadar devam edecektir. Yaptığımız programlar 96 yıllık tarihimizin en görkemli programlarıdır. Biz bu şanlı mücadeleyi ve Atatürk'ü asla unutturmayacağız. Saygılar sunarım.” şeklinde konuştu   

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Eski Bakan ve Eski Vekil CHP’liler İle Gündemi Yorumladı
Eski Bakan ve Eski Vekil CHP’liler İle Gündemi Yorumladı
İLKÖĞRETİM HAFTASI COŞKUYLA KUTLANDI
İLKÖĞRETİM HAFTASI COŞKUYLA KUTLANDI